.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat .. 


$25,000 ATP Satellites 2, India 1999 (Leg 1, Leg 2, Leg 3, Leg 4, Circuit Points)

Results: Leg 1, Oct 18-23, Mumbai (hard)

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
(Final update on Oct 23 .. Courtesy: Indian Newspapers)


Main Draw :
Seeds:

1. Srinath Prahlad   (IND, 312)
2. Syed Fazaluddin   (IND, 418)
3. Radim Zitko       (CZE, 464)
4. Per Thordnadtsson (SWE, 495)
5. Tom Chicoine      (USA, 500)
6. Vinod Sridhar     (IND, 693)
7. Zoltan Boroczky   (HUN, 730) - withdrawn
8. Zbynek Mlynarik   (AUT, 768) 

Round 1 (in the draw order)

  Sandeep Kirtane (IND)      bt 1 Srinath Prahlad (IND)       6-4 6-4
Q Mathis Kempe-Bergman (SWE) bt   Mustafa Ghouse (IND)        6-1 6-3
  Joseph Nesticky (CZE)      bt Q Sanzaruz Zaman (IND)        6-7(5) 7-6(3) 6-0
L Kunj Majmudar (USA)        bt W Shivshankar S K (IND)       6-0 6-2     (Boroczky w/d)
3 Radim Zitko (CZE)          bt   Vijay Kannan (IND)          6-2 6-0
W Vishaal Uppal (IND)        bt   Nitin Kirtane (IND)         6-3 2-6 6-3
Q Andrei Youzhny (RUS)       bt W Akshay Vishal Rao (IND)     6-1 6-4
6 Vinod Sridhar (IND)        bt Q Kedar Tembe (IND)           6-1 6-2
5 Tom Chicoine (USA)         bt   Blake Brinklow (AUS)        6-2 6-2
  Vasudeva Reddy (IND)       bt Q Kedar Shah (IND)            6-3 4-6 6-2
W Sunil Kumar (IND)          bt Q Narendran Ranganathan (IND) 6-3 6-3
4 Per Thornadtsson (SWE)     bt   Saurav Panja (IND)          7-6(7) 3-6 6-4
Q Thomas Messmer (GER)       bt 8 Zbynek Mlynarik (AUT)       7-6(5) 3-6 6-4
Q Rohan Bopanna (IND)        bt   Balazs Veress (HUN)         5-7 7-5 6-4
L Manoj Mahadevan (IND)      bt   Vijendra Laad (IND)         6-2 3-6 6-2 (Chvapil w/d)
  Niko Karagiannis (GRE)     bt 2 Fazaluddin Syed (IND)       5-7 6-3 6-2

Singles Round 2

Q Mathis Kempe-Bergman (SWE) bt   Sandeep Kirtane (IND)       7-5 6-4
L Kunj Majmudar (USA)        bt   Joseph Nesticky (CZE)       6-1 6-2
3 Radim Zitko (CZE)          bt W Vishaal Uppal (IND)         6-4 6-3
6 Vinod Sridhar (IND)        bt Q Andrei Youzhny (RUS)        6-1 6-7(0) 7-5
5 Tom Chicoine (USA)         bt   Vasudeva Reddy (IND)        6-1 6-4
4 Per Thornadtsson (SWE)     bt W Sunil Kumar (IND)           6-1 6-4
Q Thomas Messmer (GER)       bt Q Rohan Bopanna (IND)         6-1 7-6(6)
L Manoj Mahadevan (IND)      bt   Niko Karagiannis (GRE)      1-6 6-4 6-3

Singles QF

L Kunj Majmudar (USA)        bt Q Mathis Kempe-Bergman (SWE)  6-2 6-4
3 Radim Zitko (CZE)          bt 6 Vinod Sridhar (IND)         6-4 6-4
5 Tom Chicoine (USA)         bt 4 Per Thornadtsson (SWE)      6-3 5-7 6-2
Q Thomas Messmer (GER)       bt L Manoj Mahadevan (IND)       6-1 6-0

Singles Semifinals

3 Radim Zitko (CZE)          bt L Kunj Majmudar (USA)         6-4 6-3
Q Thomas Messmer (GER)       bt 5 Tom Chicoine (USA)          6-2 6-4

Singles Final

3 Radim Zitko (CZE)          bt Q Thomas Messmer (GER)        4-6 6-4 6-2



Doubles  (first round) 1 N.Kirtane/ S.Kirtane bt J.Nesticky/ R.Zitko 7-6(4) 7-6(5) T.Messmer/ B.Veress bt Q C.Moore/ C.VanWyck 6-2 6-4 4 M.Ghouse/ V.Uppal bt W S.Kumar/ A.V.Rao 6-1 6-1 S.Panja/ A.Radhakrishnan bt B.Brinklow/ Z.Mlynarik 7-6(3) 6-2 T.Chicoine/ K.Majmudar bt W C.S.Mohanty/ B.Xavier 6-1 6-3 3 S.Prahlad/ A.Youzhny bt R.Bopanna/P.Srinivasan 6-3 6-4 D.Abraham/ H.Lee bt V.Laad/ V.Reddy 6-3 6-2 2 F.Syed/ N.Karagiannis bt W V.Kannan/ M.Mahadevan 6-0 3-6 6-3 Doubles QF T.Messmer/ B.Veress bt 1 N.Kirtane/ S.Kirtane 6-4 6-1 4 M.Ghouse/ V.Uppal bt S.Panja/ A.Radhakrishnan 2-6 6-2 6-3 T.Chicoine/ K.Majmudar bt 3 S.Prahlad/ A.Youzhny 6-4 1-6 6-0 2 F.Syed/ N.Karagiannis bt D.Abraham/ H.Lee 6-4 6-2 Doubles SF 4 M.Ghouse/ V.Uppal bt T.Messmer/ B.Veress 6-3 7-5 2 F.Syed/ N.Karagiannis bt T.Chicoine/ K.Majmudar Walkover Doubles Final 4 M.Ghouse/ V.Uppal bt 2 F.Syed/ N.Karagiannis 4-6 6-1 6-4
Qualifying Rounds Final Qualifying Round (8 to main draw) Thomas Messmer (Ger) bt Csaba Karda (Hun) 6-2 6-0 Sanzaruz Zaman (Ind) bt John Rom (USA) 7-5 3-6 6-4 Andrei Youzhny (Rus) bt Doug Abraham (USA) 6-4 6-2 Narendran Ranganathan bt Ciaran Moore (RSA) 7-5 6-2 Kedar Tembe (Ind) bt Anton Roller (Svk) 6-3 2-6 6-4 Rohan Bopanna (Ind) bt Manoj Mahadevan (Ind) 6-3 4-6 6-3 Matthis Kempe-Bergman (Swe) bt Kunj Majumdar (USA) 2-6 7-5 6-4 Kedar Shah (Ind) bt Velmurugan Annamalai 6-3, 6-3 Qualifying Q2 Thomas Messmer (Ger) bt Vishal Punna (Ind) 6-2 6-0 Csaba Karda (Hun) bt Siddharth Sharma (Ind) 6-3 6-0 Sanzaruz Zaman (Ind) bt Lee Harang (USA) 6-2 7-6(3) John Rom (USA) bt Nirmit Shetty (Ind) 6-0 6-1 Andrei Youzhny (Rus) bt Tushar Gautam (Ind) 6-1 6-3 Doug Abraham (USA) bt Alok Bhide (Ind) 6-4 6-2 Narendran Ranganathan (Ind) bt Kamala Kannan (Ind) 6-4 7-6(4) Ciaran Moore (RSA) bt Vinay Karia (Ind) 6-4 6-3 Anton Roller (Svk) bt Praveen K Srinivasan (Ind) 3-6 6-1 6-3 Kedar Tembe (Ind) bt Siddharth Sudhakar (Ind) 6-4 6-1 Rohan Bopanna (Ind) bt Christian Jordan (USA) 6-4 6-4 Manoj Mahadevan (Ind) bt Manoj Balaji (Ind) 6-4 6-2 Kunj Majumdar (USA) bt Ajay Chowdapalli (Ind) 6-4 6-1 Matthis Kempe-Bergman (Swe) bt Chandrashekhar S Mohanty 6-1 6-1 Velmurugan Annamalai (Ind) bt Pavel Kozak (Aut) 6-4 7-6(4) Kedar Shah (Ind) bt Avinash Arun (Ind) 6-2 3-6 6-2 Qualifier Q1 (partial results) Thomas Messmer (Ger) bt Coanie Vanwyk (RSA) 6-4 6-4 Punna Vishal (Ind) bt Anup Minda (Ind) 6-0 6-2 Csaba Karda (Hun) bt Abhishek Jagnani (Ind) 6-3 6-1 Sidharth Sharma (Ind) bt Rahul Gandhi (Ind) 6-0 6-4 Sanzaruz Zaman (Ind) bt Jaidev Punjabi (Ind) 6-0 6-1 Lee Harang (USa) bt Rakesh Hooda (Ind) 6-0 6-0 Tushaar Gautam (Ind) bt Sangram Chaphekar (Ind) 6-3 6-3 Andrei Youzhny (Rus) bt Trent Aaron (US) 6-3 6-4 Doug Abraham (USA) bt Oliver Christ (Ger) 6-1 6-2 Alok Bhide (Ind) bt Jayant Sood (Ind) 6-1 6-1 Narendran Ranganathan (Ind) bt Davesh Poddar (US) 6-1 6-1 Kamala Kannan (Ind) bt Anand Radhakrishnan (Ind) 6-3 3-6 6-4 Vinay Karia (Ind) bt Keerthi Basapparaju (Ind) 6-4 6-4 Ciaran Moore (RSA) bt Marco Lillich (Ger) 6-2 6-2 Anton Roller (Svk) bt Palivela Ravi Krishna (Ind) 6-4 6-4 Praveen K Sreenivasan (Ind) bt Girish Mishra (Ind) 6-0 6-0 Kedar Tembe (Ind) bt Shailesh Dhoble (Ind) 6-4 6-4 Siddharth Sudhakar (Ind) bt Siddharth Verma (Ind) 2-6 6-2 6-2 Chandrashekhar S Mohanty (Ind) bt Sajid Lodi (Ind) 6-4 6-3 Kedar Shah (Ind) bt Anjan Viplav (Ind) 6-4 6-4
Courtesy: Steve Gocha, and Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..