.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$25,000 ATP Satellites, India 1999 (Leg 1, Leg 2, Leg3, Leg 4)

Results: Leg 2, May 24-29, Mumbai (hard)

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 

(Final update on May 29 - Derepasko wins it ! - Courtesy: PTI, ITF, Steve Gocha, Indian Newspapers)


Main Draw :  (Round 1)
 1-Srinath Prahlad (IND)   d.  Q-Vasudeva Reddy (IND)      6-1, 6-2
WC-S K Shivshankar (IND)   d.  Q-Anjan Viplav (IND)        6-3, 6-4
 Q-Rohan Bopanna (IND)     d.    Sanzaruz Zaman (IND)      6-3, 7-5
 7-Sandeep Kirtane (IND)   d.    Minh Le (USA)             6-3, 6-3
 3-Fazaluddin Syed (IND)   d.    Syed Nasir Serazi (PAK)   6-1, 6-3
   Ashley Ford (AUS)       d.  Q-Anant Sitaram (IND)       6-1, 6-2
   Vishal Uppal (IND)      d.    Vijendra Laad (IND)       6-7(4), 6-4, 6-2
WC-Manoj Mahadevan (IND)   d.  5-Alexandre Sikanov (RUS)   6-0, 6-1
 Q-Mohammed Khaliq (PAK)   d.  6-Dimitri Mazur (UZB)       7-5, 6-0
   Mustafa Ghouse (IND)    d. WC-Anand Radhakrishnan (IND) 2-6, 6-2, 6-2
   Anton Kokurin (UZB)     d.  Q-Jay Udwadia (USA)         3-6, 7-5, 6-3
WC-Saurav Panja (IND)      d.  4-Vinod Sridhar (IND)       6-1, 6-4
 8-Vijay Kannan (IND)      d.    Nitin Kirtane (IND)       6-4, 7-5
   Harsh Mankad (IND)      d.  Q-Andrei Youznyi (RUS)      6-2, 6-2
   RaviKiran Bhat (IND)    d.  Q-Dipesh Rao (IND)          6-2, 6-1
 2-Artem Derepasko (RUS)   d.    Steven Bourke (AUS)       6-1, 6-1

Round 2

 1-Srinath Prahlad (IND)   d. WC-S K Shivshankar (IND)     6-0, 6-3
 7-Sandeep Kirtane (IND)   d.  Q-Rohan Bopanna (IND)       7-5, 6-2
 3-Fazaluddin Syed (IND)   d.    Ashley Ford (AUS)         6-3, 6-1
   Vishal Uppal (IND)      d. WC-Manoj Mahadevan (IND)     7-5, 7-5
 Q-Mohammed Khaliq (PAK)   d.    Mustafa Ghouse (IND)      7-5, 6-1
   Anton Kokurin (UZB)     d. WC-Saurav Panja (IND)        6-3, 0-6, 6-2
   Harsh Mankad (IND)      d.  8-Vijay Kannan (IND)        6-4, 6-4
 2-Artem Derepasko (RUS)   d.    RaviKiran Bhat (IND)      6-2, 6-0

Quarterfinals

 1-Srinath Prahlad (IND)   d.  7-Sandeep Kirtane (IND)     6-2, 6-3
 3-Fazaluddin Syed (IND)   d.    Vishal Uppal (IND)        6-3, 6-2
 Q-Mohammed Khaliq (PAK)   d.    Anton Kokurin (UZB)       2-6, 6-0, 7-6(1)
 2-Artem Derepasko (RUS)   d.    Harsh Mankad (IND)        6-2, 6-3

Semifinals

 3-Fazaluddin Syed (IND)   d.  1-Srinath Prahlad (IND)     6-7(3), 7-5, 6-2
 2-Artem Derepasko (RUS)   d.  Q-Mohammed Khaliq (PAK)     walkover (injured)

Finals

 2-Artem Derepasko (RUS)   d.  3-Fazaluddin Syed (IND)     6-2, 7-5


Doubles (first round) 1-N.Kirtane/ S.Kirtane bt V.Kannan/ S.Panja 4-6, 6-4, 1-0 (conc.) S.Prahlad/ V.Reddy bt A.Viplav/ P.Vishal 6-2, 6-4 M.Le/ J.Udwadia bt V.Laad/ S.Zaman 4-6, 6-3, 6-3 4-A.Sikanov/ A.Youznyi bt D.Rao/ S.Ali 6-4, 6-2 3-A.Derepasko/ H.Mankad bt K.Kannan/ N.Mukundan 6-3, 6-2 Q-R.K.Bhat/ R.Boppana bt M.Khaliq/ S.N.Sherazi 4-6, 6-4, 6-4 M.Ghouse/ V.Uppal bt A.Kokurin/ D.Mazur 6-2, 2-6, 6-2 2-A.Ford/ F.Syed bt S.Dhoble/ A.Radhakrishnan 6-2, 6-7(5), 6-2 Doubles QF 1-N.Kirtane/ S.Kirtane bt S.Prahlad/ V.Reddy 6-4, 6-2 4-A.Sikanov/ A.Youznyi bt M.Le/ J.Udwadia 7-6(5), 6-7(9), 6-3 3-A.Derepasko/ H.Mankad bt Q-R.K.Bhat/ R.Boppana 7-6(5), 6-3 2-A.Ford/ F.Syed bt M.Ghouse/ V.Uppal 6-1, 2-6, 6-3 Doubles SF 1-N.Kirtane/ S.Kirtane d. 4-A.Sikanov/ A.Youznyi 6-1, 6-3 2-A.Ford/ F.Syed d. 3-A.Derepasko/ H.Mankad 7-6(0), 6-3 Doubles Final 1-N.Kirtane/ S.Kirtane d. 2-A.Ford/ F.Syed 7-6(3), 6-3
Qualifying Rounds (3 rounds - 8 to the main draw) Final round 1-Vasudeva Reddy (IND) bt Chandrashekhar S Mohanty 6-2, 6-2 Andrei Younzi (RUS) bt Ganesh Sundaraju 6-0, 3-0 (conc.) 3-Mohammed Khaliq (PAK) bt Kedar Tembe 6-1, 6-2 Dipesh Rao (IND) bt Shailesh Dhoble 6-7(3), 6-2, 7-6(5) Jay Udwadia (USA) bt Siddharth Sudhakar 6-0, 6-0 Anjan Viplav (IND) bt Vivian Chhetri 2-6, 6-1, 7-5 Rohan Bopanna (IND) bt Kedar Shah 4-6, 6-3, 6-2 WC-Anant Sitaram (IND) bt Uday Garg 6-1, 6-3 Round 2 1-Vasudeva Reddy bt Kamala Kannan 7-5, 6-4 Chandrashekhar S Mohanty bt Arpan Lakhani 6-7, 5-7, 6-3 Andrei Younzi (RUS) bt 2-Avinash Arun 6-3, 7-6 Ganesh Sundaraju bt Jaidev Punjabi 6-2, 6-3 3-Mohammed Khaliq (PAK) bt Sidharth Sharma 6-2, 6-4 Kedar Tembe bt Punna Vishal 5-7, 6-2, 6-3 Shailesh Dhoble bt Gurmehar Singh 6-0, 6-0 Dipesh Rao bt Sarbinder Singh 6-4, 6-1 Jay Udwadia (USA) bt Alok Bhide 6-2, 6-3 Siddharth Sudhakar bt Sajid Lodi 6-2, 6-2 Vivian Chhetri bt Prithvi Vishwanath 6-3, 6-3 Anjan Viplav bt Amogha Shivaram 6-4, 6-2 Kedar Shah bt Andre Goransson (Bra) 7-6(5), 5-7, 6-1 Rohan Bopanna bt Prem Prakash 6-4, 6-1 WC-Anant Sitaram bt Rohan Kranti 6-1, 6-2 Uday Garg bt Abedin Sham 7-5, 6-2 Round 1 (only three players seeded) 1-Vasudeva Reddy (Ind) Bye Kamala Kannan (Ind) bt Kaptan Karsolia (Ind) 6-4, 7-6(4) Arpan Lakhani (Ind) Bye Chandrashekar S Mohanty (Ind) bt Prashant Sawant (Ind) 6-0, 6-0 2-Avinash Arun (Ind) Bye Andrei Youznyi (Rus) bt P Ravikrishna 3-6, 6-3, 6-3 Ganesh Soundaraju (Ind) bt Siddharth Verma 6-1, 6-3 Jaidev Punjabi (Ind) bt Christian Gerloff (Aus) walkover 3-Mohammed Khaliq (Pak) Bye Sidharth Sharma (Ind) bt Harshan Kshirsagar (Ind) 6-1, 6-1 Kedar Tembe (Ind) bt Hari Chidambaram (Ind) 6-1, 6-1 Punna Vishal (Ind) Bye Shailesh Dhoble (Ind) bt Jai Arora (Ind) 6-2, 6-3 Gurmehar Singh (Ind) Bye Dipesh Rao (Ind) bt Mukundan Nandakumar (Ind) 6-2, 6-1 Sarbinder Singh (Ind) bt Sharad Khaitan (Ind) 6-0, 6-1 Jay Udwadia (USA) bt WC-Benjamin Xavier (Ind) 6-1, 5-7, 6-0 Alok Bhide (Ind) Bye Siddharth Sudhakar (Ind) bt WC-Akshay Vishal Rao (Ind) 6-4, 7-6(4) Sajjit Lodi (Ind) Bye Vivian Chhetri (Ind) bt Keerthi Basapparaju (Ind) 6-4, 6-3 Prithvi Vishwanath (Ind) Bye Anjan Viplav (Ind) bt Gaurav Kumar (Ind) 6-4, 7-5 Amogha Shivaram (Ind) Bye Kedar Shah (Ind) bt Saif Ali (Ind) 6-4, 6-3 Andre Goransson (Bra) Bye Rohan Bopanna (Ind) bt Kartik Raj (Ind) 6-0, 6-4 Prem Prakash (Ind) Bye Rohan Kranti (Ind) Bye WC-Anand Sitaram (Ind) bt Kamlesh Shukla (Ind) 6-1, 7-5 Uday Garg (Ind) bt Pratim Parekh (Ind) 6-2, 6-3 Abedin Sham (Ind) bt Aditya Raj (Ind) 6-4, 6-3 Doubles Qualifying final round: 1-RaviKiran Bhat/ Rohan Boppana bt Avinash Arun-Manoj Mahadevan 6-4, 4-6, 7-6(3) Doubles Qualifying first Round 1-RaviKiran Bhat/ Rohan Bopanna bt Vinod Sridhar/Ganesh Sundarajan ??? 2-Avinash Arun/ Manoj Mahadevan bt Anand Sitaram/??? ???
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..