.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$25,000 ATP Satellites, India 1998 (Leg 1, Leg 2, Leg3, Leg 4)

Results: Leg 1, Oct 12-17, Mumbai

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds 


Main Draw :  Singles 
Singles Round 1  (In the draw order)

 1-Andy Fahlke (GER)      bt  Q-Avinash Arun (Ind)        6-2, 6-0
   Danai Udomchoke (THA)  bt  Q-Rahul Gandhi (Ind)        6-0, 6-0
 8-Marian Leysek (SVK)    bt  Q-Mustafa Ghouse (Ind)      6-7(5), 6-4, 6-4
 Q-Saurav Panja (Ind)     bt WC-Vishaal Uppal (Ind)       6-1, 1-0 (conc.)
 4-Johan Hede (SWE)       bt    Vijay Kannan (Ind)        6-2, 6-1
 Q-Vijendra Laad (Ind)    bt  Q-Anand Radhakrishnan (Ind) 6-3, 6-1
WC-Vasudeva Reddy (Ind)   bt  5-Patrick Erhardt (GER)     6-1, 6-3
   Zoltan Borockzy (HUN)  bt  Q-R.Narendra (Ind)          6-1, 6-3
   Nitin Kirtane (Ind)    bt    Ondrej Chvapil (CZE)      5-7, 6-1, 6-4
 3-Federico Rovai (SWE)   bt WC-Ravi kiran Bhat (Ind)     6-1, 6-1
   Sandeep Kirtane (Ind)  bt    Mike Boulding (GBR)       6-3, 6-0
 6-Timo Nigri (GER)       bt  Q-Zaman Sanzaruz (Ind)      6-3, 6-4
 Q-Gerhard Fahlke (GER)   bt  Q-P.K.Sreenivasan (Ind)     7-5, 2-6, 6-0
 7-Niko Karagiannis (GRE) bt  Q-Ben Guzdelak (GBR)        7-6(5), 6-2
WC-Vinod Sridhar (Ind)    bt    Harsh Mankad (Ind)        6-1, 7-6(2)
 2-Prahlad Srinath (Ind)  bt  Q-Keerthi Basapparaju (Ind) 6-3, 6-3

Singles Round 2

   Danai Udomchoke (THA)  bt  1-Andy Fahlke (GER)         2-6, 6-0, 6-3
 8-Marian Leysek (SVK)    bt  Q-Saurav Panja (Ind)        6-3, 3-6, 6-1
 4-Johan Hede (SWE)       bt    Vijendra Laad (Ind)       6-0, 6-0
   Zoltan Borockzy (HUN)  bt WC-Vasudeva Reddy (Ind)      7-6(7), 7-5
 3-Federico Rovai (SWE)   bt    Nitin Kirtane (Ind)       6-0, 6-3
   Sandeep Kirtane (Ind)  bt  6-Timo Nigri (GER)          6-3, 6-1
 Q-Gerhard Fahlke (GER)   bt  7-Niko Karagiannis (GRE)    6-3, 7-6(6)
 2-Prahlad Srinath (Ind)  bt WC-Vinod Sridhar (Ind)       6-2, 6-0

Singles Quarterfinals

   Danai Udomchoke (THA)  bt  8-Marian Leysek (SVK)       6-3, 6-4
 4-Johan Hede (SWE)       bt    Zoltan Borockzy (HUN)     6-2, 6-3
 3-Federico Rovai (SWE)   bt    Sandeep Kirtane (Ind)     6-2, 6-0
 2-Prahlad Srinath (Ind)  bt  Q-Gerhard Fahlke (GER)      6-2, 6-4

Singles Semifinals

   Danai Udomchoke (THA)  bt  4-Johan Hede (SWE)          6-2, 2-6, 7-5
 2-Prahlad Srinath (Ind)  bt  3-Frederico Rovai (SWE)     6-1, 7-5

Singles Final

 2-Prahlad Srinath        bt    Danai Udomchoke (THA)     6-2, 6-2

   Srinath  gets 21 circuit points and Rs 31,840 (about $750)
   Udomchoke gets 15 circuit points and Rs 23,504 (about $525)



Doubles (first round) M.Leysek/ T.Nigri bt R.K.Bhat/ S.Zaman 6-1, 7-5 A.Radhakrishnan/ S.Panja bt M.Ghouse/ R.Sridhar 6-1, 6-4 F.Rovai/ N.Kargiannis bt Q-K.Basapparaju/ A.Viplav 6-4, 6-2 Z.Boroczky/ J.Hede bt M.Boulding/ B.Gudzelak 6-4, 6-0 P.Erhardt/ A.Fahlke bt H.Mankad/ V.Kannan 4-6, 6-1, 7-6(6) O.Chvapil/ A. Ford bt R.Bopanna/ V.Laad 4-6, 7-6(5), 6-4 N.Kirtane/ S.Kirtane bt V.Reddy/ P.Srinath 7-6(5), 6-2 Q-P.K.Sreenivasan/ G.Fahlke bt ?? Doubles (Quarterfinals) A.Radhakrishnan/ S.Panja bt M.Leysek/ T.Nigri 7-6(2), 7-6(4) Z.Boroczky/ J.Hede bt F.Rovai/ N.Kargiannis 6-1, 6-1 P.Erhardt/ A.Fahlke bt O.Chvapil/ A. Ford 6-2, 7-6(2) N.Kirtane/ S.Kirtane bt Q-P.K.Sreenivasan/ G.Fahlke 6-1, 6-4 Doubles (Semifinals) Z.Boroczky/ J.Hede bt A.Radhakrishnan/ S.Panja 6-3, 6-4 N.Kirtane/ S.Kirtane bt P.Erhardt/ A.Fahlke walkover Doubles Final N.Kirtane/ S.Kirtane bt Z.Boroczky/ J.Hede 7-5, 6-3 * The Kirtanes get 15 circuit points each, and Rs. 16,506 ($400) to share ZB/JH get 10 circuit points each, and Rs 8,652 ($210) to share.
Qualifying Rounds Round 2 (qualifying final round) Rahul Gandhi (Ind) bt Andrew Ford (GBR) 6-2, 6-0 Bem Guzdelak (GBR) bt Kamala Kannan (Ind) 6-2, 5-7, 6-3 Saurav Panja (Ind) bt Kan Bargimath (Ind) 6-3, 5-5 (conc.) K Basapparaju (Ind) bt Barth George (USA) 6-3 (retd.) R Narendra (Ind) bt Mohammad Yaseer (Ind) 7-5, 2-6, 7-5 P K Sreenivasan (Ind) bt David McCabe (Aus) 6-4, 6-0 Gerhard Fahlke (Ger) bt Nalinothu Bosekiran (Ind) 6-1, 6-2 Anand Radhakrishnan (Ind) bt Saif Ali (Ind) 6-3, 6-1 Arun Avinash (Ind) bt Shailesh Dhoble (Ind) 6-3, 3-0 (conc.) Sanzaruz Zaman (Ind) bt Viplan Anjan (Ind) 6-1, 6-2 Mustafa Ghouse (Ind) bt Vishal Gupta (Ind) 7-5, 6-4 Vijendra Laad (Ind) bt Nirmit Shetty (Ind) 6-4, 6-3 Round 1 Mohammed Yaseer A (Ind) bt Ali Intichab (Ind) 6-2, 6-0 P Sreenivasan (Ind) bt Choudepalli DA (Ind) 6-3, 6-4 Gerhard Fahlke (Ger) bt Sunderesh (Ind) 6-1, 6-2 Anand Radhakrishnan (Ind) bt Sunderaraju Ganesh (Ind) 6-4, 7-5 Avinash Arun (Ind) bt Kedar Shah (Ind) 6-2, 6-2 Sanzaruz Zaman (Ind) bt Rishi Sridhar (Ind) 6-4, 6-1 Mustafa Ghouse (Ind) bt Rohan Bopanna (Ind) 6-4, 7-6(3)
Doubles qualifiers 
A.Viplav/ K.Basapparaju (Ind)   bt V.Sridhar (Ind)/ A.Arun (Ind) 6-3, 3-6, 6-2
G.Fahlke (Ger)/ P.K.Sreenivasan bt V.Gupta (Ind)/ S.Dhoble (Ind) 6-4, 6-4



Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..