.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$25,000 ATP Satellites, India 1999 (Leg 1, Leg 2, Leg3, Leg 4)

Results: Leg 1, May 17-22, Bangalore (clay)

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 

(Final update on May 22 - Srinath wins it! - Courtesy: PTI, Indian Newspapers, Steve Gocha)


Main Draw :  
Singles Round 1 

1-Srinath Prahlad (IND)     bt WC-Manoj Mahadevan (IND)     6-4, 6-4
  Minh Le (USA)             bt WC-Kirthi Bassapparaju (IND) 7-6(1), 3-6, 6-4
Q-Shailesh Dhoble (IND)     bt WC-Avinash Arun (IND)        6-3, 6-4
Q-S K Shivshankar (IND)     bt  8-Vijay Kannan (IND)        6-3, 7-5
  Harsh Mankad (IND)        bt  3-Fazaluddin Syed (IND)     6-3, 6-2
  Anton Kokurin (IND)       bt    Sansaruz Zaman (IND)      6-3, 7-5
  Mustafa Ghouse (IND)      bt    Vijendra Laad (IND)       7-5, 6-4
  Ravikiran Bhat (IND)      bt  5-Alexandre Sikanov (RUS)   6-4, 6-2
6-Dimitri Mazur (UZB)       bt  Q-Adam Altschuler (USA)     6-3, 7-5
Q-Saurav Panja (IND)        bt    Ashley Ford (AUS)         6-3, 3-0 (concd.)
  Vishal Uppal (IND)        bt    Nitin Kirtane (IND)       6-4, 1-6, 6-3
4-Vinod Sridhar (IND)       bt  Q-Kamala Kannan (IND)       6-2, 4-6, 6-3
  Steven Bourke (AUS)       bt  7-Sandeep Kirtane (IND)     6-2, 1-0 (concd.)
Q-Vasudeva Reddy (IND)      bt    Syed Nasir Sherazi (PAK)  6-3, 6-2
Q-Anand Radhakrishnan (IND) bt  Q-Mohammed Khaliq (PAK)     5-7, 7-6(4), 6-1
2-Artem Derepasko (RUS)     bt WC-Benjamin Xavier (IND)     6-0, 6-3

Singles Round 2

1-Srinath Prahlad (IND)     bt    Minh Le (USA)             6-2, 6-2
Q-S K Shivshankar (IND)     bt  Q-Shailesh Dhoble (IND)     6-3, 6-3
  Harsh Mankad (IND)        bt    Anton Kokurin (IND)       6-7(3), 6-2, 6-2
  Ravikiran Bhat (IND)      bt    Mustafa Ghouse (IND)      6-3, 7-6(5)
Q-Saurav Panja (IND)        bt  6-Dimitri Mazur (UZB)       6-3, 2-6, 6-4
4-Vinod Sridhar (IND)       bt    Vishal Uppal (IND)        6-4, 6-3
  Steven Bourke (AUS)       bt  Q-Vasudeva Reddy (IND)      6-1, 7-5
2-Artem Derepasko (RUS)     bt  Q-Anand Radhakrishnan (IND) 6-0, 6-1

Singles QF

1-Srinath Prahlad (IND)     bt  Q-S K Shivshankar (IND)     3-6, 6-4, 6-1
  Harsh Mankad (IND)        bt    Ravikiran Bhat (IND)      7-5, 6-3
4-Vinod Sridhar (IND)       bt  Q-Saurav Panja (IND)        6-1, 4-6, 6-0
2-Artem Derepasko (RUS)     bt    Steven Bourke (AUS)       5-0 (conc., ill.)

Singles SF

1-Srinath Prahlad (IND)     bt    Harsh Mankad (IND)        6-2, 6-1
2-Artem Derepasko (RUS)     bt  4-Vinod Sridhar (IND)       6-4, 6-2

Singles Final

1-Srinath Prahlad (IND)     bt  2-Artem Derepasko (RUS)     6-4, 6-4

Entry list and May 3rd rankings. 

 1. Prahlad Srinath   (IND,443)
 2. Artem Derepasko   (RUS,552)
 3. Syed Fazaluddin   (IND,618)
 4. Vinod Sridhar     (IND,771)
 5. Alexander Sikanov (RUS,804)
 6. Dimitri Mazur     (UZB,817)
 7. Sandeep Kirtane   (IND,825)
 8. Vijay Kannan      (IND,855)
    Harsh Mankad      (IND,855)
    Ashley Ford       (AUS,883)
    Nitin Kirtane     (IND,825)
    Sanzaruz Zaman    (IND,1011)
    Mustafa Ghouse    (IND,1024)
    Steven Bourke     (AUS,1064)
    Minh Le           (USA,1121)
    Vijendra Laad     (IND,1137)
    Anton Kokurin     (UZB,1185)
    Ravi Kiran Bhat   (IND,1218)
    Vishal Uppal      (IND,1218)
    Nasir Ali Sherazi (PAK,1292)


Doubles (first round) First Round 1-N.Kirtane/ S.Kirtane bt S.Dhoble/ A.Radhakrishnan 7-5 6-1 M.Ghouse/ V.Uppal bt Q-A.Altschuler/ J.Udwadia 4-6 6-0 7-6(4) 4-A.Sikanov/ A.Youznyi bt WC-K.Tembe/ S.Zaman 6-2 6-4 S.Prahlad/ V.Reddy bt M.Khaliq/ S Nasir Shirazi 3-2 (retd.) A.Kokurin/ D.Mazur bt S.K.Shivshankar/ V.Laad 3-6 6-1 6-3 3-A.Derepasko/ H.Mankad bt WC-A.Sitaram/ S.Verma 6-4 6-2 S.Bourke/ M.Le bt WC-R.Bhat/ R.Bopanna Score unknown 2-A.Ford/ F.Syed bt K.Kannan/ S.Panja 6-4 6-2 Doubles QF 1-N.Kirtane/ S.Kirtane bt M.Ghouse/ V.Uppal 6-3 6-7(4) 6-3 4-A.Sikanov/ A.Youznyi bt S.Prahlad/ V.Reddy 4-6 6-3 6-3 3-A.Derepasko/ H.Mankad bt A.Kokurin/ D.Mazur 6-4 6-2 2-A.Ford/ F.Syed bt S.Bourke/ M.Le walkover Doubles SF 1-N.Kirtane/ S.Kirtane bt 4-A.Sikanov/ A.Youznyi 6-4 6-2 2-A.Ford/ F.Syed bt 3-A.Derepasko/ H.Mankad 6-1, 7-6(6) Doubles Final 1-N.Kirtane/ S.Kirtane bt 2-A.Ford/ F.Syed 3-6, 6-4, 6-1
Qualifying Rounds Qualifying Round (8 to the main draw) 1-Saurav Panja d. Prithvi Vishwanath 6-3 6-3 2-Vasudeva Reddy d. Mukundan Nandakumar 6-2 6-1 3-Mohammed Khaliq (PAK) d. Andrei Youznyi (RUS) 6-4 6-2 Anand Radhakrishnan d. Jay Udwadia (USA) 6-4 6-7(1) 6-3 WC-Kamala Kannan d. Sidharth Sharma 6-4 6-1 WC-S K Shivshankar d. P. Vishal 6-2 6-3 Adam Altschuler (USA) d. Anand Sitaram 6-1 6-2 WC-Shailesh Dhoble d. Dipesh Rao 7-6(6) 6-2 Second Round 1-Saurav Panja d. Siddhartha Verma 6-3 6-3 Prithvi Vishwanath d. Anup Minda 1-6 6-2 6-4 2-Vasudeva Reddy d. Kaptain Karbolia 6-3 6-2 Mukundan Nandakumar d. Hari Chidambaram 6-0 6-3 3-Mohammed Khaliq (PAK) d. Rohan Bopanna 6-4 6-4 Andrei Youznyi (RUS) d. Anjan Viplav 6-2 6-3 Anand Radhakrishnan d. Ajay Choudepalli 6-3 6-0 Jay Udwadia (USA) d. WC-Kedar Tembe 3-6 6-3 6-3 Sidharth Sharma d. Jaidev Punjabi 6-2 6-4 WC-Kamala Kannan d. Yasser Arafat Mohammad 7-5 7-5 P. Vishal d. Siddarth Sudhakar 6-3 4-6 6-3 WC-S K Shivshankar d. Ganesh Sundaraju 6-3 6-2 Anand Sitaram d. Rahul Gandhi 3-1 ret. Adam Altschuler (USA) d. Peter Vijaykumar w/o WC-Shailesh Dhoble d. Kedar Shah 6-2 6-3 Dipesh Rao d. Andre Goransson (BRA) 4-6 7-6(4) 6-4 First Round 1-Saurav Panja bye Siddhartha Verma d. Paul Sureshkumar 6-0 6-1 Anup Minda d. Rahul Sankhla 6-0 6-0 Prithul Vishwanath d. WC-K. R. Sridhar 6-0 6-0 2-Vasudeva Reddy bye Kaptain Karbolia d. Prem Prakash 7-5 7-5 Mukundan Nandakumar d. WC-K. R. Srinath 6-1 6-1 Hari Chidambaram d. Saurnuti Mohatta 7-5 6-2 3-Mohammed Khaliq (PAK) bye Rohan Bopanna d. Vivian Chhettri 6-2 4-3 ret. Anjan Viplav d. C. S. Mohanty 6-2 6-2 Andrei Youznyi (USA) d. Vakati Udayakumar 6-1 4-6 6-4 Anand Radhakrishnan bye Ajay Choudepalli d. Krinan Menon 6-2 6-2 Jay Udwadia (USA) d. Velmuragan Annamalai 6-2 6-2 WC-Kedar Tembe d. Rohan Sehgal 6-1 6-0 Sidharth Sharma bye Jaidev Punjabi d. Mahesh ?? 7-5 3-6 6-1 WC-Kamala Kannan d. Saif Ali 6-3 6-3 Yasser Arafat Mohammad d. Prashant Sawant 6-1 6-0 P. Vishal d. Gurmehar Singh 4-6 6-2 6-1 Siddarth Sudhakar d. Arnosha Shivaram 6-2 7-6(2) WC-S K Shivshankar d. WC-Palivela Ravikrishna 6-4 6-4 Ganesh Sundaraju d. ??? 6-4 6-2 Anand Sitaram d. Christian Gerloff (USA)4-1 ret. Rahul Gandhi d. Anand Raj 6-2 4-6 6-0 Adam Altschuler (USA) d. Rafin Mohammad 6-0 6-0 Peter Vijaykumar d. Kartik Raj 6-4 6-4 Kedar Shah d. Mithun Murali 6-2 6-3 WC-Shailesh Dhoble d. Sanjay(?) Khaitan 6-1 6-1 Dipesh Rao d. Rohan Kranti 6-1 6-1 Andre Goransson (BRA) d. Kamlesh Shukla 6-4 6-2 Doubles Qualifiers Final round A.Altschuler/ J.Udwadia bt C.S.Mohanty/ B.Xavier 6-3, 6-4 Round 1 A.Altschuler/ J.Udwadia bt A.Arun/ M.Mahadevan score unknown C.S.Mohanty/ B.Xavier bt V.Sridhar/ G.Sundaraju score unknown
Courtesy: Steve Gocha, and Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..