.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$25,000 ATP Satellites, India 1999 (Leg 1, Leg 2, Leg3, Leg 4)

Results: Leg 3, May 31-June 5, Delhi (hard)

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 

(Final update on June 5 Saturday .. Sri wins its .. Le/Udwadia in doubles .. Courtesy: PTI, Indian Newspapers)


Main Draw :  

Singles Round 1

 1-Artem Derepasko (RUS)     d.    Sandeep Kirtane (IND)       6-4 4-6 7-6(3)
   Dimitri Mazur (RUS)       d.  Q-Sanzaruz Zaman (IND)        6-4 6-0
   Vasudeva Reddy (IND)      d. WC-Kamala Kannan (IND)         6-3 6-4
   Anton Kokurin (UZB)       d.  8-S K Shivshankar (IND)       6-1 6-7(7) 6-1
 3-Fazaluddin Syed (IND)     d.    Vijay Kannan (IND)          6-7(1) 7-5 6-1
 Q-Vijendra Laad (IND)       d.    Vishal Uppal (IND)          7-5 4-6 6-2
   Anand Radhakrishnan (IND) d. WC-Manoj Mahadevan (IND)       6-4 6-7(4) 7-5
 6-Vinod Sridhar (IND)       d.  Q-Jay Udwadia                 6-4 7-6(6)
 Q-Andrei Youznyi (RUS)      d.  5-Mohammed Khaliq             4-1 ret.
   Mustafa Ghouse (IND)      d.    RaviKiran Bhat (IND)        6-1 6-3
 Q-Nitin Kirtane (IND)       d.  Q-Kedar Shah (IND)            7-5 6-3
 4-Harsh Mankad (IND)        d.  Q-Palivala Ravikrishna (IND)  6-2 6-0
 Q-Minh Le (USA)             d.  7-Saurav Panja (IND)          6-7(1) 6-2 6-2
   Steven Bourke (AUS)       d. WC-ChandraSekhar Mohanty (IND) 6-2 6-1
WC-Rohan Bopanna (IND)       d.    Shailesh Dhoble (IND)       6-3 6-1
 2-Srinath Prahlad (IND)     d.    Ashley Ford (AUS)           6-3 6-3

Singles Round 2

 1-Artem Derepasko (RUS)     d.    Dimitri Mazur (RUS)         6-2 6-2
   Anton Kokurin (UZB)       d.    Vasudeva Reddy (IND)        6-2 (retd.)
 3-Fazaluddin Syed (IND)     d.  Q-Vijendra Laad (IND)         6-2 6-1
 6-Vinod Sridhar (IND)       d.    Anand Radhakrishnan (IND)   6-7(5) 6-2 6-2
 Q-Andrei Youznyi (RUS)      d.    Mustafa Ghouse (IND)        6-0 6-4
 4-Harsh Mankad (IND)        d.  Q-Nitin Kirtane (IND)         6-0 6-4
 Q-Minh Le (USA)             d.    Steven Bourke (AUS)         6-3 7-6(3)
 2-Srinath Prahlad (IND)     d. WC-Rohan Bopanna (IND)         6-4 6-2

Singles QF

 1-Artem Derepasko (RUS)     d.    Anton Kokurin (UZB)         3-6 6-3 7-6(4)
 3-Fazaluddin Syed (IND)     d.  6-Vinod Sridhar (IND)         6-2 4-6 6-3
 4-Harsh Mankad (IND)        d.  Q-Andrei Youznyi (RUS)        3-6 6-4 6-2
 2-Srinath Prahlad (IND)     d.  Q-Minh Le (USA)               6-4 6-3

Singles SF

 3-Fazaluddin Syed (IND)     d.  1-Artem Derepasko (RUS)       7-6(4) (retd)
 2-Srinath Prahlad (IND)     d.  4-Harsh Mankad (IND)          6-1 6-0

Singles Final

 2-Srinath Prahlad (IND)     d.  3-Fazaluddin Syed (IND)       6-4, 6-3


Doubles (first round) S.Prahlad/ V.Reddy d. 1-N.Kirtane/ S.Kirtane 6-3 6-2 S.Dhoble/ A.Radhakrishnan d. V.Laad/ S.Zaman 6-3 6-2 4-A.Sikanov/A.Youznyi d. V.Kannan/ S.Panja Walkover R.K.Bhat/ R.Bopanna d. WC-C.S.Mohanty/ S.Sudhakar 7-5 6-4 M.Le/ J.Udwadia d. WC-S.K.Shivshankar/ A.Viplav 6-7(8) 6-4 6-1 3-A.Derepasko/ H.Mankad d. Q-K.Kannan/ V.Sridhar 6-0 6-3 M.Ghouse/ V.Uppal d. WC-A.Arun/ M.Mahadevan 6-2 6-3 2-A.Ford/ F.Syed d. A.Kokurin/ D.Mazur 6-3 6-1 Doubles QF S.Prahlad/ V.Reddy d. S.Dhoble/ A.Radhakrishnan 6-3 7-6(3) R.K.Bhat/ R.Bopanna d. 4-A.Sikanov/A.Youznyi 4-6 6-4 7-5 M.Le/ J.Udwadia d. 3-A.Derepasko/ H.Mankad 4-6 6-2 6-2 2-A.Ford/ F.Syed d. M.Ghouse/ V.Uppal 6-4 6-0 Doubles SF S.Prahlad/ V.Reddy d. R.K.Bhat/ R.Bopanna 7-6(5) 6-1 M.Le/ J.Udwadia d. 2-A.Ford/ F.Syed 2-6 7-5 6-4 Doubles Final M.Le/ J.Udwadia d. S.Prahlad/ V.Reddy 6-3, 6-4
Qualifying Rounds (2 rounds - 8 to the main draw) Qualifying Round 1-Minh Le (USA) d. Andre Goransson (BRA) 7-6(3) 6-3 2-Andrei Youznyi (RUS) d. 16-Sidharth Sharma (IND) 6-3 7-6(5) 3-Jay Udwadia (USA) d. 13-Siddarth Sudhakar (IND) 6-2 6-0 14-Kedar Shah (IND) d. 4-Dipesh Rao (IND) 2-6 6-3 6-3 Palivala Ravikrishna (IND) d. Kaptan Karsolia (IND) 6-3 6-2 6-Nitin Kirtane (IND) d. 11-Avinash Arun (IND) 6-4 6-3 7-Sanzaruz Zaman (IND) d. 9-Adam Altschuler (USA) 0-6 6-2 1-2 def. 8-Vijendra Laad (IND) d. 10-Anjan Viplav (IND) 4-6 6-2 6-2 First Round 1-Minh Le (USA) d. WC-Nishant Goel (IND) ??????? Andre Goransson (BRA) d. 15-Vivian Chhetri (IND) 6-2 6-3 2-Andrei Youznyi (RUS) d. Prithvi Vishwanath (IND) 6-1 6-0 16-Sidharth Sharma (IND) d. Prashant Sawant (IND) 6-1 6-1 3-Jay Udwadia (USA) d. Siddhartha Verma (IND) 6-0 6-1 13-Siddarth Sudhakar (IND) d. Sharad Khaitan (IND) 6-4 6-0 4-Dipesh Rao (IND) d. Jaldev Punjabi (IND) 6-3 6-2 14-Kedar Shah (IND) d. WC-Parekh Hooda (IND) 6-0 6-0 Palivala Ravikrishna (IND) d. 5-Alexandre Sikanov 6-4 6-2 Kaptan Karsolia (IND) d. 12-Kirthi Bassapparaju (IND) 3-6 6-3 6-3 6-Nitin Kirtane (IND) d. WC-Ditva Bajaj (IND) 6-0 6-1 11-Avinash Arun (IND) d. Gurmehar Singh (IND) 6-0 6-1 7-Sanzaruz Zaman (IND) d. WC-Said Lodi (IND) 6-3 6-0 9-Adam Altschuler (USA) d. Kartik Raj (IND) 6-1 6-0 8-Vijendra Laad (IND) d. Kedar Tembe (IND) 7-6(1) 6-2 10-Anjan Viplav (IND) d. WC-Nipun Gupta (IND) 7-5 4-6 6-0
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..