TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$400K ATP Tata Open, Dec30-Jan05, 2003, Chennai, India (hard)
Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

Final update, Jan 5: Paradorn wins it all .. Knowle-Kohlmann win a good doubles final!

Check out our chatroom - there may be fans doing commentary or giving scores from TV coverage ..


Main Draw :

Round 1:

1 Guillermo Canas (ARG)     d.   Dick Norman (BEL)         46 62 63
  Jiri Vanek (CZE)          d. W Prakash Amritraj (IND)    62 62
  Karol Kucera (SVK)        d.   Justin Gimelstob (USA)    46 76(3) 63
  Cecil Mamiit (USA)        d. 7 Lars Burgsmuller (GER)    60 63
4 Juan Ignacio Chela (ARG)  d. W Leander Paes (IND)        76(5) 75
  Zeljko Krajan (CRO)       d. W Rohan Bopanna (IND)       64 76(3)
  Albert Portas (ESP)       d.   Jerome Golmard (FRA)      11 (retd.)
Q Tomas Behrend (GER)       d. 5 Andrei Pavel (ROM)        63 63
6 Rainer Schuettler (GER)   d.   Julian Knowle (AUT)       64 61
  Mark Philippoussis (AUS)  d. Q Michael Kohlmann (GER)    76(3) 63
  Jean-Rene Lisnard (FRA)   d.   Kristian Pless (DEN)      62 75
L Noam Okun (ISR)           d.   Juan Balcells (ESP)       75 64    [Okun replaces #3 S.Schalken, injury)
8 Albert Montanes (ESP)     d.   Michael Llodra (FRA)      76(5) 16 64
  Sargis Sargsian (ARM)     d. Q Julien Varlet (FRA)       61 75
  John van Lottum (NED)     d. Q Olivier Patience (FRA)    62 76(4)
2 Paradorn Srichaphan (THA) d.   Jan Vacek (CZE)           75 62

Round 2:

1 Guillermo Canas (ARG)     d.   Jiri Vanek (CZE)          64 62
  Karol Kucera (SVK)        d.   Cecil Mamiit (USA)        76(3) 36 63
4 Juan Ignacio Chela (ARG)  d.   Zeljko Krajan (CRO)       36 63 20 (retd., shoulder)
Q Tomas Behrend (GER)       d.   Albert Portas (ESP)       76(4) 61
6 Rainer Schuettler (GER)   d.   Mark Philippoussis (AUS)  62 61
  Jean-Rene Lisnard (FRA)   d. L Noam Okun (ISR)           60 26 62
  Sargis Sargsian (ARM)     d. 8 Albert Montanes (ESP)     64 63
2 Paradorn Srichaphan (THA) d.   John van Lottum (NED)     62 64

Quarterfinals:

  Karol Kucera (SVK)        d. 1 Guillermo Canas (ARG)     61 75
4 Juan Ignacio Chela (ARG)  d. Q Tomas Behrend (GER)       64 63
  Jean-Rene Lisnard (FRA)   d. 6 Rainer Schuettler (GER)   62 75
2 Paradorn Srichaphan (THA) d.   Sargis Sargsian (ARM)     64 64

Semifinals:

  Karol Kucera (SVK)        d. 4 Juan Ignacio Chela (ARG)  63 75
2 Paradorn Srichaphan (THA) d.   Jean-Rene Lisnard (FRA)   62 61

Final:

2 Paradorn Srichaphan (THA) d.   Karol Kucera (SVK)        63 61


Doubles Round 1: 1 M.Bhupathi/ Todd Woodbridge d. W J.Gimelstob/ M.Philippoussis 46 63 62 K.Braasch/ R.Schuettler d. W P.Amritraj/ S.Amritraj 46 67(4) 4 F.Cermak/ L.Friedl d. A.Pavel/ S.Sargsian 62 64 G.Canas/ Martin Garcia d. Devin Bowen/ Tomas.Shimada 46 62 76(2) J.Knowle/ M.Kohlmann d. J-R.Lisnard/ M.LLodra 64 64 A.Montanes/ A.Portas d. 3 Petr Pala/ Pavel Vizner 63 57 64 Tomas Cibulec/ O.Fukarek d. L.Burgsmuller/ Petr Luxa 64 57 64 2 L.Paes/ David Rikl d. Simon Aspelin/ J.Thomas 64 75 Quarterfinals: 1 M.Bhupathi/ Todd Woodbridge d. K.Braasch/ R.Schuettler 62 61 4 F.Cermak/ L.Friedl d. G.Canas/ Martin Garcia 63 63 J.Knowle/ M.Kohlmann d. A.Montanes/ A.Portas 63 63 Tomas Cibulec/ O.Fukarek d. 2 L.Paes/ David Rikl 26 63 76(8) semifinals: 4 F.Cermak/ L.Friedl d. 1 M.Bhupathi/ Todd Woodbridge 62 62 J.Knowle/ M.Kohlmann d. Tomas Cibulec/ O.Fukarek 64 75 Final: J.Knowle/ M.Kohlmann d. 4 F.Cermak/ L.Friedl 76(1) 76(3)
Qualifying Rounds Qualifying Round Olivier Patience (FRA) d. 1 Noam Okun (ISR) 62 62 7 Michael Kohlmann (GER) d. 2 Nicolas Coutelot (FRA) 64 60 6 Julien Varlet (FRA) d. 3 Bjorn Phau (GER) 63 26 63 5 Tomas Behrend (GER) d. Maximilian Abel (GER) 63 75 Second Round 1 Noam Okun (ISR) d. W Mose Navarra (ITA) 64 36 64 Olivier Patience (FRA) d. 8 Tuomas Ketola (FIN) 46 75 63 2 Nicolas Coutelot (FRA) d. Yen-Hsun Lu (TPE) 64 26 76(5) 7 Michael Kohlmann (GER) d. Mustafa Ghouse (IND) 61 62 3 Bjorn Phau (GER) d. Petr Luxa (CZE) 64 64 6 Julien Varlet (FRA) d. Vishal Uppal (IND) 62 60 Maximilian Abel (GER) d. 4 Mario Radic (CRO) 76(8) 62 5 Tomas Behrend (GER) d. Rishi Sridhar (IND) 64 60 Qualifying First Round 1 Noam Okun (ISR) Bye W Mose Navarra (ITA) d. W Arun P. Rajagopalan 64 76(9) Olivier Patience (FRA) d. Manoj Mahadevan (IND) 67(5) 63 62 8 Tuomas Ketola (FIN) d. Leos Friedl (CZE) 64 67(6) 63 2 Nicolas Coutelot (FRA) d. Ota Fukarek (CZE) 63 46 76(5) Yen-Hsun Lu (TPE) d. Jim Thomas (USA) 64 62 Mustafa Ghouse (IND) d. W Vikram Amritraj (USA) 60 62 7 Michael Kohlmann (GER) d. Vijay Kannan (IND) 63 61 3 Bjorn Phau (GER) d. Harsh Mankad (IND) 63 57 64 Petr Luxa (CZE) d. Frantisek Cermak (CZE) 76(6) 63 Vishal Uppal (IND) d. Stephen Amritraj (USA) 61 64 6 Julien Varlet (FRA) d. Ajay Ramaswami (IND) 62 60 4 Mario Radic (CRO) d. Vinod Sridhar (IND) 62 61 Maximilian Abel (GER) d. Kamala Kannan (IND) 61 62 Rishi Sridhar (IND) d. W Mahesh Bhupathi (IND) 36 63 64 5 Tomas Behrend (GER) d. Jaco Mathew (IND) 64 62 This page made by R. Jayakrishnan ..