.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$405K Gold Flake ATP Open, Apr 5-11, Chennai, Tamil Nadu, India

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

(Apr 11 final update)


Main Draw Singles :

Round 1

 1-Carlos Moya (ESP)         d.    Vladimir Voltchkov (BLR)     4-6 6-3 6-3
   Wayne Black (Zim)         d.    Paul Goldstein (USA)         7-6(6) 6-1
WC-Andreas Vinciguerra (SWE) d.    Andre Sa (BRA)               6-7 6-2 6-1
 7-Rainer Schuttler (GER)    d.  Q-Gaston Etlis                 7-6(5) 6-1
   Sargis Sargsian (ARM)     d.  3-Thomas Johansson (SWE)       6-4, 3-0 (conc. - exhaustion)
   Peter Wessels (NED)       d.  Q-Ota Fukarek (CZE)            4-6 6-4 7-5
   Vincenzo Santopadre (ITA) d.    Geoff Grant (USA)            2-6 6-3 6-4
 5-Andrew Ilie (AUS)         d.    Dennis Van Scheppingen (NED) 6-3 3-6 6-2
   Lars Burgsmuller (GER)    d.  6-Sjeng Schalken (NED)         4-6 6-3 6-1
   Richard Fromberg (AUS)    d. WC-Mahesh Bhupathi (IND)        6-2 7-5
   Leander Paes (IND)        d.  Q-Andres Zingman (ARG)         4-6 6-3 6-4
 4-Byron Black (ZIM)         d.  Q-Gregory Carraz (FRA)         6-1 6-3
 8-John Van Lottum (NED)     d.    Jens Knippschild (GER)       6-3 6-4
WC-Jonathan Stark (USA)      d.    Nicolas Escude (FRA)         6-2 6-7(2) 6-4
   Mikael Tillstrom (SWE)    d.    Orlin Stanoytchev (BUL)      6-4 6-4
 2-Karol Kucera (SVK)        d.    Michael Kohlmann (GER)       7-5 6-1

Round 2

 1-Carlos Moya (ESP)         d.    Wayne Black (Zim)         6-3 1-6 7-5
 7-Rainer Schuttler (GER)    d. WC-Andreas Vinciguerra (SWE) 6-1 6-2
   Peter Wessels (NED)       d.    Sargis Sargsian (ARM)     7-6 6-7 6-4
   Vincenzo Santopadre (ITA) d.  5-Andrew Ilie (AUS)         6-2 5-7 6-3
   Richard Fromberg (AUS)    d.    Lars Burgsmuller (GER)    6-4 1-6 6-2
 4-Byron Black (ZIM)         d.    Leander Paes (IND)        6-3 6-2
 8-John Van Lottum (NED)     d. WC-Jonathan Stark (USA)      7-6(12) 0-6 7-6(6)
   Mikael Tillstrom (SWE)    d.  2-Karol Kucera (SVK)        7-5 4-6 6-2

Quarterfinals

 7-Rainer Schuttler (GER)    d.  1-Carlos Moya (ESP)         6-1 3-0 (retd.)
   Peter Wessels (NED)       d.    Vincenzo Santopadre (ITA) 6-2 6-4
 4-Byron Black (ZIM)         d.    Richard Fromberg (AUS)    6-4 6-2
 8-John Van Lottum (NED)     d.  8-John Van Lottum (NED)     4-6 6-3 6-2

Semifinals

 7-Rainer Schuttler (GER)    d.    Peter Wessels (NED)       6-2 6-4
 4-Byron Black (ZIM)         d.  8-John Van Lottum (NED)     6-1 6-1

Final

 4-Byron Black (ZIM)         d.  7-Rainer Schuttler (GER)    6-4 1-6 6-3


Doubles Doubles R1 1-M.Bhupathi/ L.Paes d. V.Santopadre/ M. Ardinghi 6-4 6-3 Mark Keil/ A.Sa d. S.Groen/ P.Wessels 6-4 7-5 G.Grant/ T.J.Middleton d. WC-S.Sargsian/ F. Syed 6-3 6-3 3-J.Knippschild/ M.Tillstrom d. J.Coetzee/ M.Wakefield 6-4 7-5 P.Goldstein/ J.Stark d. 4-M.Kohlmann/ F.Veglio 6-4 4-6 7-5 O.Fukaraek/ Tuomas Ketola d. Q-B.Cowan/ W.Whitehouse 3-6 6-4 6-2 WC-N.Kirtane/ S.Kirtane d. Juan Carrasco/ J.Velasco 6-3 6-2 2-W.Black/ N.Godwin d. WC-M.Ghouse/ P.Srinath 6-2 6-1 Doubles QF 1-M.Bhupathi/ L.Paes d. Mark Keil/ A.Sa 6-1 2-6 7-6(7) 3-J.Knippschild/ M.Tillstrom d. G.Grant/ T.J.Middleton 6-4 6-0 P.Goldstein/ J.Stark d. O.Fukaraek/ Tuomas Ketola 6-1 6-4 2-W.Black/ N.Godwin d. WC-N.Kirtane/ S.Kirtane 6-4 6-2 Doubles SF 1-M.Bhupathi/ L.Paes d. 3-J.Knippschild/ M.Tillstrom 4-6 7-5 6-3 2-W.Black/ N.Godwin d. P.Goldstein/ J.Stark 6-2 6-1 Doubles Final 1-M.Bhupathi/ L.Paes vs 2-W.Black/ N.Godwin 4-6 7-5 6-4
Qualifying Rounds Third (qualifying) round: 1-Gaston Etlis (Arg) bt 7-Noam Behr (Isr) 7-6(1) (conc.) 8-Ota Fukarek (Cze) bt 2-Neville Godwin (RSA) 4-6, 3-2 (conc.) 5-Andrez Zingman (Arg) bt 3-Rogier Wassen (Ned) 7-5, 6-4 6-Gregory Carraz (Fra) bt 4-Lior Mor (Isr) 3-6, 6-1, 6-3 Second round: 1-Gaston Etlis (Arg) bt Wesley Whitehouse (RSA) 7-6(6), 2-6, 6-4 7-Noam Behr (Isr) bt Marcus Hilpert (Ger) 6-2, 7-5 2-Neville Godwin (RSA) bt Damien Roberts (RSA) 6-4, 6-3 8-Ota Fukarek (Cze) bt T. J. Middleton (USA) 6-2, 6-3 3-Rogier Wassen (Ned) bt Vinod Sridhar (Ind) 7-5, 6-2 5-Andrez Zingman (Arg) bt Barry Cowan (GBR) 6-3, 3-6, 7-5 4-Lior Mor (Isr) bt Andy Fahlke (Ger) 6-4, 7-5 6-Gregory Carraz (Fra) bt Jairo Velasco (Col/ESP) 6-4, 6-3 First round : 1-Gaston Etlis (Arg) bt Omar Camporese (Ita) 6-4, 6-1 Wesley Whitehouse (RSA) bt Vishal Uppal (Ind) 7-6(5), 7-5 Marcus Hilpert (Ger) bt Mustafa Ghouse (Ind) 7-6(2), 6-4 7-Noam Behr (Isr) bt WC-Nitin Kirtane (Ind) 6-3, 6-4 2-Neville Godwin (RSA) bt Iganacius Carrasco (ESP) 6-3, 6-2 Damien Roberts (RSA) bt WC-Avinash Arun (Ind) 6-0, 6-3 T. J. Middleton (USA) bt Vijendra Laad (Ind) 6-3, 6-4 8-Ota Fukarek (cze) bt Saurav Panja (Ind) 6-2, 6-0 3-Rogier Wassen (Ned) bt Miles Wakefield (RSA) 6-0, 6-2 Vinod Sridhar (Ind) bt Praveen K. Sreenivasan 6-1, 6-2 Barry Cowan (GBR) bt Filippo Veglio (Ind) 6-1, 6-4 5-Andrez Zingman (Arg) bt WC-Rishi Sridhar (Ind) 6-2, 6-4 4-Lior Mor (Isr) bt Petr Pala (Cze) 7-6(3), 6-2 Andy Fahlke (Ger) bt Sander Groen (Ned) 6-3, 6-4 Jairo Velasco (ESP) bt Vijay Kannan (Ind) 6-2, 6-4 6-Gregory Carraz (Fra) bt WC-Sandeep Kirtane (Ind) 6-2, 6-2
This page made by R. Jayakrishnan ..