.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat ..


$50K+H ATP Challenger (grass), Feb 1-6, 1999, Calcutta, India

 Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds

(Updated after Feb 6 matches .. Courtesy - Neel Issac, Paes en Sport, Bengal Tennis Association)


Main Draw Singles :  (Feb 1 ranks shown)

Singles Round 1

 1-Leander Paes       (IND, 94) d.    Oscar Burrieza    (ESP,258) 6-4 6-4
   Patrik Fredriksson (SWE,276) d.    Andrei Stoliarev  (RUS,251) 6-7(5) 6-2 6-4
WC-Aisam Qureshi      (PAK,761) d.    Joao Cunha-Silva  (POR,252) 6-4 7-5
   Noam Okun          (ISR,303) d.  8-Oren Motevassel   (ISR,234) 7-6(6) 7-6(5)
 4-Mose Navarra       (ESP,200) d.  Q-Arvind Parmar     (GBR,465) 6-4 6-4
   Noam Behr          (ISR,266) d. WC-Syed Fazaluddin   (IND,587) 6-1 6-4
   Barry Cowan        (GBR,292) d.    Michael Russell   (USA,285) 6-4 3-6 6-1
 6-Andres Zingman     (ARG,230) d.    Emanuel Couto     (POR,261) 6-3 3-6 6-3
   Tuomas Ketola      (FIN,242) d.  5-Eyal Ran          (ISR,221) 7-6(6) 4-6 6-2
 Q-Jan-Ralph Brandt   (GER,472) d.    Igor Gaudi        (ITA,275) 7-6(3) 7-6(5)
   Ofer Sela          (ISR,256) d.    Ota Fukarek       (CZE,269) 7-6(6) 3-6 6-3
   Kalle Flygt        (SWE,302) d.  3-David Caballero   (ESP,195) 6-3 6-3
 7-Peter Tramacchi    (AUS,233) d. WC-Srinath Prahlad   (IND,379) 6-3 6-2
WC-Mahesh Bhupathi    (IND,356) d.  Q-Wesley Whitehouse (RSA,348) 6-3 2-6 6-1
   Gregory Carraz     (FRA,235) d.    Nuno Marquez      (POR,260) 7-6(2) 6-4
 Q-Jonathan Erlich    (ISR,384) d.  2-Marcos Ondruska   (RSA,138) 6-7(6) 6-2 6-3

Singles Round 2

 1-Leander Paes (IND)     d.    Patrik Fredriksson (SWE) 6-7(6) 7-5 6-1
WC-Aisam Qureshi (PAK)    d.    Noam Okun (ISR)          6-1 6-4
 4-Mose Navarra (ITA)     d.    Noam Behr (ISR)          6-3 6-3
 6-Andres Zingman (ARG)   d.    Barry Cowan (GBR)        7-6(6) 6-4
   Tuomas Ketola (FIN)    d.  Q-Jan-Ralph Brandt (GER)   6-2 7-6(5)
   Kalle Flygt (SWE)      d.    Ofer Sela (ISR)          6-4 6-7(5) 7-5
WC-Mahesh Bhupathi (IND)  d.  7-Peter Tramacchi (AUS)    7-6(2) 6-1
   Gregory Carraz (FRA)   d.  Q-Jonathan Erlich (ISR)    6-3 6-4

Singles QF

 1-Leander Paes (IND)     d. WC-Aisam Qureshi (PAK)      6-4 6-3
 4-Mose Navarra (ITA)     d.  6-Andres Zingman (ARG)     6-4 3-6 6-3
   Tuomas Ketola (FIN)    d.    Kalle Flygt (SWE)        6-4 6-4
WC-Mahesh Bhupathi (IND)  d.    Gregory Carraz (FRA)     7-5 7-6(5)

Singles SF

 1-Leander Paes (IND)     d.  4-Mose Navarra (ITA)       6-3, 7-6(2) 
WC-Mahesh Bhupathi (IND)  d.    Tuomas Ketola (FIN)      6-2, 7-6(7)

Singles Final

 1-Leander Paes (IND)     d. WC-Mahesh Bhupathi (IND)    4-6, 6-4, 6-3


    Prize money =  Paes gets $7200,  Bhupathi $4250
    ATP Points  =  Paes gets 71,     Bhupathi 50


Doubles (Round 1) B.Cowan/ W.Whitehouse d. 1-J.Thomas/ P.Tramacchi 7-6(4) 7-6(3) T.Ketola/ Andrew Rueb d. S.Aspelin/ J.Landsberg 7-6(5) 7-6(7) WC-M.Hilpert/ S.Fazaluddin d. D.Caballero/ G. Carraz 6-7(5) 7-5 6-4 E.Couto/ J.Cunha-Silva d. 3-Juan I Carrasco/ Jairo Velasco 7-6(5) 7-5 4-N.Marquez/ Tom VanHoudt d. WC-Vishal Uppal/ Mustafa Ghouse 6-1 4-6 7-6(4) P.Fredriksson/ S.Iwabuchi d. N.Okun/ Nir Welgreen 6-1 7-5 N.Behr/ E.Ran d. O.Fukarek/ Oscar Ortiz 6-2 6-2 2-M.Ondruska/ A.Richardson d. WC-V.Kannan/ N.Kirtane 6-3 6-3 Doubles QF B.Cowan/ W.Whitehouse d. T.Ketola/ Andrew Rueb 6-3 6-3 WC-M.Hilpert/ S.Fazaluddin d. E.Couto/ J.Cunha-Silva 6-4 7-6(6) P.Fredriksson/ S.Iwabuchi d. 4-N.Marquez/ Tom VanHoudt 3-6 6-3 7-5 N.Behr/ E.Ran d. 2-M.Ondruska/ A.Richardson 3-6 7-6(3) 6-4 Doubles SF B.Cowan/ W.Whitehouse d. WC-M.Hilpert/ S.Fazaluddin 6-4 7-5 N.Behr/ E.Ran d. P.Fredriksson/ S.Iwabuchi 6-1 6-4 Doubles Final N.Behr/ E.Ran d. B.Cowan/ W.Whitehouse 6-4 6-7(7) 6-2
Qualifying Rounds [scores courtesy: Steve Gocha] Qualifier Round (4 to the main draw) Arvind Parmar (GBR) d. Andi Ram (ISR) 6-4 1-6 6-1 7-Wesley Whitehouse (RSA) d. Luke Milligan (GBR) 6-7(3) 6-3 6-4 Jonathan Erlich (ISR) d. Jim Thomas (USA) 7-6(5) 6-3 Jan-Ralph Brandt (GER) d. Amir Hadad (ISR) 4-6 6-3 6-4 Second Round Andi Ram (ISR) d. 1-Nir Welgreen (ISR) 7-6(3) 6-0 Arvind Parmar (GBR) d. Marcus Hilpert (GER) 6-1 7-6 Luke Milligan (GBR) d. 2-Satoshi Iwabuchi (JPN) 7-5 2-6 6-1 7-Wesley Whitehouse (RSA) d. Zeljko Krajan (CRO) 3-6 6-1 6-3 Jim Thomas (USA) d. Jocelyn Robichaud (CAN) 7-6(5) 7-6(3) Jonathan Erlich (ISR) d. Dennis Golovanov (RUS) 2-6 6-2 6-4 Amir Hadad (ISR) d. Todd Meringoff (USA) 6-4 6-3 Jan-Ralph Brandt (GER) d. 6-Andrew Richardson (GBR) 6-4 7-6(4) First Round 1-Nir Welgreen (ISR) d. Simon Larose (CAN) 6-4 6-4 Andi Ram (ISR) d. Vijay Kannan (IND) 6-2 6-4 Marcus Hilpert (GER) d. Michael Kogan (ISR) 6-2 6-3 Arvind Parmar (GBR) d. 8-Kevin Kim (USA) 6-2 6-4 2-Satoshi Iwabuchi (JPN) d. Jamie Delgado (GBR) 4-6 6-4 7-5 Luke Milligan (GBR) d. Nitin Kirtane (IND) 6-7 6-2 6-2 Zeljko Krajan (CRO) d. Saurav Panja (IND) 6-3 6-4 7-Wesley Whitehouse (RSA) d.ALT-Juan Ignacio Carrasco (ESP) 7-6(3) 7-6(5) [Carrasco replaces WC-Vinod Sridhar] Jim Thomas (USA) d. 3-Steven Randjelovic (AUS) 6-3 4-6 6-4 Jocelyn Robichaud (CAN) d. Jairo Velasco (ESP) 7-6(1) 3-6 6-0 Dennis Golovanov (RUS) d. Andrew Rueb (USA) 6-4 7-6(4) Jonathan Erlich (ISR) d. 5-Yaoki Ishii (JPN) 6-4 3-6 6-4 Amir Hadad (ISR) d. 4-Martin Lee (GBR) 6-4 7-5 Todd Meringoff (USA) d. WC-Anand Radhakrishnan (IND) 6-3 3-6 7-6(3) Jan-Ralph Brandt (GER) d. WC-Sanzaruz Zaman (IND) 6-4 6-0 6-Andrew Richardson (GBR) d. WC-Manoj Mahadevan (IND) 7-6(5) 6-4
This page made by R. Jayakrishnan ..