TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ATP "Indian Oil Servo" Men's Challenger, Apr28-May03, 2003, New Delhi, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, May 3: Heuberger wins the title over Danai .. Lukaev/Vlasov in doubles.

Main Draw:

Round 1:

1 John van Lottum (NED)     d. Q Vishal Uppal (IND)        61 63
  Arvind Parmar (GBR)       d. Q Karan Rastogi (IND)       36 63 64
  Danai Udomchoke (THA)     d. W Rohan Bopanna (IND)       75 62
6 Yen-Hsun Lu (TPE)         d. W Vijay Kannan (IND)        61 64
  Maximilian Abel (GER)     d. 3 Jean-Fran. Bachelot (FRA) 64 76(4)
  Rodolphe Cadart (FRA)     d.   Doug Bohaboy (USA)        61 75
  Louis Vosloo (RSA)        d.   Gilles Elseneer (BEL)     64 64
7 Bjorn Rehnquist (SWE)     d. Q Jonathan Marray (GBR)     76(4) 61
5 Ivo Heuberger (SUI)       d.   Johan Settergren (SWE)    63 26 62
  Andy Ram (ISR)            d.   Alun Jones (AUS)          75 61
W Prakash Amritraj (IND)    d.   Noam Behr (ISR)           76(5) 64
  Yves Allegro (SUI)        d. 4 Noam Okun (ISR)           75 60
  Yuri Schukin (RUS)        d. 8 Tuomas Ketola (FIN)       63 36 64
Q Jonathan Erlich (ISR)     d.   Gouichi Motomura (JPN)    75 57 64
  Dmitri Vlasov (RUS)       d. W Harsh Mankad (IND)        64 62
2 Gregory Carraz (FRA)      d.   Radoslav Lukaev (BUL)     11 (retd. stomach)

Round 2:

1 John van Lottum (NED)     d.   Arvind Parmar (GBR)       63 76(5)
  Danai Udomchoke (THA)     d. 6 Yen-Hsun Lu (TPE)         Walkover
  Rodolphe Cadart (FRA)     d.   Maximilian Abel (GER)     36 61 62
  Louis Vosloo (RSA)        d. 7 Bjorn Rehnquist (SWE)     64 63
5 Ivo Heuberger (SUI)       d.   Andy Ram (ISR)            64 64
  Yves Allegro (SUI)        d. W Prakash Amritraj (IND)    76(4) 64
Q Jonathan Erlich (ISR)     d.   Yuri Schukin (RUS)        26 76(4) 64
2 Gregory Carraz (FRA)      d.   Dmitri Vlasov (RUS)       36 64 64

Quarterfinals:

  Danai Udomchoke (THA)     d. 1 John van Lottum (NED)     36 75 60
  Louis Vosloo (RSA)        d.   Rodolphe Cadart (FRA)     64 62
5 Ivo Heuberger (SUI)       d.   Yves Allegro (SUI)        76(2) 46 46
2 Gregory Carraz (FRA)      d. Q Jonathan Erlich (ISR)     61 63

Semifinals:

  Danai Udomchoke (THA)     d.   Louis Vosloo (RSA)        63 61
5 Ivo Heuberger (SUI)       d. 2 Gregory Carraz (FRA)      64 63

Final:

5 Ivo Heuberger (SUI)       d.   Danai Udomchoke (THA)     62 63


Doubles Doubles Round 1: 1 L.Bourgeois/ N.Healey d. T.Aaron/ T.Enev 64 62 R.Lukaev/ D.Vlasov d. R.Cadart/ G.Carraz 76(2) 64 3 Y.Schukin/ O.Tereshchuk d. J.Delgado/ L.Vosloo 75 61 V.Kannan/ A.Ramaswami d. J.Marray/ D.Sherwood 76(1) 67(11) 76(5) D.Bohaboy/ T.Ketola d. P.Amritraj/ R.Bopanna 64 63 4 Y.Allegro/J-F.Bachelot d. B.Rehnquist/ J.Settergren 63 64 H.Mankad/ V.Uppal d. W T.Liberhan/ C.Singh 60 61 2 J.Erlich/ A.Ram d. W S.K.D.Varman/ K.Rastogi 62 76(3) Doubles QF: R.Lukaev/ D.Vlasov d. 1 L.Bourgeois/ N.Healey Walkover 3 Y.Schukin/ O.Tereshchuk d. V.Kannan/ A.Ramaswami 75 67(6) 63 4 Y.Allegro/J-F.Bachelot d. D.Bohaboy/ T.Ketola 63 62 2 J.Erlich/ A.Ram d. H.Mankad/ V.Uppal 64 63 Doubles SF: R.Lukaev/ D.Vlasov d. 3 Y.Schukin/ O.Tereshchuk 63 76(4) 2 J.Erlich/ A.Ram d. 4 Y.Allegro/J-F.Bachelot 76(4) 63 Doubles Final: R.Lukaev/ D.Vlasov d. 2 J.Erlich/ A.Ram 76(6) 46 62
Qualifying Rounds Qualifying Final Round: Jonathan Marray (GBR) d. Tushar Liberhan (IND) 62 61 Vishal Uppal (IND) d. Nathan Healey (AUS) 63 76(2) Karan Rastogi (IND) d. 3 Luke Bourgeois (AUS) 46 62 62 7 Jonathan Erlich (ISR) d. Somdev K. Dev Varman (IND) 62 16 61 Qualifying Round 2: Tushar Liberhan (IND) d. Vivian Chhetri (IND) 63 61 Jonathan Marray (GBR) d. 8 Mustafa Ghouse (IND) 46 76(5) 64 Vishal Uppal (IND) d. Vijayendra Laad (IND) 63 61 Nathan Healey (AUS) d. 5 Todor Enev (BUL) 64 62 3 Luke Bourgeois (AUS) d. Luka Gregorc (SLO) 76(5) 64 Karan Rastogi (IND) d. David Sherwood (GBR) 62 62 Somdev K. Dev Varman (IND) d. Ajay Ramaswami (IND) 64 60 7 Jonathan Erlich (ISR) d. Chatwinder Singh (IND) 57 61 61 Qualifying Round 1: Tushar Liberhan (IND) d. 1 Johan Settergren (SWE) walkover Vivian Chhetri (IND) d. Vivek Satyajit (IND) 36 63 64 Jonathan Marray (GBR) d. Naku Baddpalia (IND) 60 60 8 Mustafa Ghouse (IND) d. Ajay Shankar (IND) 60 60 Vishal Uppal (IND) d. 2 Fred Hemmes (NED) 64 (retd.) Vijayendra Laad (IND) d. Rahul Sankhla (IND) 60 60 Nathan Healey (AUS) d. Niskank Mishra (IND) 61 63 5 Todor Enev (BUL) d. Honey Rana (IND) 60 60 3 Luke Bourgeois (AUS) d. Divyanshu Singh (IND) 61 62 Luka Gregorc (SLO) d. Trent Aaron (USA) 60 61 David Sherwood (GBR) d. Satender Gosain (IND) 60 60 Karan Rastogi (IND) d. 6 Jamie Delgado (GBR) 67(5) 76(0) 64 Somdev K. Dev Varman (IND) d. 4 Orest Tereshchuk (UKR) 75 60 Ajay Ramaswami (IND) d. Parantap Chaturvedi (IND) 60 63 Chatwinder Singh (IND) d. Gurmehar Singh (IND) 61 36 63 7 Jonathan Erlich (ISR) d. Vinod Sridhar (IND) 36 76(7) 76(1)
This page made by R. Jayakrishnan ..