.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$25,000 ATP Satellites, India 1998 (Leg 1, Leg 2, Leg 3, Leg 4)

Results: Leg 2, Oct 19-25, Hyderabad

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 


Main Draw :  Singles 

Singles Round 1 

 1-Prahlad Srinath (Ind)  bt  Q-Praveen Sreenivasan (Ind) 6-4, 6-4
 Q-Vishal Gupta (Ind)     bt  Q-Ben Guzdelak (GBR)        3-6, 6-3, 6-0
 Q-Sanzaruz Zaman (Ind)   bt  Q-Rohan Bopanna (Ind)       5-7, 6-2, 6-3
 Q-Saurav Panja (Ind)     bt  7-Marian Leysek (Svk)       6-4, 6-1
 4-Johan Hede (SWE)       bt  Q-Gerhard Fahlke (GER)      6-1, 6-3
   Sandeep Kirtane (Ind)  bt    Nitin Kirtane (Ind)       6-2, 6-0
WC-Vasudeva Reddy (Ind)   bt  Q-Avinash Arun (Ind)        6-1, 6-3
 5-Timo Nigri (GER)       bt  Q-Saif Ali (Ind)            6-2, 6-1
 3-Patrick Erhardt (GER)  bt WC-Vinod Sridhar (Ind)       7-5, 6-4
   Harsh Mankad (Ind)     bt WC-Vijendra Laad (Ind)       6-2, 6-1
 Q-Mustafa Ghouse (Ind)   bt    Mike Boulding (GBR)       2-6, 6-3, 7-5
 6-Niko Karagiannis (GRE) bt  Q-Mohammed Yaseer (Ind)     6-4, 6-2
   Danai Udomchoke (THA)  bt  8-Ondrej Chvapil (CZE)      6-4, 7-6
WC-Ravi Kiran Bhatt (Ind) bt  Q-Kamala Kannan (Ind)       7-6, 6-2
   Vijay Kannan (Ind)     bt  Q-Nalinothu Bosekiran (Ind) 6-2, 6-0
 2-Federico Rovai (SWE)   bt    Zoltan Boroczky (HUN)     7-6, 6-2

Singles Round 2

 1-Prahlad Srinath (Ind)  bt  Q-Vishal Gupta (Ind)        6-0, 6-0
 Q-Saurav Panja (Ind)     bt  Q-Sanzaruz Zaman (Ind)      6-1, 6-2
 4-Johan Hede (SWE)       bt    Sandeep Kirtane (Ind)     6-2, 6-4
 5-Timo Nigri (GER)       bt WC-Vasudeva Reddy (Ind)      5-7, 6-3, 6-3 
 3-Patrick Erhardt (GER)  bt    Harsh Mankad (Ind)        6-2, 7-5
 Q-Mustafa Ghouse (Ind)   bt  6-Niko Karagiannis (GRE)    6-2, 6-3
   Danai Udomchoke (THA)  bt WC-Ravi Kiran Bhatt (Ind)    6-4, 6-4
 2-Federico Rovai (SWE)   bt    Vijay Kannan (Ind)        6-2, 6-2

Singles QF

 1-Prahlad Srinath (Ind)  bt  Q-Saurav Panja (Ind)        6-3, 5-7, 6-4
 4-Johan Hede (SWE)       vs  5-Timo Nigri (GER)          6-2, 6-3
 3-Patrick Erhardt (GER)  vs  Q-Mustafa Ghouse (Ind)      6-4, 5-7, 6-2
 2-Federico Rovai (SWE)   vs    Danai Udomchoke (THA)     6-3, 6-2

Singles SF

 1-Prahlad Srinath (Ind)  bt  4-Johan Hede (SWE)          6-4, 4-6, 6-3
 2-Federico Rovai (SWE)   bt  3-Patrick Erhardt (GER)     6-2, 6-1

Singles Final

 2-Frederico Rowai (SWE)  bt  1-Prahlad Srinath (Ind)     6-4, 7-5

  Rowai gets 21 circuit points.  Srinath gets 15.




Doubles  (first round)

Z.Borockzy/ J.Hede      bt O.Chvapil/ M.Leysek        6-7, 6-4, 6-3
P.Erhardt/ G.Fahlke     bt M.Boulding/ B.Gudzelak     7-5, 7-5
V.Gupta/ P.Sreenivasan  bt A.Ford/ D.Udomchoke        6-1, 4-6, 6-3
N.Kirtane/ S.Kirtane    bt R.K.Bhatt/ R.Bopanna       6-2, 7-5
P.Srinath/ V.Reddy      bt Ahmed Kaleem/ Ahmed Waheed 6-2, 6-1
P.Pawan Kumar/ M.Yasser bt M.Ghouse/ R.Sridhar        2-6, 6-4, 7-5
V.Kannan/ H.Mankad      bt V.Karia/ V.Anjan           6-2, 6-0
N.Karagiannis/ F.Rovai  bt S.Panja/ A.Radhakrishnan   6-1, 3-6, 6-4

Doubles Round-2

Z.Borockzy/ J.Hede      bt P.Erhardt/ G.Fahlke        6-1, 6-4
N.Kirtane/ S.Kirtane    bt V.Gupta/ P. Srinivas       6-4, 6-4
P.Srinath/ V.Reddy      bt P. Pawan Kumar/ M.Yasser   6-4, 6-4
V.Kannan/ H.Mankad      bt N.Karagiannis/ F.Rovai     6-4, 6-3

Doubles Quarterfinal

N.Kirtane/ S.Kirtane    bt Z.Borockzy/ J.Hede         6-3, 6-3
V.Kannan/ H.Mankad      bt P.Srinath/ V.Reddy         2-6, 6-3, 6-2

Doubles Final

N.Kirtane/ S.Kirtane    bt V.Kannan/ H.Mankad         6-1, 6-3

  Kirtanes get 15 circuit points;  VK/HM get 10.




Qualifying Rounds Round 2 (final round - 13 qualifiers due to main draw withdrawals?) Avinash Arun (Ind) bt David McCabe (Aus) 6-3, 7-6 Rohan Boppanna (Ind) bt Narendra R (Ind) 6-3, 7-6 Kamala Kannan (Ind) bt Keerti Basapparaju (Ind) 6-4, 6-1 Mohammed Yasser (Ind) bt Sunderaraju Ganesh (Ind) 6-3, 6-3 Ben Guzdelak (GBR) bt Vinay Karia (Ind) 6-2, 6-2 Ghouse Mustafa (Ind) bt P Pawan (Ind) 6-1, 6-2 Gerhard Fahlke (Ger) bt P Ravikrishna (Ind) 6-1, 6-2 Vishal Gupta (Ind) bt Nirmit(?) Shetty (Ind) 6-2, 6-1 Saurav Panja (Ind) bt Rishi Sridhar (Ind) 6-2, 6-3 Praveen Srinivasan (Ind) bt Viplav Anjan (Ind) 6-4, 6-2 Saif Ali (Ind) bt Challa (Ind) 6-1, 6-3 Sanzarus Zaman (Ind) bt Shailesh Dhoble (Ind) 6-3, 5-7, 6-2 Nalinothu Bosekiran(Ind) bt Choudepalli (Ind) 7-5, 2-7, 7-6 Round 1 (partial results) Sanzarus Zaman (Ind) bt Andrew Ford (GBR) 6-2, 6-1 Viplav Anjan (Ind) bt Uday Kumar Reddy (Ind) 6-1, 3-6, 7-6 Saif Ali (Ind) bt Sundaresh (Ind) 7-6, 6-3 Nirmit Shetty (Ind) bt Joshi (Ind) 6-1, 6-1 Mustafa Ghouse (Ind) bt Anand Radhakrishnan (Ind) 6-3, 6-3 Gerhard Fahlke (Ger) bt George Barth (USA) 6-4, 6-2
Doubles qualifiers (not known)





Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..