TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$15K+H ITF "KSLTA" Men's Futures, Mar28-Apr3, 2005, Bangalore, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds


Final update, Apr 1: Greul beats Cerovic for title!


Main Draw:

Round 1:

1 Aisam Qureshi (PAK)    d. Q Ravishankar Pathanjali (IND) 64 75
  Vishal Uppal (IND)     d.   Vijay Kannan (IND)           62 Ret.
Q Murad Inoyatov (UZB)   d. Q Woong-Sun Jun (KOR)          63 64
Q Denis Istomin (UZB)    d. 5 Harsh Mankad (IND)           63 76(5)
4 Sebastian Fitz (GER)   d.   Sunil Kumar Sipaeya (IND)    63 76(2)
  Kamil Capkovic (SVK)   d. W Navdeep Singh (IND)          64 64
  Vinod Sridhar (IND)    d. Q Peter Mayer-Tischer (GER)    75 76(5)
  Ivan Cerovic (CRO)     d. L Kai-Lung Chang (KOR)         63 64    [Chang replaced Hemmes]
8 Rainer Eitzinger (AUT) d. Q Richard Wire (GBR)           76(5) 63
  Kyu-Tae Im (KOR)       d. W Kaushik Raju (IND)           62 64
W Rohan Bopanna (IND)    d. L Tai-Wei Liu (TPE)            46 62 64 [Liu replaced Taino]
3 Simon Greul (GER)      d.   Konstantin Gruber (AUT)      63 64
7 Prakash Amritraj (IND) d.   Aqeel Khan (PAK)             61 62
  Nick Monroe (USA)      d. Q Hayato Furukawa (JPN)        60 64
Q Adam Fass (USA)        d. W Karan Rastogi (IND)          64 64
  Jasper Smit (NED)      d. 2 Jamie Delgado (GBR)          61 36 63

Round 2:

1 Aisam Qureshi (PAK)    d.   Vishal Uppal (IND)     60 62
Q Denis Istomin (UZB)    d. Q Murad Inoyatov (UZB)   76(0) 64
  Kamil Capkovic (SVK)   d. 4 Sebastian Fitz (GER)   46 76(5) 62
  Ivan Cerovic (CRO)     d.   Vinod Sridhar (IND)    63 76(3)
8 Rainer Eitzinger (AUT) d.   Kyu-Tae Im (KOR)       75 60
3 Simon Greul (GER)      d. W Rohan Bopanna (IND)    60 64
7 Prakash Amritraj (IND) d.   Nick Monroe (USA)      60 63
  Jasper Smit (NED)      d. Q Adam Fass (USA)        46 63 64

Quarterfinals:

1 Aisam Qureshi (PAK)    d. Q Denis Istomin (UZB)    76(5) 63
  Ivan Cerovic (CRO)     d.   Kamil Capkovic (SVK)   61 63
3 Simon Greul (GER)      d. 8 Rainer Eitzinger (AUT) 67(6) 63 64
7 Prakash Amritraj (IND) d.   Jasper Smit (NED)      63 64

Semifinals:

  Ivan Cerovic (CRO)     d. 1 Aisam Qureshi (PAK)    76(6) 76(4)
3 Simon Greul (GER)      d. 7 Prakash Amritraj (IND) 76(4) 61

Final:

3 Simon Greul (GER)      d.   Ivan Cerovic (CRO)     62 64


Doubles Doubles Round 1: 1 F.Hemmes/ J.Smit d. A.Fass/ T-W.Liu 61 62 J.Mathew/ V.Sridhar d. Q W.Nott/ S.Schnugg 75 63 3 S.Fitz/ N.Monroe d. K-T.Im/ W-S.Jun 26 64 62 W K.Rastogi/ A.Singh d. A.Khan/ A.Qureshi 76(7) 64 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. R.Bopanna/ V.Kannan 36 63 76(4) 4 A.Ramaswami/ V.Uppal d. M.Inoyatov/ D.Istomin 76(5) 64 I.Cerovic/ K.Gruber d. W A.Sandbichler/ N.Singh 46 63 63 2 H.Mankad/ S.K.Sipaeya d. W A.Gautam/ S.Mishra 63 63 Doubles QF: 1 F.Hemmes/ J.Smit d. J.Mathew/ V.Sridhar 63 63 W K.Rastogi/ A.Singh d. 3 S.Fitz/ N.Monroe 61 60 S.Greul/ P.Mayer-Tischer d. 4 A.Ramaswami/ V.Uppal 64 62 2 H.Mankad/ S.K.Sipaeya d. I.Cerovic/ K.Gruber 16 63 64 Doubles SF: 1 F.Hemmes/ J.Smit d. W K.Rastogi/ A.Singh 63 76(4) 2 H.Mankad/ S.K.Sipaeya d. S.Greul/ P.Mayer-Tischer 75 Ret. Doubles Final: 1 F.Hemmes/ J.Smit d. 2 H.Mankad/ S.K.Sipaeya 61 63
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: (Saturday) 1 Peter Mayer Tischer (GER) d. L. S. Anantha Bhaskar (IND) 61 60 Amod Wakalkar (IND) d. Wang Cheng Hsieh (TPE) 75 63 Shivanag Mishra (IND) d. WC Vikram Chitkara (USA) 61 61 13 Andrew Kennaugh (GBR) d. Saurbah Singh (IND) 61 60 2 Tai Wei Liu (TPE) d. A Gokulkrishna Pillai (IND) 60 62 Oleksandar Mantrov (UKR) d. Suresh Kumar (IND) 62 64 Purav Raja (IND) d. Vijay Sundar Prashanth (IND) 46 76(2) 62 16 Hayato Furukawa (JPN) d. Vignesh Venkatesan (IND) 26 76(5) 75 3 Woong Sun Jun (KOR) d. Vijay Siwach (IND) 60 61 Armin Sandbichler (AUT) d. Kiran Nandakumar (IND) 63 62 Nitin Kirtane (IND) d. Martin Fischer (AUT) 26 64 76(3) 12 Ashutosh Singh (IND) d. Rohit Chowdhry (IND) 62 63 4 Adam Fass (USA) d. D. Pritish Kumar (IND) 61 62 WC Yasser Arafat (IND) d. Bharath S. Parthasarathy(IND) 63 64 Sandeep Chowdahry (IND) d. Ranjeet V. Murugesan (IND) 16 31 retd 11 Kai Lung Chang (TPE) d. WC Nishank Mishra (IND) 62 61 5 Denis Istomin (UZB) d. Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) 61 60 Arjun Goutham (IND) d. Artem Nikitin (RUS) 63 62 Nikunj Siwach (IND) d. Prashant Sawant (IND) 61 75 9 Prahlad Srinath (IND) d. Sukul Saurav (IND) 64 62 6 Murad Inoyatov (UZB) d. Jitin Bishnoi (IND) 61 61 WC Anirudh Thammanna (IND) d. Rafique Paruti (IND) 62 60 Yew-Ming Si (MAS) d. Pavan Polavarapu (IND) 62 62 Phillip Oswald (AUT) d. 10 Jaco Mathew (IND) 63 64 7 Ravishankar Pathanjali (IND) d. WC Pulkit Arora (USA) 60 61 Christophe Steiner (AUT) d. Nicky Reijnders (NED) 64 63 Porus Jetli (USA) d. WC Vijay Vadlamudicha (IND) 60 60 14 Patrick Tierro (PHI) d. Gurmehar Singh (IND) 62 61 8 Kamala Kannan (IND) d. Tetsuhiko Yamamoto (JPN) 76(3) 64 Richard Wire (GBR) d. WC Akash Wagh (IND) 63 61 Gajapathy Pillai (IND) d. WC Raghuraman Kumar (IND) 60 62 Kedar Tembe (IND) d. 15 Rahil Syed (IND) 61 61 Qualifying Round 2: (Sunday) 1 Peter Mayer Tischer (GER) d. Amod Wakalkar (IND) 63 62 13 Andrew Kennaugh (GBR) d. Shivanag Mishra (IND) 63 63 2 Tai Wei Liu (TPE) d. Oleksandar Mantrov (UKR) 63 64 16 Hayato Furukawa (JPN) d. Purav Raja (IND) 63 46 64 3 Woong Sun Jun (KOR) d. Armin Sandbichler (AUT) 64 64 Nitin Kirtane (IND) d. 12 Ashutosh Singh (IND) 64 10 Ret. 4 Adam Fass (USA) d. WC Yasser Arafat (IND) 60 61 11 Kai Lung Chang (TPE) d. Sandeep Chowdahry (IND) 60 75 5 Denis Istomin (UZB) d. Arjun Goutham (IND) 64 75 9 Prahlad Srinath (IND) d. Nikunj Siwach (IND) 62 61 6 Murad Inoyatov (UZB) d. WC Anirudh Thammanna (IND) 61 61 Phillip Oswald (AUT) d. Yew-Ming Si (MAS) 75 63 7 Ravishankar Pathanjali (IND) d. Christophe Steiner (AUT) 75 63 14 Patrick Tierro (PHI) d. Porus Jetli (USA) 60 62 Richard Wire (GBR) d. 8 Kamala Kannan (IND) 63 76(5) Kedar Tembe (IND) d. Gajapathy Pillai (IND) 60 61 Qualifying Final (Monday) 1 Peter Mayer Tischer (GER) d. 13 Andrew Kennaugh (GBR) 63 06 62 16 Hayato Furukawa (JPN) d. 2 Tai Wei Liu (TPE) 75 62 3 Woong Sun Jun (KOR) d. Nitin Kirtane (IND) 75 62 4 Adam Fass (USA) d. 11 Kai Lung Chang (TPE) 67(7) 63 62 5 Denis Istomin (UZB) d. 9 Prahlad Srinath (IND) 62 76(5) 6 Murad Inoyatov (UZB) d. Phillip Oswald (AUT) 62 64 7 Ravishankar Pathanjali (IND) d. 14 Patrick Tierro (PHI) 61 64 Richard Wire (GBR) d. Kedar Tembe (IND) 61 63 -------------------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: 1 K.Kannan/ R.Pathanjali d. R.Eitzinger/ P.Oswald 16 63 61 W West Nott/ Scott Schnugg (USA) d. 2 K-L.Chang/ W-C.Hsieh 63 64 Doubles Qualifying Final: W West Nott/ Scott Schnugg (USA) d. 1 K.Kannan/ R.Pathanjali 16 76(4) 75
This page made by R. Jayakrishnan ..