TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF "TNTA" Men's Futures, Mar 01-06, 2004, Chennai, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds


Final update, Mar 6: Mazur wins the final over Urban. Ghouse-Uppal win doubles!


Main Draw:

Round 1:

Q Dmitriy Mazur (UZB)        d. 1 Todor Enev (BUL)           60 62
Q Yu Wang (CHN)              d.   Patrick Schmolzer (AUT)    62 06 63
  Karim Maamoun (EGY)        d.   Prima Simpatiaji (INA)     62 63
7 Febi Widhiyanto (INA)      d.   Dusan Karol (Cze)          75 26 63
  Vijay Kannan (IND)         d. 3 Rohan Bopanna (IND)        62 63
  Vishal Uppal (IND)         d.   Mustafa Ghouse (IND)       63 36 64
Q Sarvar Ikramov (UZB)       d. Q Fodos Kallias (CYP)        36 62 62
5 Yordan Kanev (BUL)         d. W Kamala Kannan (IND)        63 61
8 Sunil Kumar Sipaeva (IND)  d. W Jaco T Mathew (IND)        64 61
W Somdev Dev Varman (IND)    d. Q Ranjeet V. Murugesan (IND) 60 76(1)
Q Tai-Wei-Liu (TPE)          d.   Norikazu Sugiyama (JPN)    76(5) 63
4 Alexey Kedriouk (KAZ)      d.   Vinod Sridhar (IND)        16 75 63
Q Julien Onclin (BEL)        d. 6 Xin-Yuan Yu (CHN)          75 36 62
  Filip Urban (POL)          d.   Filip Aniola (POL)         62 63
W Vishal Punna (IND)         d. Q Ajay Ramaswamy (IND)       76(3) 76(5)
  Rainer Eitzinger (AUT)     d. 2 Orest Tereshchuk (UKR)     46 51 (retd. Stomach)

Round 2:

Q Dmitryi Mazur (UZB)        d. Q Yu Wang (CHN)              64 67(3) 64
  Karim Maamoun (EGY)        d. 7 Febi Widhiyanto (INA)      64 64
  Vishal Uppal (IND)         d.   Vijay Kannan (IND)         67(3) 76(4) 61
Q Sarvar Ikramov (UZB)       d. 5 Yordan Kanev (BUL)         63 64
8 Sunil Kumar Sipaeva (IND)  d. W Somdev Dev Varman (IND)    64 63
Q Tai-Wei-Liu (TPE)          d. 4 Alexey Kedriouk (KAZ)      76(4) 16 64
  Filip Urban (POL)          d. Q Julien Onclin (BEL)        63 62
  Rainer Eitzinger (AUT)     d. W Vishal Punna (IND)         61 63

Quarterfinals:

Q Dmitryi Mazur (UZB)        d.   Karim Maamoun (EGY)        63 62
  Vishal Uppal (IND)         d. Q Sarvar Ikramov (UZB)       46 64 61
Q Tai-Wei-Liu (TPE)          d. 8 Sunil Kumar Sipaeva (IND)  76(2) 62
  Filip Urban (POL)          d.   Rainer Eitzinger (AUT)     64 76(4)

Semifinals:

Q Dmitryi Mazur (UZB)        d.   Vishal Uppal (IND)         61 76(5)
  Filip Urban (POL)          d. Q Tai-Wei-Liu (TPE)          61 64

Final:

Q Dmitryi Mazur (UZB)        d.   Filip Urban (POL)          76(3) 26 64


Doubles Doubles Round 1: W M.Mahadevan/ R.Sridhar d. 1 A.Kedriouk/ O.Tereschuk 63 64 F.Aniola/ F.Urban d. P.Simpatiaji/ F.Widhiyanto 63 62 D.Karol/ P.Schmolzer d. 3 R.Bopanna/ V.Kannan 63 57 63 M.Egger/ R.Eitzinger d. W N.Kirtane/ V.Punna 63 63 X-Y.Yu/ Y.Wang d. K.Kannan/ V.Sridhar 62 57 63 4 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. W T-W.Liu/ Y-M.Si 64 62 T.Enev/ Y.Kanev d. Q M.Inoyatov/ D.Mazur 75 64 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. K.Maamoun/ N.Sugiyama 62 67(5) 64 Doubles Quarterfinals: F.Aniola/ F.Urban d. W M.Mahadevan/ R.Sridhar 61 64 M.Egger/ R.Eitzinger d. D.Karol/ P.Schmolzer Walkover (PS Med.) 4 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. X-Y.Yu/ Y.Wang 63 76(2) 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. T.Enev/ Y.Kanev 76(2) 57 64 Doubles Semifinals: F.Aniola/ F.Urban d. M.Egger/ R.Eitzinger 64 75 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. 4 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya 67(4) 76(3) 64 Final: 2 M.Ghouse/ V.Uppal d. F.Aniola/ F.Urban 64 46 63
Qualifying Rounds Round 1: 1 Tai-Wei Liu (TPE) d. Vikas Punna (IND) 61 61 Anton Tsymbalov (KAZ) d. Saurabh Kohli (IND) 62 60 Anantha L.S. Bhaskar (IND) d. WC Akash Sharma (IND) 62 60 Simon Roberts (GBR) d. 14 Denis Isaev (UZB) 63 61 2 Ajay Ramaswami (IND) d. Tom Jordan (GBR) 61 61 Dmitri Lomakin (RUS) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 61 06 75 Atsushi Kanayama (JPN) d. Masatoshi Miyazaki (Jpn) 75 64 9 Murad Inoyatov (UZB) d. Vijayendra Laad (IND) 60 60 3 Dmitriy Mazur (UZB) d. Ashwin Sivaramakrishnan (IND) 61 60 Bernhard Deussner (AUT) d. David Moore (GBR) 61 76(5) Kirill Kryukov (RUS) d. WC Mohammed Fariz (IND) 60 61 15 Tushar Liberhan (IND) d. Eduard Khan (UZB) 62 62 4 Yew-Ming Si (MAS) d. Gurmehar Singh (IND) 46 61 60 Ranjeet V. Murugesan (IND) d. Vikramaditya Menon (IND) 63 62 Arjun Vaidya (IND) d. Kris Nathan (USA) W/O Med. 12 Mussad Al Jazzaf (KUW) d. WC Harish Upendran (IND) 64 62 5 Sarvar Ikramov (UZB) d. Vighnesh Venkateshan (IND) 64 36 62 Manoj Mahadevan (IND) d. Rahil Syed (IND) 63 62 Aditya Madkekar (IND) d. Divij Sharan (IND) 62 16 63 10 Dong-Whee Choi (KOR) d. Denis Salimsakov (UZB) 75 61 Nitin Kirtane (IND) d. 6 Markus Egger (AUT) 63 76 (2) Amod Wakalkar (IND) d. Manchit Madan (IND) 62 63 WC Jeevan Nedunchezhiyan (IND) d. Max Radintshnigg (AUT) 76(5) 26 64 13 Yu Wang (CHN) d. Christian Kern (AUT) 75 64 7 Fotos Kallias (CYP) d. Varun Walia (IND) 61 61 Koiwa Tatsuji (JPN) d. Artem Isaev (RUS) 64 61 Ajai Selvaraj (IND) d. WC Stanley Serapanich (USA) 61 76(3) 16 Anuwat Dalodom (THA) d. WC Siddharth Hande (IND) 62 60 Kedar Tembe (IND) d. Suresh Kumar (IND) 62 60 Shreyansh Sacheti (IND) d. Rafique Paruti (IND) 62 63 11 Joji Miyao (JPN) d. Dmitri Makeyev (KAZ) 62 62 Round 2: Round 2: 1 Tai-Wei Liu (TPE) d. Anton Tsymbalov (KAZ) 64 63 Simon Roberts (GBR) d. Anantha L.S. Bhaskar (IND) 61 61 2 Ajay Ramaswami (IND) d. Dmitri Lomakin (RUS) 62 62 Atsushi Kanayama (JPN) d. 9 Murad Inoyatov (UZB) 61 75 3 Dmitriy Mazur (UZB) d. Bernhard Deussner (AUT) 75 60 15 Tushar Liberhan (IND) d. Kirill Kryukov (RUS) 62 62 Ranjeet V. Murugesan (IND) d. 4 Yew-Ming Si (MAS) 36 64 64 12 Mussad Al Jazzaf (KUW) d. Arjun Vaidya (IND) 75 62 5 Sarvar Ikramov (UZB) d. Manoj Mahadevan (IND) 64 62 10 Dong-Whee Choi (KOR) d. Aditya Madkekar (IND) 76(3) 26 64 Nitin Kirtane (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 63 64 13 Yu Wang (CHN) d. WC Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 75 62 7 Fotos Kallias (CYP) d. Koiwa Tatsuji (JPN) 62 62 16 Anuwat Dalodom (THA) d. Ajai Selvaraj (IND) 62 61 Julien Onclin (BEL) d. Kedar Tembe (IND) 36 76(6) 76(3) 11 Joji Miyao (JPN) d. Shreyansh Sacheti (IND) 36 63 60 Round 3: (8 players to main draw) 1 Tai-Wei Liu (TPE) d. Simon Roberts (GBR) 76(3) 61 2 Ajay Ramaswami (IND) d. Atsushi Kanayama (JPN) 60 26 76(5) 3 Dmitriy Mazur (UZB) d. 15 Tushar Liberhan (IND) 63 61 Ranjeet V. Murugesan (IND) d. 12 Mussad Al Jazzaf (KUW) 63 64 5 Sarvar Ikramov (UZB) d. 10 Dong-Whee Choi (KOR) 64 06 64 13 Yu Wang (CHN) d. Nitin Kirtane (IND) 63 62 7 Fotos Kallias (CYP) d. 16 Anuwat Dalodom (THA) 46 75 64 Julien Onclin (BEL) d. 11 Joji Miyao (JPN) 62 76(6) --------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: M.Inoyatov/ D.Mazur d. S.D.Varman/ J.Mathew 62 63 2 D-W.Choi/ J.Miyao d. W V.A.Menon/ J.Nedunchezhiyan 75 75 Doubles Qualifying Final: M.Inoyatov/ D.Mazur d. 2 D-W.Choi/ J.Miyao 62 64
This page made by R. Jayakrishnan ..