.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$15,000 ITF Futures, Nov 9-15, 1998 - Calcutta, India

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 

Main Draw :  Singles 

 Seeds (11/09 rankings shown, but the seedings are based on 11/02 rankings)

 1. Oleg Ogorodov (UZB)      [ 218]
 2. Vadim Kutsenko (UZB)     [ 258]
 3. Patrick Erhardt (GER)    [ 570]
 4. (WC)Fazaluddin Syed      [ 618]
 5. Niko Karagiannis (GRE)   [ 862]
 6. Danai Udomchoke (THA)    [ 629]
 7. Harsh Mankad             [ 835]
 8. Abuhamid Makhramov (UZB) [1221]

   *  Srinath Prahlad, who would have been the 3rd seed, pulled out :-(

Singles Round 1

 1-Oleg Ogorodov (Uzb)       bt  Q-Kamala Kannan (Ind)        6-1, 6-1
 Q-Arun Avinash (Ind)        bt  Q-Rishi Sridhar (Ind)        6-2, 6-1
   Sandeep Kirtane (Ind)     bt  Q-P.K. Sreenavasan (Ind)     6-3, 6-1
 7-Harsh Mankad (Ind)        bt LL-Abhishek Jagnani (Ind)     6-0, 6-0
 4-(WC)Syed Fazaluddin (Ind) bt    Vijay Kannan (Ind)         6-4, 6-3
 Q-David McCabe (Aus)        bt  Q-Snehashish Mukherjee (Ind) 6-1, 6-4
 Q-Vishal Uppal (Ind)        bt WC-Mustafa Ghouse (Ind)       6-3, 6-7(5), 6-3
 6-Danai Udomchoke (Tha)     bt  Q-Saif Ali (Ind)             6-4, 6-2
 5-Niko Karagiannis (Gre)    bt LL-George Barth (US)          2-6, 6-2, 6-4
WC-Vinod Sridhar (Ind)       bt WC-Saurav Panja (Ind)         7-5, 4-6, 3-3 (conc.)
 Q-Ravikiran Bhat (Ind)      bt  Q-Anand Mukherjee (Ind)      6-1, 6-2
 3-Patrick Erhardt (Ger)     bt  Q-Vijendra Laad (Ind)        6-1, 6-0
 8-Abuhamid Makhramov (Uzb)  bt LL-Sharad Khaitan (Ind)       6-0, 6-0
 Q-Vishal Gupta (Ind)        bt LL-Manoj Mahadevan (Ind)      6-4, 3-6, 6-2
   Nitin Kirtane (Ind)       bt  Q-Shailesh Dhoble (Ind)      4-6, 6-2, 6-2
 2-Vadim Kutsenko (Uzb)      bt  Q-Anjan Viplav (Inda)        6-2, 6-4

Singles Round 2

 1-Oleg Ogorodov (Uzb)       bt  Q-Arun Avinash (Ind)         6-1, 6-1
   Sandeep Kirtane (Ind)     bt  7-Harsh Mankad (Ind)         6-0, 6-4
 4-(WC)Syed Fazaluddin (Ind) bt  Q-David McCabe (Aus)         6-2, 6-0
 6-Danai Udomchoke (Tha)     bt  Q-Vishal Uppal (Ind)         6-4, 6-1
WC-Vinod Sridhar (Ind)       bt  5-Niko Karagiannis (Gre)     7-5, 6-2
 3-Patrick Erhardt (Ger)     bt  Q-Ravikiran Bhat (Ind)       6-1, 6-0
 8-Abuhamid Makhramov (Uzb)  bt  Q-Vishal Gupta (Ind)         6-3, 6-0
 2-Vadim Kutsenko (Uzb)      bt    Nitin Kirtane (Ind)        6-2, 6-4

Singles QF

 1-Oleg Ogorodov (Uzb)       bt    Sandeep Kirtane (Ind)      6-0, 6-1
 4-(WC)Syed Fazaluddin (Ind) bt  6-Danai Udomchoke (Tha)      6-4, 3-6, 7-5
WC-Vinod Sridhar (Ind)       bt  3-Patrik Erhardt (Ger)       2-6, 6-2, 7-5
 2-Vadim Kutsenko (Uzb)      bt  8-Abuhamid Makhramov (Uzb)   6-1, 6-3

Singles SF

 1-Oleg Ogorodov (Uzb)       bt  4-(WC)Syed Fazaluddin (Ind)  7-6(2), 7-5
 2-Vadim Kutsenko (Uzb)      bt WC-Vinod Sridhar (Ind)        7-6(1), 6-1

Singles Final

 2-Vadim Kutsenko (Uzb)      bt  1-Oleg Ogorodov (Uzb)        6-3, 6-3


Doubles  (first round)

Doubles Round-1

1-V.Kutsenko/ O.Ogorodov     bt   A.Mukherjee/ S.Mukherjee   6-1, 6-0
  M.Ghouse/ F.Syed           bt   S.Ali/ K.Kannan            6-0, 6-0
  R.K.Bhat/ V. Laad          bt   V.Kannan/ H.Mankad         3 sets
3-N.Kirtane/ S.Kirtane       bt   D.McCabe/ V.Sridhar        6-3, 6-3
4-A.Makhramov/ D.Udomchoke   bt   S.Dhoble/ Anu Midha (Ind)  6-2, 6-1
  P.K.Sreenavasan/ R.Sridhar bt   A.Arun/ M.Mahadevan        7-6, 7-5
  V.Uppal/ V.Gupta           bt   V.Karia/ A.Viplav          5-7, 6-3, 6-4
  S.Panja/ A.Radhakrishnan   bt 2-P.Erhardt/ N.Karagiannis   7-5, 3-6, 6-4

Doubles QF

1-V.Kutsenko/ O.Ogorodov     bt   M.Ghouse/ F.Syed           4-6, 6-3, 6-3
3-N.Kirtane/ S.Kirtane       bt   R.K.Bhat/ V. Laad          6-1, 6-3
4-A.Makhramov/ D.Udomchoke   bt   P.K.Sreenavasan/ R.Sridhar 6-3, 6-1
  V.Uppal/ V.Gupta           bt   S.Panja/ A.Radhakrishnan   6-4, 4-6, 7-5

Doubles SF

1-V.Kutsenko/ O.Ogorodov     bt 3-N.Kirtane/ S.Kirtane       6-4, 6-0
  V.Gupta/ V.Uppal           bt 4-A.Makhramov/ D.Udomchoke   7-6(4), 6-4

Doubles Final

1-V.Kutsenko/ O.Ogorodov     bt   V.Uppal/ V.Gupta           6-2, 7-5


Qualifying Rounds Final Qualifying Round (only some results available) Saif Ali bt Rahul Gandhi 6-3, 4-6, 7-6(5) Viplav Anjan bt Abhishek Jagnani 1-6, 7-5, 6-3 Rishi Sridhar bt Amit Wadhwani 6-0, 6-0 Avinash Arun bt D. Choudepalli 6-2, 6-1 Praveen Srinavasan bt Manoj Mahadevan 2-6, 6-1, 6-1 Shailesh Dhoble bt Vinay Karia 6-4, 6-0 Ravikiran Bhat bt Anand Radhakrishnan 6-2, 7-5
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..