TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF Futures, March 11-16, Chennai, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Sekac wins singles .. Bopanna-Kannan runners up in doubles.

Main Draw:

Seeds:

1. Roberto Alvarez (No show)
2. Nir Welgreen (No show)
3. Jordanne Doble (No show)
4. Fred Hemmes
5. Lee Childs
6. Mark Hilton
7. Dimitri Mazur
8. Rohan Bopanna

Singles Round 1:

L Marian Leysek (SVK)       d. W Michael Mora (PHI)        64 63   [Leysek replaces Alvarez]
W Vishal Uppal (IND)        d. Q Eliran Dooyev (ISR)       64 62
Q Yu Wang (CHN)             d.   Mustafa Ghouse (IND)      50 (ret.)
  David Sherwood (GBR)      d. 7 Dimitri Mazur (UZB)       64 60
  Srinath Prahlad (IND)     d. 4 Fred Hemmes (NED)         75 (ret.)
Q Sonchat Ratiwatana (THA)  d. Q Jason Torpey (GBR)        64 64
Q Meir Deri (ISR)           d. Q Nitin Kirtane (IND)       63 61
8 Rohan Bopanna (IND)       d.   Alexander Sikanov (RUS)   63 62
W Sunil Kumar Sipaeya (IND) d. 5 Lee Childs (GBR)          46 63 62
Q Mohamed Dakki (MAR)       d.   Josef Nesticky (CZE)      63 63
Q Jalal Chafai (MAR)        d. S Ben-Qiang Zhu (CHN)       63 62
  Jakub Hasek (CZE)         d. L Kamala Kannan (IND)       76(14) 76(2)   [Kannan replaces Doble]
6 Mark Hilton (GBR)         d.   Jonathan Marray (GBR)     76(4) 63
  Tomer Suissa (ISR)        d.   Alex Jakupovic (GRE)      75 62
  Branislav Sekac (SVK)     d.   Christophe Bosio (MON)    63 61
W Vijay Kannan (IND)        d. L Febi Widhiyanto (INA)     64 63   [Kannan replaces Welgreen]

Singles Round 2:

W Vishal Uppal (IND)        d. L Marian Leysek (SVK)       63 63
  David Sherwood (GBR)      d. Q Yu Wang (CHN)             67(2) 61 60
  Srinath Prahlad (IND)     d. Q Sonchat Ratiwatana (THA)  64 67(5) 63
Q Meir Deri (ISR)           d. 8 Rohan Bopanna (IND)       75 64
Q Mohamed Dakki (MAR)       d. W Sunil Kumar Sipaeya (IND) 64 62
  Jakub Hasek (CZE)         d. Q Jalal Chafai (MAR)        64 36 64
  Tomer Suissa (ISR)        d. 6 Mark Hilton (GBR)         62 36 76(1)
  Branislav Sekac (SVK)     d. W Vijay Kannan (IND)        36 75 64

Singles QF:

  David Sherwood (GBR)      d. W Vishal Uppal (IND)        63 75
  Srinath Prahlad (IND)     d. Q Meir Deri (ISR)           63 16 63
  Jakub Hasek (CZE)         d. Q Mohamed Dakki (MAR)       76(3) 63
  Branislav Sekac (SVK)     d.   Tomer Suissa (ISR)        75 63

Singles SF:

  David Sherwood (GBR)      d.   Srinath Prahlad (IND)     36 61 75
  Branislav Sekac (SVK)     d.   Jakub Hasek (CZE)         76(3) 64

Singles Final:

  Branislav Sekac (SVK)     d.   David Sherwood (GBR)      76(3) 63


Doubles Seeds: 1. Roberto Alvarez/Jordanne Doble (No show) 2. Josef Nesticky/Branislav Sekac 3. Jonathan Marray/David Sherwood 4. Lee Childs/Mark Hilton (No show) Doubles Round 1: M.Deri/ E.Dooyev d. L S.Kanbargimath/ V.Sridhar 62 62 [Kan/Sri replace Alvarez/Doble] R.Bopanna/ V.Kannan d. L T.Suissa/ R.Volkovitzky 75 63 [Sui/Volk replace Yu Wang/Ben-Qiang Zhu] L Sa.Ratiwatana/ So.Ratiwatana d. B.Balleret/ C.Bosio 62 64 [Rat/Rat replace Childs/Hilton] W M.Mahadevan/ V.Uppal d. J.Hasek/ M.Leysek 62 46 64 M.Ghouse/ F.Hemmes d. A.Jakupovic/ D.Mazur 61 64 3 J.Marray/ D.Sherwood d. W S.K.Sipaeya/ A.Wakalkar 63 63 Q H.S.Pramono/ F.Widhiyanto d. W K.Kannan/ A.Rajagopalan 75 62 2 J.Nesticky/ B.Sekac d. N.Kirtane/ S.Prahlad 64 64 Doubles QF: R.Bopanna/ V.Kannan d. M.Deri/ E.Dooyev 63 63 W M.Mahadevan/ V.Uppal d. L Sa.Ratiwatana/ So.Ratiwatana 67(1) 64 64 3 J.Marray/ D.Sherwood d. M.Ghouse/ F.Hemmes Walkover Q H.S.Pramono/ F.Widhiyanto d. 2 J.Nesticky/ B.Sekac 64 63 Doubles SF: R.Bopanna/ V.Kannan d. W M.Mahadevan/ V.Uppal 63 64 3 J.Marray/ D.Sherwood d. Q H.S.Pramono/ F.Widhiyanto 64 64 Doubles Final: 3 J.Marray/ D.Sherwood d. R.Bopanna/ V.Kannan 36 76(6) 76(8)
Qualifying Rounds Results courtesy Steve Gocha .. Singles Seeds: (cut: Suresh Babu Damodharan - NR) 1. Nitin Kirtane 2. Meir Deri 3. Eliran Dooyev 4. Manoj Mahadevan 5. Febi Widhiyanto 6. Yu Wang 7. Jalal Chafai 8. Vinod Sridhar 9. Kamala Kannan 10. Dekel Valtzer 11. Igor Levine 12. Marian Leysek 13. Sonchat Ratiwatana 14. Remco Pondman 15. Vijayendra Laad 16. Raviv Volkovitzky First Round (1)Nitin Kirtane (IND) d. Ti Chen (TPE) 6-3 6-3 Vishal Punna (IND) d. Harshit Sharma (IND) 6-3 6-3 (WC)VM Ranjeet (IND) d. Harish Upendran (IND) 7-5 7-5 Sanchai Ratiwatana (THA) d. (16)Raviv Volkovitzky (ISR) 6-3 6-4 (2)Meir Deri (ISR) d. Ryo Oki (JPN) 6-1 6-4 (WC)L.S. Anantha Bhaskar (IND) d. (WC)Ajai Selvaraj (IND) 6-3 6-4 Hendri Susilo Pramono (INA) d. Shao-Xuan Zeng (CHN) 5-7 6-3 6-3 (14)Remco Pondman (NED) d. Sidharth Sharma (IND) 6-0 6-0 (3)Eliran Dooyev (ISR) d. Stephen Donovan (USA) 6-0 6-3 Peng Sun (CHN) d. Shrynash Sacheti (IND) 6-2 6-1 Idan Rosenberg (ISR) d. Henry Davin Teja (INA) 6-2 6-2 (WC)Jaco Mathew (IND) d. (11)Igor Levine (RUS) 6-3 5-7 6-3 (4)Manoj Mahadevan (IND) d. Ian Flanagan (GBR) 6-1 6-4 Jason Torpey (GBR) d. Anjan Viplav (IND) 6-4 6-4 Eyal Burstein (ISR) d. Ankur Singla (IND) 6-4 6-7(7) 6-2 (9)Kamala Kannan (IND) d. Suresh Babu Damodharan (IND) 6-1 6-1 (5)Febi Widhiyanto (INA) d. Krishnan Ranganathan (IND) 6-0 6-0 Adrian Barbu (ROM) d. Shivshankar Kanbargimath (IND) 7-6(6) 6-3 (WC)Amod Wakalkar (IND) d. Mark Weaver (GBR) 7-5 6-3 (13)Sonchat Ratiwatana (THA) d. Kai-Lung Chang (TPE) 7-6(4) 6-1 (6)Yu Wang (CHN) d. Benjamin Balleret (FRA) 6-3 6-2 Christian Magg (AUT) d. Hao Lu (CHN) 6-4 6-2 (WC)Nishank Mishra (IND) d. (WC)Vikram Menon (IND) 7-6(3) 6-0 (15)Vijayendra Laad (IND) d. Padmanabhan Kannan (IND) 6-0 6-2 (7)Jalal Chafai (MAR) d. Matan Shitrit (ISR) 6-4 6-3 Anant Sitaram (IND) d. Dityapal Bajaj (IND) 6-0 6-2 Neil Bamford (GBR) d. Udaykumar Reddy (IND) 6-1 6-1 (12)Marian Leysek (SVK) d. D. Ajay Chowdapalli (IND) 3-6 7-5 7-6(4) Prima Simpatiaji (INA) d. (8)Vinod Sridhar (IND) 7-6(8) 7-6(4) Mohamed Dakki (MAR) d. Prabhjit Singh (IND) 6-0 ret. Nipun Gupta (IND) d. (WC)Amogha Shivaram (IND) 5-7 6-3 6-4 Ran Xu (CHN) d. (10)Dekel Valtzer (ISR) 4-6 6-1 6-3 Second Round (1)Nitin Kirtane (IND) d. Vishal Punna (IND) 6-4 6-2 Sanchai Ratiwatana (THA) d. (WC)VM Ranjeet (IND) 6-1 6-2 (2)Meir Deri (ISR) d. (WC)L.S. Anantha Bhaskar (IND) 6-0 6-0 Hendri Susilo Pramono (INA) d. (14)Remco Pondman (NED) 6-1 7-6(4) (3)Eliran Dooyev (ISR) d. Peng Sun (CHN) 3-6 6-4 6-2 Idan Rosenberg (ISR) d. (WC)Jaco Mathew (IND) 1-6 6-3 6-3 Jason Torpey (GBR) d. (4)Manoj Mahadevan (IND) 6-4 6-3 (9)Kamala Kannan (IND) d. Eyal Burstein (ISR) 6-3 6-2 (5)Febi Widhiyanto (INA) d. Adrian Barbu (ROM) 6-4 6-3 (13)Sonchat Ratiwatana (THA) d. (WC)Amod Wakalkar (IND) 6-4 6-4 (6)Yu Wang (CHN) d. Christian Magg (AUT) 6-3 6-4 (15)Vijayendra Laad (IND) d. (WC)Nishank Mishra (IND) 6-2 6-3 (7)Jalal Chafai (MAR) d. Anant Sitaram (IND) 6-4 6-1 (12)Marian Leysek (SVK) d. Neil Bamford (GBR) 7-5 6-2 Mohamed Dakki (MAR) d. Prima Simpatiaji (INA) 6-4 3-6 6-4 Ran Xu (CHN) d. Nipun Gupta (IND) 6-2 6-1 Qualifying Round (1)Nitin Kirtane (IND) d. Sanchai Ratiwatana (THA) 6-3 7-5 (2)Meir Deri (ISR) d. Hendri Susilo Pramono (INA) 6-3 6-2 (3)Eliran Dooyev (ISR) d. Idan Rosenberg (ISR) 5-7 6-2 3-1 ret. Jason Torpey (GBR) d. (9)Kamala Kannan (IND) 6-3 7-6(5) (13)Sonchat Ratiwatana (THA) d. (5)Febi Widhiyanto (INA) 4-6 6-1 6-3 (6)Yu Wang (CHN) d. (15)Vijayendra Laad (IND) 6-2 6-0 (7)Jalal Chafai (MAR) d. (12)Marian Leysek (SVK) 6-1 6-2 Mohamed Dakki (MAR) d. Ran Xu (CHN) 6-4 7-5 Doubles Seeds: (cut: Chafai/Dakki - 2460) 1. Hendri Susilo Pramono/Febi Widhiyanto 2. Jalal Chafai/Mohamed Dakki WD First Round (1)Hendri Susilo Pramono/Febi Widhiyanto (INA) d. (WC)Shivshankar Kanbargimath/Vinod Sridhar (IND) 6-1 6-1 (ALT)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Tomer Suissa/Raviv Volkovitzky (ISR) 7-6(4) 7-6(2) [Ratiwatana/Ratiwatana replace Chafai/Dakki] Qualifying Round (1)Hendri Susilo Pramono/Febi Widhiyanto (INA) d. (ALT)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) 6-4 7-6(5)
This page made by R. Jayakrishnan ..