TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$10K ITF Futures, Oct28-Nov02, Chandigarh, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Nov 1: Ivanov beats Harsh for title ..

Main Draw:

Round 1: (with Oct 21 ranks)

1 Rohan Bopanna (IND,352)        d. W Amanjot Singh (IND,1377)       62 63
  Hayato Furukawa (JPN,876)      d. Q Shivang Mishra (IND,1055)      60 61
  Evgueni Smirnov (RUS,735)      d.   Vinod Sridhar (IND,820)        62 61
6 Nitin Kirtane (IND,618)        d. Q Rishi Sridhar (IND,942)        62 61
  Harsh Mankad (IND,809)         d. 3 Mustafa Ghouse (IND,503)       64 76(4)
Q Ashutosh Singh (IND,NR)        d.   Christian Persico (ITA,942)    64 20 (retd.)
  Pavel Lobanov (RUS,904)        d. Q Shriranga Sudhakar (IND,NR)    57 64 75
Q Vishal Punna (IND,1102)        d. 7 Boris Borgula (SVK,685)        63 26 63
8 Jan Masik (CZE,705)            d. Q Anton Kokurin (UZB,1136)       62 76(2)
  Ajay Ramaswami (IND,708)       d.   Manoj Mahadevan (IND,732)      61 63
  Pavel Ivanov (RUS,783)         d. L Stephen Nugent (IRL)           62 62
4 Sunil Kumar Sipaeya (IND,529)  d. W Somdev K Dev Varman (IND,1245) 61 75
5 Vijay Kannan (IND,609)         d. W Saurabh Singh (IND,NR)         62 62
  Rohan Gajjar (IND,899)         d. W Jaco T Mathew (IND,1306)       61 46 64
Q Saurav Panja (IND,1245)        d.   Vishal Uppal (IND,754)         76(9) 46 64
2 Juraj Hasko (SVK,498)          d. Q Kamala Kannan (IND,995)        67(4) 61 60

Round 2:

1 Rohan Bopanna (IND)       d.   Hayato Furukawa (JPN)     76(4) 62
  Evgueni Smirnov (RUS)     d. 6 Nitin Kirtane (IND)       75 67(5) 61
  Harsh Mankad (IND)        d. Q Ashutosh Singh (IND)      60 61
Q Vishal Punna (IND)        d.   Pavel Lobanov (RUS)       75 75
8 Jan Masik (CZER)          d.   Ajay Ramaswami (IND)      63 46 64
  Pavel Ivanov (RUS)        d. 4 Sunil Kumar Sipaeya (IND) 36 75 64
5 Vijay Kannan (IND)        d.   Rohan Gajjar (IND)        64 64
2 Juraj Hasko (SVK)         d. Q Saurav Panja (IND)        16 75 11 (retd.)

Quarterfinals:

1 Rohan Bopanna (IND)       d.   Evgueni Smirnov (RUS)     61 61
  Harsh Mankad (IND)        d. Q Vishal Punna (IND)        62 62
  Pavel Ivanov (RUS)        d. 8 Jan Masik (CZER)          76(4) 63
2 Juraj Hasko (SVK)         d. 5 Vijay Kannan (IND)        64 57 64

Semifinals:

  Harsh Mankad (IND)        d. 1 Rohan Bopanna (IND)       63 64
  Pavel Ivanov (RUS)        d. 2 Juraj Hasko (SVK)         61 62

Final:

  Pavel Ivanov (RUS)        d.   Harsh Mankad (IND)        75 46 75


Doubles Round 1: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. L K.Tembe/ A.Wakalkar 63 63 P.Lobanov/ J.Masik d. W A.Sharma/ C.Singh 61 61 4 K.Kannan/ R.Sridhar d. V.Laad/ R.Gajjar 75 64 Q S.K.D.Varman/ J.T.Mathew d. W Robin Kumar/ T.Liberhan 61 61 N.Kirtane/ S.Panja d. M.Mahadevan/ V.Uppal 62 64 3 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. S.Mishra/ Y.M.Si 63 63 A.Kokurin/ S.Nugent d. H.Furukawa/ O.Mauger (FRA) 61 62 2 P.Ivanov/ E.Smirnov d. W Am.Singh/ S.Singh 62 64 Round 2: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. P.Lobanov/ J.Masik 62 62 Q S.K.D.Varman/ J.T.Mathew d. 4 K.Kannan/ R.Sridhar 76(3) 57 75 3 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. N.Kirtane/ S.Panja 63 64 2 P.Ivanov/ E.Smirnov d. A.Kokurin/ S.Nugent 26 62 63 Semifinals: 1 R.Bopanna/ V.Kannan d. Q S.K.D.Varman/ J.T.Mathew 61 64 3 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. 2 P.Ivanov/ E.Smirnov 62 62 Final: 3 A.Ramaswami/ S.K.Sipaeya d. 1 R.Bopanna/ V.Kannan 76(5) 62
Qualifying Rounds Qualifying Round 1 Rishi Sridhar (IND) d. Arjun Gautham (IND) 61 61 2 Kamala Kannan (IND) d. Jakub Ondrias (SVK) 75 64 W Shriranga Sudhakar (IND) d. 3 Stephen Nugent (IRL) 46 62 76(1) 4 Shivang Mishra (IND) d. Joachim Kovacs (AUT) 61 76(1) 5 Vishal Punna (IND) d. 9 Andrea Agazzi (ITA) 64 76(4) 6 Anton Kokurin (UZB) d. 12 Yew-Ming Si (MAS) 76(6) 16 64 7 Saurav Panja (IND) d. 11 D. Ajay Chowdapalli (IND) 64 62 Ashutosh Singh (IND) d. 8 Kedar Tembe (IND) 06 60 76(6) Second Round 1 Rishi Sridhar (IND) d. Dityapal Bajaj (IND) 61 62 Arjun Gautham (IND) d. Jaime Pinto (CHI) 60 76(5) 2 Kamala Kannan (IND) d. VM Ranjeet (IND) 26 62 60 Jakub Ondrias (SVK) d. W Rishi Behl (IND) 75 61 3 Stephen Nugent (IRL) d. Bhuvan Chaturvedi (IND) 64 61 W Shriranga Sudhakar (IND) d. Vladimir Portnov (RUS) 60 60 4 Shivang Mishra (IND) d. W Vikas Punna (IND) 63 61 Joachim Kovacs (AUT) d. Aravindha Krishnamachari (IND) 63 63 5 Vishal Punna (IND) d. Brijesh Lodha (IND) 62 60 9 Andrea Agazzi (ITA) d. Joseph Huber (AUT) 62 62 6 Anton Kokurin (UZB) d. Narender Singh (IND) 62 60 12 Yew-Ming Si (MAS) d. Vivian Chhetri (IND) 46 75 61 7 Saurav Panja (IND) d. Yassir Bouyahya (MAR) 75 61 11 D. Ajay Chowdapalli (IND) d. Shryansh Sacheti (IND) 76(1) 63 8 Kedar Tembe (IND) d. Nipun Gupta (IND) 62 60 Ashutosh Singh (IND) d. Yasser Arafat Mohammed (IND) 64 62 First Round 1 Rishi Sridhar (IND) d. W Varun Giri (IND) 75 63 Dityapal Bajaj (IND) d. Kripakar Mahalingam (IND) 63 64 Arjun Gautham (IND) d. Thierry Randon (BRA) 63 64 Jaime Pinto (CHI) d. Prakash Khuble (IND) 60 60 2 Kamala Kannan (IND) d. Eeshan Lokhande (IND) 63 63 VM Ranjeet (IND) d. Ala Tehrani (GBR) 62 75 W Rishi Behl (IND) d. Amit Singh (IND) 61 61 Jakub Ondrias (SVK) d. Kamil Filali (MAR) 63 62 3 Stephen Nugent (IRL) d. Namesh Bajpai (IND) 61 60 Bhuvan Chaturvedi (IND) d. Anjan Viplav (IND) 16 76(8) 63 Vladimir Portnov (RUS) d. Srikrishnan Ramanathan (IND) 61 61 W Shriranga Sudhakar (IND) d. Wrik Ganguly (IND) 62 64 4 Shivang Mishra (IND) d. Indrakumar Mahajan (IND) 63 63 W Vikas Punna (IND) d. Indradeep Mitra (IND) 64 62 Joachim Kovacs (AUT) d. Girish Mishra (IND) 60 60 Aravindha Krishnamachari (IND) d. Sandeep Choudhary (IND) 63 64 5 Vishal Punna (IND) d. W Eric Scherer (GER) 64 63 Brijesh Lodha (IND) d. Dhananjay Kawade (IND) 62 62 Joseph Huber (AUT) d. Pawan Kapoor (IND) 62 61 9 Andrea Agazzi (ITA) d. Akash Sharma (IND) 61 62 6 Anton Kokurin (UZB) d. W Chatwinder Singh (IND) 36 76(5) 61 Narender Singh (IND) d. Jaiykar Mahalingam (IND) 63 60 Vivian Chhetri (IND) d. Saurav Sukul (IND) 26 75 64 12 Yew-Ming Si (MAS) d. W Anton Djabarov (RUS) 61 76(2) 7 Saurav Panja (IND) d. Clint Lee (USA) 64 63 Yassir Bouyahya (MAR) d. Ritesh Chitlangiya (IND) 76(5) 46 75 Shryansh Sacheti (IND) d. Gurmehar Brar (IND) 60 62 11 D. Ajay Chowdapalli (IND) d. W Shantanu Dhaka (IND) 64 75 8 Kedar Tembe (IND) d. Amod Wakalkar (IND) 62 62 Nipun Gupta (IND) d. Sahil Dabra (IND) 62 64 Yasser Arafat Mohammed (IND) d. Rajasimhan Bangarusamy (IND) 61 60 Ashutosh Singh (IND) d. 10 Vijayendra Laad (IND) 63 62 ------------------- Doubles Qualifying Round: S.K.D.Varman/ J.T.Mathew d. 1 K.Tembe/ A.Wakalkar 63 64 Doubles Qualifying First Round: 1 K.Tembe/ A.Wakalkar d. W A.Djabarov/ Vis.Punna 46 62 63 S.K.D.Varman/ J.T.Mathew d. 2 A.Rajagopalan/ V.Sridhar 62 61
This page made by R. Jayakrishnan ..