.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$50K+H ATP Challenger (grass), Feb 8-13, 1999, Lucknow, India

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

(Updated after the Feb 13 matches .. See a lot of corrections from earlier on - The Indian newspapers have done a horrible job reporting the scores so far .. I made many corrections after John from ITF and Steve Gocha sent me the official results .. Aaargh ..


Main Draw Singles :

  Draw Cutoff Rank - 292 (Cowan)

Round 1

   Gregory Carraz (FRA)    d.  1-Marcos Ondruska (RSA)    7-5 6-2
   Andrei Stoliarov (RUS)  d.    Patric Fredriksson (SWE) 4-6 6-3 6-3
   Noam Behr (ISR)         d. WC-Fazaluddin Syed (IND)    6-4 6-2
 7-Peter Tramacchi (AUS)   d.    Emanuel Couto (POR)      7-5 7-6(5)
   Oscar Burrieza (ESP)    d.  3-david Caballero (ESP)    6-4 6-4
 Q-Amir Hadad (ISR)        d.    Michael Russell (USA)    3-6 6-1 6-4
WC-Wesely Whitehouse (RSA) d.  Q-Andrew Rueb (USA)        6-4 6-4
   Tuomas Ketola (FIN)     d.  6-Andrei Zingman (ARG)     7-5 6-3
 5-Eyal Ran (ISR)          d.    Nuno Marques (POR)       4-6 6-3 6-4
   Joao Cunha-Silva (POR)  d.    Julien Boutter (FRA)     6-3 7-6(4)
 Q-Jamie Delgado (GBR)     d. LL-Kalle Flygt (SWE)        6-3 6-1
 4-Mose Navarra (ITA)      d.    Barry Cowan (GBR)        5-7 6-3 6-1
 8-Oren Montevassel (ISR)  d. WC-Vijay Kannan (IND)       7-5 6-2
   Igor Gaudi (ITA)        d. WC-Prahlad Srinath          6-3 7-6(2)
   Ota Fukarek (CZK)       d.    Ofer Sela                6-3 6-1
 Q-Juan I. Carrasco (ESP)  d.  2-Tomas Behrend (GER)      6-7(5) 6-4 7-5 

Round 2

   Andrei Stoliarov (RUS)  d.    Gregory Carraz (FRA)     7-6(2) 7-6(7)
   Noam Behr (ISR)         d.  7-Peter Tramacchi (AUS)    6-4 7-6(3)
 Q-Amir Hadad (ISR)        d.    Oscar Burrieza (ESP)     6-4 4-6 6-4
   Tuomas Ketola (FIN)     d. WC-Wesely Whitehouse (RSA)  6-4 6-3
   Joao Cunha-Silva (POR)  d.  5-Eyal Ran (ISR)           7-6(5) 6-4
 4-Mose Navarra (ITA)      d.  Q-Jamie Delgado (GBR)      6-4 1-6 6-4
 8-Oren Montevassel (ISR)  d.    Igor Gaudi (ITA)         6-4 6-4
   Ota Fukarek (CZK)       d.  Q-Juan I. Carrasco (ESP)   6-4 6-2

Singles QF

   Noam Behr (ISR)         d.    Andrei Stoliarov (RUS)   6-2 6-3
   Tuomas Ketola (FIN)     d.  Q-Amir Hadad (ISR)         6-1 6-1
 4-Mose Navarra (ITA)      d.    Joao Cunha-Silva (POR)   6-7(2) 7-6(2) 6-4
   Ota Fukarek (CZK)       d.  8-Oren Montevassel (ISR)   6-2 7-5

Singles SF

   Tuomas Ketola (FIN)     d.    Noam Behr (ISR)          5-7 6-1 6-3
 4-Mose Navarra (ITA)      d.    Ota Fukarek (CZK)        6-4 6-3

Singles Final

   Tuomas Ketola (FIN)     d.  4-Mose Navarra (ITA)       6-3 6-4

    Prize money =  Winner gets $7200,  Runner-up $4250
    ATP Points  =  Winner gets 70,     Runner-up 50


Doubles (Round 1) 1-M.Ondruska/ A.Richardson d. T.Ketola/ A.Rueb 6-2 6-3 N.Behr/ E.Ran d. G.Carraz/ J.Thomas 6-4 3-6 7-5 B.Cowan/ W.Whitehouse d. P.Fredriksson/ J.Landberg 3-6 6-4 6-4 N.Okun/ N.Welgreen d. 3-M.Navarra/ P.Tramacchi 7-6(3) 6-4 4-N.Marquez/ T.Vanhoudt d. WC-M.Hilpert/ F.Syed 6-3 6-2 O.Fukarek/ O.Ortiz d. A.Hadad/ J.Erlich 7-5 6-1 E.Couto/ J.Cunha-Silva d. WC-N.Kirtane/ S.Kirtane 6-1 6-1 2-J.Carrasco/ J.Velasco d. WC-M.Ghouse/ V. Uppal 6-4 6-4 Doubles Round 2 1-M.Ondruska/ A.Richardson d. N.Behr/ E.Ran 6-1 7-6(2) B.Cowan/ W.Whitehouse d. N.Okun/ N.Welgreen 6-3 6-7(4) 7-6(2) 4-N.Marquez/ T.Vanhoudt d. O.Fukarek/ O.Ortiz 5-7 7-6(15) 7-6(5) 2-J.Carrasco/ J.Velasco d. E.Couto/ J.Cunha-Silva 6-4 3-6 7-6(7) Doubles SF 1-M.Ondruska/ A.Richardson d. B.Cowan/ W.Whitehouse 6-1 6-4 4-N.Marquez/ T.Vanhoudt d. 2-J.Carrasco/ J.Velasco 7-5 6-3 Doubles Final 4-N.Marquez/ T.Vanhoudt d. 1-M.Ondruska/ A.Richardson 6-4 5-7 6-1
Qualifying Rounds (Results courtesy: Steve Gocha) First Round 1-Michael Russel (USA) - Made it to the main draw, after the qual draw was released, but before play started! Andrew Rueb (USA) d. Arvind Parmar (GBR) 6-3 6-2 Zeljko Krajan (CRO) d. Helder Lopes (???) 4-6 6-4 6-0 Sandeep Kirtane (IND) d. 8-Andrew Richardson 2-Kally Flygt bye Andi Ram (ISR) d. Jan-Ralph Brandt (GER) 6-3 7-6(2) Jamie Delgado (GBR) d. Luke Milligan (GBR) 7-6(3) 6-0 Nitin Kirtane (IND) d. 7-Martin Lee (GBR) 2-6 6-4 6-2 3-Noam Okun bye Juan Ignacio Carrasco (ESP) d. Mustafa Ghouse (IND) 6-3 6-3 Marcus Hilpert (GER) d. Tom Vanhoudt (BEL) 4-6 6-1 7-5 Jonathan Erlich (ISR) d. 6-Steven Randjelovic 2-6 6-2 7-6(3) 4-Nir Welgreen (ISR) bye Johhan Landsberg (SWE) d. Todd Meringoff (USA) 7-6(5) 6-2 Oscar Ortiz (MEX) d. Vishal Uppal (IND) 6-2 6-4 5-Amir Hadad (ISR) d. Jim Thomas (USA) 6-4 6-4 Second Round Andrew Rueb Goes to Round 3 as Michael Russel who would have played him, made main draw! Zeljko Krajan (CRO) d. Sandeep Kirtane (IND) 6-2 6-4 2-Kalle Flygt (SWE) d. Andi Ram (ISR) 6-4 6-4 Jamie Delgado (GBR) d. Nitin Kirtane (IND) 6-4 6-2 Juan Ignacio Carrasco (ESP) d. 3-Noam Okun (ISR) 7-6(3) 6-7(4) 6-4 Markus Hilpert (GER) d. Jonathan Erlich (ISR) 3-6 7-6(3) 6-3 Johan Landsberg (SWE) d. 4-Nir Welgreen (ISR) 6-3 6-4 5-Amir Hadad (ISR) d. Oscar Ortiz (ESP) 6-4 7-6(8) Qualifying Round Andrew Rueb (USA) d. Zeljko Krajan (CRO) 7-6(9) 6-3 Jamie Delegado (GBR) d. 2-Kalle Flygt (SWE) 6-4 6-1 Juan Ignacio Carrasco (ESP) d. Marcus Hilpert (GER) 6-2 6-4 5-Amir Hadad (ISR) d. Johan Landsberg (SWE) 4-6 6-4 6-2 * Flygt to the main draw as Lucky loser (after Alistair Hunt (NZL) withdrew, for playing Davis Cup for New Zealand ??) ..
This page made by R. Jayakrishnan ..