TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ATP "KSLTA" Men's Challenger, Sep30-Oct05, 2003, Tumkur, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Oct 5: Kohlschreiber over Childs for title .. Prakash-RikDevoest win doubles!

Main Draw:

Round 1:

1 Michal Mertinak (SVK)       d.   Laurent Recouderc (FRA)     62 63
Q Lee Childs (GBR)            d. L Ti Chen (TPE)               62 75 [Chen replaces Galvani]
  Leonardo Azzaro (ITA)       d. W Somdev Dev Varman (IND)     64 64
  Francesco Aldi (ITA)        d. 8 Alex Bogdanovic (GBR)       64 62
4 Marcos Baghdatis (CYP)      d.   Teimuraz Gabashvili (RUS)   67(6) 64 62
  Harsh Mankad (IND)          d. W Karan Rastogi (IND)         64 63
  Stephane Bohli (SUI)        d. Q Zbynek Mlynarik (AUT)       63 62
7 Oliver Marach (AUT)         d. W Sunil Kumar Sipaeya (IND)   57 62 63
6 Marcello Craca (GER)        d.   Rohan Bopanna (IND)         64 36 7(3)
  Martin Lee (GBR)            d.   Prakash Amritraj (IND)      62 63
  Philipp Kohlschreiber (GER) d. W Aisam Qureshi (PAK)         62 63
3 Rik De Voest (RSA)          d. Q James Auckland (GBR)        61 64
5 Michal Tabara (CZE)         d.   Michael Lammer (SUI)        63 61
  Ota Fukarek (CZE)           d.   Dmitry Vlasov (RUS)         61 64
  Dieter Kindlmann (GER)      d.   Branislav Sekac (SVK)       64 64
Q Michal Przysiezny (POL)     d. 2 Yeu-Tzuoo Wang (TPE)        64 64

Round 2:

Q Lee Childs (GBR)            d. 1 Michal Mertinak (SVK)       64 62
  Francesco Aldi (ITA)        d.   Leonardo Azzaro (ITA)       76(2) 62
4 Marcos Baghdatis (CYP)      d.   Harsh Mankad (IND)          64 75
  Stephane Bohli (SUI)        d. 7 Oliver Marach (AUT)         62 60
  Martin Lee (GBR)            d. 6 Marcello Craca (GER)        62 67(8) 76(5)
  Philipp Kohlschreiber (GER) d. 3 Rik De Voest (RSA)          64 75
5 Michal Tabara (CZE)         d.   Ota Fukarek (CZE)           76(3) 33 (retd.)
  Dieter Kindlmann (GER)      d. Q Michal Przysiezny (POL)     64 60

Quarterfinals:

Q Lee Childs (GBR)            d.   Francesco Aldi (ITA)        67(3) 75 64
4 Marcos Baghdatis (CYP)      d.   Stephane Bohli (SUI)        63 57 60
  Philipp Kohlschreiber (GER) d.   Martin Lee (GBR)            60 76(5)
5 Michal Tabara (CZE)         d.   Dieter Kindlmann (GER)      67(3) 76(5) 62

Semifinals:

Q Lee Childs (GBR)            d. 4 Marcos Baghdatis (CYP)      76(5) 75
  Philipp Kohlschreiber (GER) d. 5 Michal Tabara (CZE)         67(3) 61 64

Final:

  Philipp Kohlschreiber (GER) d. Q Lee Childs (GBR)            75 76(5)


Doubles Doubles Round 1: M.Craca/ O.Marach d. 1 L.Azzaro/ D.Vlasov 62 64 W V.Kannan/ A.Ramaswamy d. F.Aldi/ M.Ghouse 64 75 M.Mertinak/ B.Sekac d. 3 R.Bopanna/ H.Mankad 76(9) 63 S.Bohli/ M.Lammer d. D.Kindlmann/ P.Kohlschreiber 75 75 T.Chen/ Y-T.Wang d. A.Bogdanovich/ M.Lee 76(3) 75 4 P.Amritraj/ R.DeVoest d. Q J.Auckland/ L.Childs 63 67(3) 76(4) M.Baghdatis/ L.Recouderc d. W S.K.Sipaeya/ V.Uppal 64 76(10) 2 O.Fukarek/ M.Tabara d. W K.Kannan/ R.Sridhar 63 75 Quarterfinals: M.Craca/ O.Marach d. W V.Kannan/ A.Ramaswamy 62 64 M.Mertinak/ B.Sekac d. S.Bohli/ M.Lammer 46 76(5) 75 4 P.Amritraj/ R.DeVoest d. T.Chen/ Y-T.Wang 64 63 2 O.Fukarek/ M.Tabara d. M.Baghdatis/ L.Recouderc Walkover Semifinals: M.Mertinak/ B.Sekac d. M.Craca/ O.Marach 61 76(4) 4 P.Amritraj/ R.DeVoest d. 2 O.Fukarek/ M.Tabara Walkover Final: 4 P.Amritraj/ R.DeVoest d. M.Mertinak/ B.Sekac 64 63
Qualifying Rounds Round 1: (Seeds' Sep 22 ranks shown) 1 Zbynek Mlynarik (AUT,324) d. Kamala Kannan (IND) 26 63 60 A M Suraj (IND) d. Krishnan Ranganathan (IND) 62 62 Rishi Sridhar (IND) d. Ville Liukko (FIN) 64 16 64 Mustafa Ghouse (IND) d. 7 Vinod Sridhar (IND,679) 63 67(4) 64 2 Lee Childs (GBR,415) d. W J Vishnu Vardhan (IND) 62 62 Jaco Matthew (IND) d. W Preetham Moras (IND) 61 60 Parantap Chaturdevi (IND) d. Indra Mahajan (IND) 64 63 6 Vijay Kannan (IND,606) d. Arjun Goutham (IND) 64 63 3 Ti Chen (TPE,434) d. Tero Vilen (FIN) 62 64 Ashutosh Singh (IND) d. W Benjamin Xavier (IND) 46 62 61 Lauri Kiiski (FIN) d. Vishal Uppal (IND) 76(4) 63 5 James Auckland (GBR,505) d. Omkar Kambi (IND) 60 60 4 Michal Przysiezny (POL,492) d. Kiram Kumar (IND) 61 75 Amod Wakalkar (IND) d. W Gulmaher Singh (IND) 75 46 62 W Ajai Selvaraj (IND) d. W G A Pranavanand (IND) 60 62 8 Ajay Ramaswami (IND,684) d. Niko Karagiannis (GRE) 64 63 Round 2: 1 Zbynek Mlynarik (AUT,324) d. A M Suraj (IND) 60 60 Mustafa Ghouse (IND) d. Rishi Sridhar (IND) 63 36 61 2 Lee Childs (GBR,415) d. Jaco Matthew (IND) 64 60 Parantap Chaturdevi (IND) d. 6 Vijay Kannan (IND,606) 60 26 64 3 Ti Chen (TPE,434) d. Ashutosh Singh (IND) 61 61 5 James Auckland (GBR,505) d. Lauri Kiiski (FIN) 64 46 75 4 Michal Przysiezny (POL,492) d. Amod Wakalkar (IND) 62 64 8 Ajay Ramaswami (IND,684) d. W Ajai Selvaraj (IND) 61 63 Final qualifying round: (4 to main draw) 1 Zbynek Mlynarik (AUT,324) d. Mustafa Ghouse (IND) 64 62 2 Lee Childs (GBR,415) d. Parantap Chaturdevi (IND) 62 60 5 James Auckland (GBR,505) d. 3 Ti Chen (TPE,434) 75 57 64 4 Michal Przysiezny (POL,492) d. 8 Ajay Ramaswami (IND,684) 62 76(9) ---------------------------------------------------------------------- Doubles Qualifying Round 1: (WC)Karan Rastogi/ Somdev dev Varman (IND) d. (1) Teimuraz Gabashvili (RUS)/ Michal Przysiezny (POL) 76(4) 76(7) (2) James Auckland/ Lee Childs (GBR) d. Jacco Mathew/ Vinod Sridhar (IND) 76(5) 76(2) Doubles Final Qualifying: (2) James Auckland/ Lee Childs (GBR) d. (WC)Karan Rastogi/ Somdev dev Varman (IND) 75 62
This page made by R. Jayakrishnan ..