.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


Gold Flake Aces, Leg-3, Mar 8-13, Coimbatore, Tamil Nadu, India

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

(Final scores after Saturday March 13th .. Results Courtesy: Indian newspapers)


Main Draw Singles :

Singles R1 

1-Vijay Kannan (Del)       bt   Mithun Murali (TN)       6-3, 6-3
  Rishi Sridhar (TN)       bt Q-P. Vishal (AP)           6-1, 6-2
Q-N. Mukundan (TN)         bt   Anjan Viplav (AP)        6-1, 6-3
5-Saurav Panja (WB)        bt   Avinash Arun (TN)        6-2, 6-4
4-Sandeep Kirtane (Mah)    bt Q-Udayakumar Reddy (TN)    6-1, 6-1
  Anand Radhakrishnan (WB) bt Q-S. Ganesh (TN)           6-3, 7-5
  Rohan Bopanna (Mah)      bt Q-S. Setu (TN)             6-2, 6-3
6-Sanzaruz Zaman (WB)      bt Q-Manoj Kumar (TN)         6-7(4), 6-2, 6-3
3-Nitin Kirtane (Mah)      bt Q-Sangram Chapekar (Mah)   6-2, 6-2
  Shailesh Dhoble          bt   K.G. Ramesh (TN)         6-3, 1-6, 3-2 (conc.)
Q-R. Narendran (TN)        bt   C.V. Anand (TN)          2-6, 6-1, 6-0
  Manoj Mahadevan (TN)     bt 8-S. Praveen Kumar (Kar)   7-6(5), 6-3
7-Jagdish Tanwar (Raj)     bt   V.N. Prem Prakash (TN)   6-2, 6-2
  Vijendra Laad (Mah)      bt   Rajkumar Gopalan (TN)    6-2, 6-4
  S.K. Shivashankar (Kar)  bt   Ramanand (TN)            6-3, 6-3
2-Vinod Sridhar (TN)       bt   Siddarth Verma (WB)      6-2, 6-2

Singles R2

  Rishi Sridhar (TN)       bt 1-Vijay Kannan (Del)       3-6, 6-3, 7-6(2)
5-Saurav Panja (WB)        bt Q-N. Mukundan (TN)         7-6(1), 7-6(3)
4-Sandeep Kirtane (Mah)    bt   Anand Radhakrishnan (WB) 6-2, 6-2
  Rohan Bopanna (Mah)      bt 6-Sanzaruz Zaman (WB)      6-4, 3-6, 7-5
3-Nitin Kirtane (Mah)      bt   Shailesh Dhoble          6-4, 4-0 (conc.)
  Manoj Mahadevan (TN)     bt Q-R Narendran              6-1, 6-0
7-Jagdish Tanwar (Raj)     bt   Vijendra Laad (Mah)      6-2, 6-7(8), 6-4
2-Vinod Sridhar (TN)       bt   S.K. Shivashankar (Kar)  6-1, 6-3

Singles QF

5-Saurav Panja (WB)        bt   Rishi Sridhar (TN)       6-1, 3-1 (conc.)
4-Sandeep Kirtane (Mah)    bt   Rohan Bopanna (Mah)      6-1, 7-5
  Manoj Mahadevan (TN)     bt 3-Nitin Kirtane (Mah)      6-2, 3-6, 7-5
2-Vinod Sridhar (TN)       bt 7-Jagdish Tanwar (Raj)     6-1, 6-4

Singles SF

5-Saurav Panja (WB)        bt 4-Sandeep Kirtane (Mah)    6-4, 7-5
2-Vinod Sridhar (TN)       bt   Manoj Mahadevan (TN)     6-1, 6-3

Singles Final

2-Vinod Sridhar (TN)       bt 5-Saurav Panja (WB)        6-4, 6-4


Doubles Doubles R1 S.Dhoble/ J.Tanwar bt S.Ganesh/ Prem Prakash 6-2, 6-3 S.Zaman/ M.Murali bt S.Chapekar/ Y.Arafat 6-7(8), 6-3, 6-4 V.Kannan/ R.Sridhar bt K.G.Ramesh/ Manoj Kumar Walkover Doubles QF S.Kirtane/ S.Panja bt R.Bopanna/ V.Laad 6-1, 6-2 M.Mahadevan/ A.Arun bt A.Radhakrishnan/ Praveen K. 6-4, 4-6, 6-1 S.Dhoble/ J.Tanwar bt V.Kannan/ R.Sridhar 2-5 (conc.) S.Zaman/ M.Murali bt R.Narendran/ N.Mukundan 7-5, 6-2 Doubles SF S.Kirtane/ S.Panja bt S.Zaman/ M.Murali 6-2, 6-3 M.Mahadevan/ A.Arun bt S.Dhoble/ J.Tanwar 3-1 (conc.) Doubles Final S.Kirtane/ S.Panja bt M.Mahadevan/ A.Arun 6-2, 6-4
Qualifying Rounds
Qualifier Final round (8 to the main draw)

P. Vishal (AP)         bt C.D. Ajay (Kar)        6-2, 7-5
Udayakumar Reddy (TN)  bt Kamlesh Shukla (UP)    6-4, 6-4
Manoj Kumar (TN)       bt Ronny Sarkar (WB)      6-2, 6-0
S. Ganesh (TN)         bt J. Jaya Balaji (TN)    6-2, 6-4
R. Narendran (TN)      bt Vivek Satyajit (Del)   7-5 (conceded)
S. Setu (TN)           bt K. Vijayakumar (KSEB)  6-3, 2-6, 6-1
N. Mukundan (TN)       bt ??
Sangram Chapekar (Mah) bt ??

Qualifier Round 1

Udayakumar Reddy (TN)  bt Deepak Gupta (TN)      9-2
Ronny Sarkar (WB)      bt Vijaykumar (TN)        9-2
Manoj Kumar (Rly)      bt Manmeet Singh (Raj)    9-1
Kamlesh Shukla (UP)    bt Rakesh Hooda (Har)     9-2
C.D. Ajay (Kar)        bt Binu Mani (Ker)        9-6
P. Vishal (AP)         bt G. Subramaniam (TN)    9-8
Vivek Satyajit (Del)   bt C. Swaminathan (TN)    9-0
Rahul Gandhi (TN)      bt K. Jayakumar (KSEB)    9-5
N.Mukudan (TN)         bt P.R. Venkatesh (TN)    9-4
Jaya Balaji (TN)       bt Vijay Rajagioplan (TN) 9-5
K. Vijayakumar (KSEB)  bt Sharad Khaitan (WB)    9-1
S. Ganesh (TN)         bt Ram Mohan (TN)         9-3
Yasser Arafat (AP)     bt Manoj Balaji (TN)      9-4
Sangram Chapekar (Mah) bt Ritesh (Raj)           9-4
S. Setu (TN)           bt ??
R. Narendran (TN)      bt ??


This page made by R. Jayakrishnan ..