TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$400K ATP Tata Open, Jan 05-11, 2004, Chennai, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds


Final update, Jan 11: A complete Spanish sweep! .. Moya wins singles, Nadal-Robredo doubles.


Main Draw :

Round 1:

1 Carlos Moya (ESP)           d. Q Noam Okun                   63 64
  Paul Goldstein (USA)        d.   Olivier Mutis (FRA)         63 63
W Prakash Amritraj (IND)      d. W Harsh Mankad (IND)          63 64
  Thierry Ascione (FRA)       d. 6 Rafael Nadal (ESP)          76(5) 64
3 Sjeng Schalken (NED)        d. Q Danai Udomchoke (THA)       64 75
Q Julian Knowle (AUT)         d. W Karan Rastogi (IND)         64 61
  John van Lottum (NED)       d.   Galo Blanco (ESP)           76(6) 63
5 Felix Mantilla (ESP)        d. Q Jan Vacek (CZE)             63 76(5)
8 Anthony Dupuis (FRA)        d.   Alexander Popp (GER)        61 46 76(6)
  Jean-Rene Lisnard (FRA)     d.   Kristian Pless (DEN)        76(10) 63
  Kenneth Carlsen (DEN)       d.   Paul-Henri Mathieu (FRA)    62 10 (ret. left wrist)
4 Tommy Robredo (ESP)         d.   Dmitry Tursunov (RUS)       75 67(2) 64
7 David Ferrer (ESP)          d.   Fernando Verdasco (ESP)     16 75 60
  Igor Andreev (RUS)          d.   Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) 76(4) 62
  Harel Levy (ISR)            d.   Albert Portas (ESP)         64 62
2 Paradorn Srichaphan (THA)   d.   Albert Montanes (ESP)       61 63

Round 2:

1 Carlos Moya (ESP)           d.   Paul Goldstein (USA)        36 76(7) 64
  Thierry Ascione (FRA)       d. W Prakash Amritraj (IND)      36 62 61
3 Sjeng Schalken (NED)        d. Q Julian Knowle (AUT)         63 63
5 Felix Mantilla (ESP)        d.   John van Lottum (NED)       67(3) 64 64
  Jean-Rene Lisnard (FRA)     d. 8 Anthony Dupuis (FRA)        75 63
4 Tommy Robredo (ESP)         d.   Kenneth Carlsen (DEN)       62 62
  Igor Andreev (RUS)          d. 7 David Ferrer (ESP)          62 63
2 Paradorn Srichaphan (THA)   d.   Harel Levy (ISR)            62 62

Quarterfinals:

1 Carlos Moya (ESP)           d.   Thierry Ascione (FRA)       64 64
3 Sjeng Schalken (NED)        d. 5 Felix Mantilla (ESP)        62 57 76(6)
4 Tommy Robredo (ESP)         d.   Jean-Rene Lisnard (FRA)     64 76(2)
2 Paradorn Srichaphan (THA)   d.   Igor Andreev (RUS)          63 76(2)

Semifinals:

1 Carlos Moya (ESP)           d. 3 Sjeng Schalken (NED)        63 64
2 Paradorn Srichaphan (THA)   d. 4 Tommy Robredo (ESP)         16 76(10) 75

Final:

1 Carlos Moya (ESP)           d. 2 Paradorn Srichaphan (THA)   64 36 76(5)


Doubles Doubles Round 1: 1 J.Erlich/ A.Ram d. M.Bhupathi/ D.Tursunov 63 61 D.Ferrer/R. Ramirez-Hidalgo d. W M.Ghouse/ H.Mankad 64 36 63 4 P.Luxa/ D.Skoch d. G.Blanco/ A.Montanes 61 63 A.Lopez-Moron/ A.Portas d. W P.Amritraj/ S.Amritraj 64 67(6) 63 T.Ascione/ J-R.Lisnard d. H.Levy/ T.VanHoudt 76(2) 06 63 R.Nadal/ T.Robredo d. 3 J.Kerr/ J.Thomas 62 67(4) 63 M.Fyrstenberg/ M.Matkowski d. D.Bowen/ P.Goldstein 61 76(3) 2 J.Knowle/ M.Kohlmann d. K.Braasch/ A.Popp 64 46 63 Doubles Quarterfinals: 1 J.Erlich/ A.Ram d. D.Ferrer/R. Ramirez-Hidalgo 61 62 A.Lopez-Moron/ A.Portas d. 4 P.Luxa/ D.Skoch 62 61 R.Nadal/ T.Robredo d. T.Ascione/ J-R.Lisnard 61 57 62 M.Fyrstenberg/ M.Matkowski d. 2 J.Knowle/ M.Kohlmann 75 76(5) Semifinals: 1 J.Erlich/ A.Ram d. A.Lopez-Moron/ A.Portas 63 62 R.Nadal/ T.Robredo d. M.Fyrstenberg/ M.Matkowski 64 67(5) 63 Final: R.Nadal/ T.Robredo d. 1 J.Erlich/ A.Ram 76(3) 46 63
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: Petr Luxa (CZE) d. 1 Martin V Arguello (ITA) 64 61 Juan Ignacio Cerda (CHI) d. Jaco Mathew (IND) 64 16 63 Zbynek Mlynarik (AUT) d. W Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 63 62 6 Noam Okun (ISR) d. Vijay Kannan (IND) 62 60 2 Jan Vacek (CZE) d. Sunil Kumar Sipaeya (IND) 64 64 Vasilis Mazarakis (GRE) d. Kamala Kannan (IND) 64 63 Michael Kohlmann (GER) d. Karsten Braasch (GER) 67(3) 76(5) 64 8 Zeljko Krajan (CRO) d. Manoj Mahadevan (IND) 62 64 3 Jeff Salzenstein (USA) d. Vadim Kutsenko (UZB) 63 46 64 Vishal Punna (IND) d. Ajay Ramaswamy (IND) 64 46 61 Mustafa Ghouse (IND) d. W Parantap Chaturvedi (IND) 62 64 5 Julian Knowle (AUT) d. W Ajai Selvaraj (IND) 62 62 4 Danai Udomchoke (THA) d. W Vijay Sundar Prashanth (IND) 60 60 Somdev Dev Varman (IND) d. Jonathan Erlich (ISR) 46 75 75 Jacob Adaktusson (SWE) d. Paul Logtens (NED) 76(2) 62 Andy Ram (ISR) d. 7 Daniel Koellerer (AUT) 61 62 Qualifying Round 2: Petr Luxa (CZE) d. Juan Ignacio Cerda (CHI) 63 62 6 Noam Okun (ISR) d. Zbynek Mlynarik (AUT) 61 76(3) 2 Jan Vacek (CZE) d. Vasilis Mazarakis (GRE) 46 62 61 8 Zeljko Krajan (CRO) d. Michael Kohlmann (GER) 63 62 Vishal Punna (IND) d. 3 Jeff Salzenstein (USA) 46 64 76(4) 5 Julian Knowle (AUT) d. Mustafa Ghouse (IND) 60 62 4 Danai Udomchoke (THA) d. Somdev Dev Varman (IND) 76(4) 61 Jacob Adaktusson (SWE) d. Andy Ram (ISR) 76(4) 75 Qualifying 3rd round (4 to the main draw): 6 Noam Okun (ISR) d. Petr Luxa (CZE) 46 76(3) 62 2 Jan Vacek (CZE) d. 8 Zeljko Krajan (CRO) 62 64 5 Julian Knowle (AUT) d. Vishal Punna (IND) 62 63 4 Danai Udomchoke (THA) d. Jacob Adaktusson (SWE) 64 63 This page made by R. Jayakrishnan ..