.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian-Tennis Chat ..

Results: ITF Futures (satellite), Jan/5/98-Jan/9/98, Chandigarh

(compiled from various newspapers .. updated Jan/9/98)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

Main Draw : Singles Round 1 1-Vadim Kutsenko (Uzb) bt Patrik Erhardt (Ger) 6-4, 6-2 2-Lior Mor (Isr) bt Q-Vishaal Uppal 6-3, 5-7, 7-5 4-James Delgado (GBR) bt WC-Gaurav Natekar (Ind) 6-0, 3-0 retired injured 5-Jonathan Erlich (Isr) bt Q-Ali Hamadeh (leb) 6-4, 7-6 (7-4) Rainer Gunther (Ger) bt 6-Dmitri Tomashevich (Uzb) 5-7, 6-2 7-Marcus Hilpert (Ger) bt Noam Okun (Isr) 6-7 (5-7), 7-6 (7-5), 6-2 8-Andrew Rueb (US) bt Gildas Villard (Fra) 6-0, 6-2 Alex Bose (Ger) bt Q-Anthony Old (NZL) 7-6 (7-4), 6-3 WC-Harsh Mankad (Ind) bt Donovan September (Rus) 6-2, 6-3 Q-Vikrant Chadha (Ind) bt LL-Miha Gregorc (Slo) 6-4, 6-4 Prahlad Srinath (Ind) bt Q-Todd Meringoff (USA) 7-6 (7-5), 4-6, 6-2 Q-Syed Fazaluddin (Ind) bt LL-Akshay Vishal Rao (Ind) 6-1, 6-2 Matej Pampoulov (Aut) bt WC-Nitin Kirtane (Ind) 6-3, 6-3 Andrej Krasevec (Slo) bt Iain Bates (GBR) 6-4, 1-6, 6-3 Q-David Morente (Esp) bt Q-Saurav Panja (Ind) 4-6, 6-4, 7-5 Kyle Rudman (RSA) bt WC-Sandeep Kirtane (Ind) 6-4, 2-6, 6-2
Singles (Round 2)
Matej Pampoulov (Aut)   bt 1-Vadim Kutsenko (Uzb) 6-3, 3-6, 6-3
Kyle Rudman (RSA)       bt 2-Lior Mor (Isr) 6-4, 6-2
4-James Delgado (GBR)   bt WC-Harsh Mankad (Ind) 6-3, 7-5
Q-Syed Fazaluddin (Ind) bt 5-Jonathan Erlich (Israel) 4-6, 6-2, 7-6 (7-4)
7-Marcus Hilpert (Ger)  bt Alex Bose (Ger) 7-6 (9-7), 4-6, 7-6 (7-4)
8-Andrew Rueb (US)      bt Q-Vikrant Chadha (Ind)  6-3, 6-3
Prahlad Srinath (Ind)   bt Rainer Gunther (Ger) 4-6, 6-4, 6-4
Andrej Krasevec (Slo)   bt Q-David Morente (Esp) 6-3, 7-6 (7-5)
Singles (Quarterfinals)
Prahlad Srinath (Ind)   bt 4-James Delgado (GBR) 6-3, 6-3
8-Andrew Rueb (USA)     bt Kyle Rudman (RSA)
Q-Syed Fazaluddin (Ind) bt Andrej Krasevec (Slo) 6-2, 6-1
7-Marcus Hilpert (Ger)  bt Matej Pampoulov (Aut) 1-6, 6-4, 7-6 (6-4)
Singles (Semifinals)
Prahlad Srinath (Ind)   bt 8-Andrew Rueb (USA) 6-3, 7-6 (7-5)
Q-Syed Fazaluddin (Ind) bt 7-Marcus Hilpert (Ger) 6-2, 6-2
Singles Finals
Q-Syed fazaluddin (Ind) bt Prahlad Srinath (Ind) 6-4, 3-6, 6-4

Doubles (first round)

Lior Mor & James Delgado             bt Akshay Vishal Rao & Sunil Kumar (Ind) 6-2, 2-6, 6-1
A Radhakrishan & Rishi Sridhar (Ind) bt Syed Faziluddin & Prahlad Srinath 2-6, 7-6 (7-4), 6-4
Marcus Hilpert & Todd Meringoff      bt Nitin Kirtane & Sandeep Kirtane 3-6, 6-2, 6-1
Kyle Rudman & Amol Wakalkar          bt Jonathan Erlich & Okun Noam 7-6 (8-6), 6-4
Ali Hamadeh & Andrew Rueb            bt Miha Gregorc & David Morente 6-7 (8-6), 6-4, 7-6 (7-5)
Andrej Bizjak & Andrej Krasevec      bt Lior Kristal (Isr) & Robert Nita (Rom) 6-4, 6-3
Alex Box & Patrik Erhardt            bt Mustafa Ghouse & Harsh Mankad 7-6 (7-3), 6-4
Vadim Kutsenko & Dmitri Tomashevich  bt Gaurav Natekar & Vikrant Chadha,  walkover.
Doubles (Quarterfinals)
Ali Hamadeh & Andrew Rueb            bt Alex Bose & Patrik Erhardt (Ger) 6-2, 6-2
Kyle Rudman & Amod Wakalkar (Ind)    bt Andrej Bizjak & Andrej Krasevec 3-6, 6-3, 6-2
Marcus Hilpert & Todd Meringoff      bt Vadim Kutsenko & Dmitri Tomashevich 6-3, 7-6 (7-4)
James Delgado & Lior Mor             bt Anand Radhakrishnan & Rishi Sridhar 4-6, 6-3, 6-4
Doubles (Semifinals)
Ali Hamadeh & Andrew Rueb            bt Kyle Rudman and Amod Wakalkar (Ind) 6-3, 6-4
Marcus Hilpert & Todd Meringoff      bt James Delgado & Lior Mor 3-6, 6-3, 6-4
Doubles Finals
Marcus Hilpert & Todd Meringoff      bt Ali Hamadeh & Andrew Rueb 6-3, 6-4

Qualifying Rounds
Qualifier - Round 1 (Only one result known)  No results known Qualifier - Round 2 (only matches involving Indian players) Mustafa Ghouse (Ind) bt S. K. Shivshankar (Ind) 3-6, 6-2, 6-3 Syed Fezaluddin bt Kenji Yamamoto (Jpn) 6-0, 6-0 Anand Radhakrishnan (Ind) bt Siddhartha Verma (Ind) 7-6 (7-2), 6-3 Ravi Kiran Bhatt (Ind) bt Rohan Malhotra (Ind) 6-3, 7-5 Ali Hamadeh (Leb) bt Rohan Wadhera (Ind) 6-2, 6-3 Akshay Vishal Rao (Ind) bt Bhaskar Chowdhury (Ind) 6-4, 6-2 Vikrant Chadha (Ind) bt Andrej Bizjak (Slo) 6-0, 6-3 Andrei Youznyi (Rus) bt Ravi Bhaya (Ind) 6-7 (5-7), 6-3, 6-1 Vinod Sridhar (Ind) bt Sriranga Sudhakar (Ind) 6-3, 6-4 Qualifier (Final) - winners advance to the 32-men main draw. Saurav Panja (Ind) bt Mustafa Ghouse (Ind) 6-3, 6-1 Syed Fazaluddin (Ind) bt Miha Gregorc (Slo) 6-4, 4-6, 6-3 David Morente (Esp) bt Anand Radhakrishnan (Ind) 6-4, 6-4 Todd Meringoff (U.S.) bt Ravi Kiren Bhatt (Ind) 6-3, 6-4 Ali Hamadeh (Leb) bt Akshay Vishal Rao (Ind) 6-2, 6-1 Vikrant Chadha (Ind) bt Andrei Youznyi (Rus) 6-1, 6-4 Anthony Old (Nzl) bt Iain Bates (Bri) 7-6 (7-4), 6-7 (1-7), 6-1 Vishal Uppal (Ind) bt Vinod Sridhar (Ind) 6-4, 7-6 (7-1) Lucky losers to the singles main draw: Miha Gregorc, Akshay Vishal Rao
Doubles qualifiers Harsh Mankad & Mustafa Ghouse bt Iain Bates & Anthony Old 7-6 (7-5), 6-1 Donovan September & Matej Pampoulov bt Saurav Panja & Vishaal Uppal, walk-over
Doubles qualifier (final)
Harsh Mankad & Mustafa Ghouse        bt Donovan September & Matej Pampoulov, walkover

This page made by R. Jayakrishnan ..