TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes.. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 

$25K+H ATP "Videocon" Challenger, 2/28-3/04, 2000 - Mumbai, India (Hard)

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
(Final Update on Mar 4:   Leander wins title! .. Anzari-Iwabuchi in doubles .. Courtesy: News agencies)


Main Draw :  

Round one (Feb 28 ranks shown)

1 Leander Paes       (IND,134) d. W Saurav Panja    (IND,1009)  6-3 6-3
  Jerome Hanquez     (FRA,311) d. Q Stefano Cobolli  (ITA,445)  6-4 6-2
  Giorgio Galimberti (ITA,225) d. W Syed Fazaluddin  (IND,438)  7-5 6-4
8 Jeff Coetzee       (RSA,203) d.   Joao Cunha-Silva (POR,275)  7-5 6-3
  Justin Bower       (RSA,589) d. 4 Mose Navarra     (ITA,175)  7-6(5) 6-4
  Nicolas Coutelot   (FRA,267) d.   Gregory Carraz   (FRA,379)  7-6(4) 7-6(7)
Q Tom Chicoine       (USA,318) d. W Srinath Prahlad  (IND,336)  6-1 6-2
  Noam Behr          (ISR,301) d. 5 Igor Gaudi       (ITA,191)  6-4 6-3
Q D. Van Scheppingen (NED,509) d. 6 Vadim Kutsenko   (UZB,158)  6-1 6-4
  Filippo Volandri   (ITA,247) d.   Takahiro Terachi (JPN,250)  6-2 6-1
  Oren Motevassel    (ISR,271) d.   Lior Dahan       (ISR,266)  1-6 6-4 7-6(7)
3 Toumas Ketola      (FIN,152) d.   Luke Milligan    (GBR,298)  6-2 6-1
  Satoshi Iwabuchi   (JPN,263) d. 7 Marcello Craca   (GER,216)  6-2 7-5
  Florian Allgauer   (ITA,280) d. W Mustafa Ghouse   (IND,857)  6-4 6-4
Q Boris Borgula      (SVK,365) d.   Mark Nielsen     (NZL,224)  6-4 6-1
2 Oleg Ogorodov      (UZB,156) d.   Igor Kunitcin    (RUS,324)  4-6 7-6(7) 6-2

Round 2

1 Leander Paes (IND)       d.   Jerome Hanquez (FRA)     6-1 6-4
  Giorgio Galimberti (ITA) d. 8 Jeff Coetzee (RSA)       6-1 1-0 (retd. bad lower back)
  Nicolas Coutelot (FRA)   d.   Justin Bower (RSA)       6-3 6-4
Q Tom Chicoine (USA)       d.   Noam Behr (ISR)          6-4 6-0
Q D. Van Scheppingen (NED) d.   Filippo Volandri (ITA)   6-1 6-4
3 Toumas Ketola (FIN)      d.   Oren Motevassel (ISR)    6-1 6-3
  Florian Allgauer (ITA)   d.   Satoshi Iwabuchi   (JPN) 7-5 6-4
Q Boris Borgula (SVK)      d. 2 Oleg Ogorodov (UZB)      6-3 7-6(6)

Quarterfinals

1 Leander Paes (IND)       d.   Giorgio Galimberti (ITA) 7-6(5) 6-4
Q Tom Chicoine (USA)       d.   Nicolas Coutelot (FRA)   6-3 5-1 (retd. bad back)
Q D. Van Scheppingen (NED) d. 3 Toumas Ketola (FIN)      7-5 4-6 6-4
  Florian Allgauer (ITA)   d. Q Boris Borgula (SVK)      6-4 7-6(4)

Semifinals

1 Leander Paes (IND)       d. Q Tom Chicoine (USA)       6-2 4-6 6-1
Q D. Van Scheppingen (NED) d.   Florian Allgauer (ITA)   4-6 7-5 6-4

Final

1 Leander Paes (IND)       d. Q D. Van Scheppingen (NED) 7-6(2) 3-2 (conc.)


Doubles  

Round 1

  J.Bower/ D.Roberts           d. 1 J.Coetzee/ T.Ketola          3-6 7-5 6-4
  G.Carraz/ J.Hanquez          d.   R.Bopanna/ R.Sridhar         7-5 6-2
3 T.Anzari/ S.Iwabuchi         d.   N.Coutelot/ M.Nielsen        6-2 7-5
W V.Kannan/ S.Kirtane          d. W M.Ghouse/ T.Terachi          6-4 6-2
  A.Ram/ N.Welgreen            d.   C.Kauffman/ F.Syed           6-4 1-6 7-6(4)
  O.Ogorodov/ D.VanScheppingen d. 4 F.Allgauer/ J.Cunha-Silva    6-1 7-5
  M.Boye/ J.Erlich             d.   I.Gaudi/ O.Motevassel        6-3 6-4
2 G.Galimberti/ M.Navarra      d.   S.Panja/ S.Prahlad           3-6 6-2 6-2

Quarterfinals

  G.Carraz/ J.Hanquez          d.   J.Bower/ D.Roberts           5-7 6-3 7-5
3 T.Anzari/ S.Iwabuchi         d. W V.Kannan/ S.Kirtane          4-6 6-2 6-3
  A.Ram/ N.Welgreen            d.   O.Ogorodov/ D.VanScheppingen 6-3 6-3
  M.Boye/ J.Erlich             d. 2 G.Galimberti/ M.Navarra      6-3 6-7(5) 7-5

Semifinals

3 T.Anzari/ S.Iwabuchi         d.   G.Carraz/ J.Hanquez          2-0 (conc., JH stomach flu)
  M.Boye/ J.Erlich             d.   A.Ram/ N.Welgreen            6-3 4-6 6-3

Final

3 T.Anzari/ S.Iwabuchi         d.   M.Boye/ J.Erlich             7-6(9) 6-4


Qualifying Rounds
Qualifying round:

Stefano Cobolli (ITA)       bt Leonardo Azzaro (ITA)    7-5 6-4
Tom Chicoine (USA)          bt Mattias Hellstrom (SWE)  6-3 6-3
Boris Borgula (SVK)         bt Nir Welgreen (ISR)       6-1 6-0
Denis van Scheppingen (NED) bt Nicolas Thomann (FRA)    6-4 6-4

Second round:

Stefano Cobolli (ITA)       bt Andy Ram (ISR)           6-4 6-4
Leonardo Azzaro (ITA)       bt Per Thornadtsson (SWE)   7-5 6-2
Tom Chicoine (USA)          bt Vishaal Uppal (IND)      4-6 7-5 (retd.)
Mattias Hellstrom (SWE)     bt Maxime Boye (FRA)        6-3 3-6 6-3
Nir Welgreen (ISR)          bt Kentaro Masuda (JPN)     6-2 6-3
Boris Borgula (SVK)         bt Rishi Sridhar (IND)      6-2 6-3
Nicolas Thomann (FRA)       bt Jonathan Erlich (ISR)    6-1 7-5
Denis van Scheppingen (NED) bt Joshua Fonseca (IND)     7-6(4) 6-3 

First round:

Andy Ram (ISR)              bt Tomas Anzari (CZE)       6-2 6-2
Stefano Cobolli (ITA)       bt Imran Yusoof (IND)       6-1 6-1
Per Thornadtsson (SWE)      bt Benjamin Xavier (IND)    6-3 7-5
Leonardo Azzaro (ITA)       bt Rohan Bopanna (IND)      6-3 6-2
Tom Chicoine (USA)          bt Nirmit Shetty (IND)      6-1 6-1
Vishaal Uppal (IND)         bt Kedar Tombe (IND)        6-3 6-4
Mattias Hellstrom (SWE)     bt Debesh Poddar (IND)      6-0 6-0
Maxime Boye (FRA)           bt Vijendra Laad (IND)      6-1 6-3
Nir Welgreen (ISR)          bt Sandeep Kirtane (IND)    6-2 6-3
Kentaro Masuda (JPN)        bt Jason Cook (USA)         6-2 5-7 6-1
Rishi Sridhar (IND)         bt Vivek Jhaveri (IND)      6-3 6-4
Boris Borgula (SVK)         bt Vijay Kannan (IND)       6-3 6-3
Jonathan Erlich (ISR)       bt Kamala Kannan (IND)      6-4 6-4
Nicolas Thomann (FRA)       bt Manoj Mahadevan (IND)    6-0 6-0
Joshua Fonseca (IND)        bt Kobi Ziv (ISR)           6-1 6-0
Denis Van Scheppingen (NED) bt Dmitri Tomashevich (UZB) 2-6 6-2 6-3


Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..