TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Sanjeev Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat ..

$25K+H ATP "KSLTA" Men's Challenger, Oct 14-18, 2003, Belgaum, India (hard)

Singles main draw  Doubles main draw  Qualifying rounds
Final update, Oct 19: Svhukin wins it .. Ghouse/Uppal fall in doubles final.

Main Draw:


Round 1:

1 Danai Udomchoke (THA)        d.   Orest Tereschuk (UKR)        36 63 60
  Yuri Schukin (RUS)           d. Q Vijay Kannan (IND)           64 63
  Rohan Bopanna (IND)          d. W Somdev Dev Varman (IND)      62 60
  Teimuraz Gabashvili (RUS)    d. 6 Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 63 76(3)
4 Rik De Voest (RSA)           d.   Michael Lammer (SUI)         76(7) 63
  Victor Bruthans (SVK)        d. W Mustafa Ghouse (IND)         26 64 64
  Lee Childs (GBR)             d. Q Norikazu Sugiyama (JPN)      64 36 64
  Dmitry Vlasov (RUS)          d. 5 Phillipp Kohlschreiber (GER) 63 60
8 Marcello Craca (GBR)         d. L Go Soeda (JPN)               62 60     [Soeda replaced D.Sitak]
  Branislav Sekac (SVK)        d. W Sunil Kumar Sipaeya (IND)    61 76(8)
  Harsh Mankad (IND)           d.   James Auckland (GBR)         67(4) 75 76(4)
  Stephane Bohli (ITA)         d. 3 Michal Mertinak (SVK)        76(3) 62
7 Vadikm Kutsenko (UZB)        d. W Saurabh Singh (IND)          62 62
Q Toshihide Matsui (JPN)       d.   Paul Logtens (NED)           62 76(4)
Q Ti Chen (TPE)                d.   Prakash Amritraj (IND)       36 63 75
  Dieter Kindlmann (GER)       d. 2 Yeu-Tzuoo Wang (TPE)         62 21 (Retd.)

Round 2:

  Yuri Schukin (RUS)           d. 1 Danai Udomchoke (THA)        75 32 (Retd. thigh inj.) 
  Teimuraz Gabashvili (RUS)    d.   Rohan Bopanna (IND)          67(8) 64 76(4) 
4 Rik De Voest (RSA)           d.   Victor Bruthans (SVK)        Walkover 
  Dmitry Vlasov (RUS)          d.   Lee Childs (GBR)             76(3) 62 
  Branislav Sekac (SVK)        d. 8 Marcello Craca (GBR)         76(4) 26 62 
  Stephane Bohli (SUI)         d.   Harsh Mankad (IND)           64 63 
7 Vadim Kutsenko (UZB)         d. Q Toshihide Matsui (JPN)       61 36 63 
  Dieter Kindlmann (GER)       d. Q Ti Chen (TPE)                62 61

Quarterfinals:

  Yuri Schukin (RUS)           d.   Teimuraz Gabashvili (RUS)    61 61
4 Rik De Voest (RSA)           d.   Dmitry Vlasov (RUS)          76(1) 64
  Branislav Sekac (SVK)        d.   Stephane Bohli (SUI)         36 61 61
  Dieter Kindlmann (GER)       d. 7 Vadim Kutsenko (UZB)         62 46 62

Semifinals:

  Yuri Schukin (RUS)           d. 4 Rik De Voest (RSA)           60 63
  Dieter Kindlmann (GER)       d.   Branislav Sekac (SVK)        76(2) 62

Final:

  Yuri Schukin (RUS)           d.   Dieter Kindlmann (GER)       63 62


Doubles Round 1: M.Mertinak/ B.Sekac d. 1 H.Mankad/ A.Qureshi 63 76(3) M.Craca/ D.Kindlmann d. W S.K.D.Varman/ V.Sridhar 62 63 J.Auckland/ L.Childs d. 4 V.Kutsenko/ O.Tereschuk 75 64 T.Gabashvili/ D.Vlasov d. V.Kannan/ A.Ramaswami 64 76(3) M.Ghouse/ V.Uppal d. G.Garcia-Lopez/ N.Sugiyama Walkover 3 Sanchai.S/ Sonchat.S d. T.Chen/ Y-T.Wang Walkover W V.Punna/ S.K.Sipaeya d. W A.Singh/ G.Singh 63 76(3) 2 M.Matsui/ D.Udomchoke d. L S.Groen/L. Kiiski 63 76(3) Quarterfinals: M.Mertinak/ B.Sekac d. M.Craca/ D.Kindlmann 63 64 J.Auckland/ L.Childs d. T.Gabashvili/ D.Vlasov 63 26 75 M.Ghouse/ V.Uppal d. 3 Sanchai.S/ Sonchat.S 64 63 W V.Punna/ S.K.Sipaeya d. 2 M.Matsui/ D.Udomchoke Walkover Semifinals: M.Mertinak/ B.Sekac d. J.Auckland/ L.Childs 36 64 63 M.Ghouse/ V.Uppal d. W V.Punna/ S.K.Sipaeya 46 62 63 Final: M.Mertinak/ B.Sekac d. M.Ghouse/ V.Uppal 76(3) 76(2)
Qualifying Rounds Qualifying Round 1: 1 Ti Chen (TPE) d. Vishal Uppal (IND) 61 62 Toshiaki Sakai (JPN) d. Kaushik Raju (IND) 63 61 Vishal Punna (IND) d. Rafiqu Paruti (IND) 61 63 Ville Liukko (FIN) d. 8 Ajay Ramaswami (IND) 62 76(2) Lauri Kiiski (FIN) d. 2 Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) 64 21 (Retd.) Tero Vilen (FIN) d. W Aditya Madkekar (IND) 63 46 62 Ashutosh Singh (IND) d. Pavan Polavarapu (IND) 63 62 6 Norikazu Sugiyama (JPN) d. Amod Wakalkar (IND) 61 64 3 Toshihide Matsui (JPN) d. Sander Groen (NED) 60 36 61 J Vishnu Vardhan (IND) d. W Indra Kuma Mahajan (IND) 64 60 W Guimaher Singh (INA) d. W Siddharth Patil (IND) 63 63 7 Vinod Sridhar (IND) d. Nagapritish Laguvaran (IND) 60 60 4 Vijay Kannan (IND) d. W Vighnesh Venkatesan (IND) 61 63 Manchit Madan (IND) d. Rajasimhan Bangarusamy(IND) 60 61 Jaco Mathew (IND) d. W Ajai Selvaraj (IND) 62 63 5 Go Soeda (JPN) d. Shreyansh Sacheti (IND) 62 61 Qualifying Round 2: 1 Ti Chen (TPE) d. Toshiaki Sakai (JPN) 61 62 Vishal Punna (IND) d. Ville Liukko (FIN) 24 retd. Lauri Kiiski (FIN) d. Tero Vilen (FIN) 75 01 retd. 6 Norikazu Sugiyama (JPN) d. Ashutosh Singh (IND) 63 62 3 Toshihide Matsui (JPN) d. J Vishnu Vardhan (IND) 62 63 7 Vinod Sridhar (IND) d. W Guimaher Singh (INA) 75 62 4 Vijay Kannan (IND) d. Manchit Madan (IND) 62 61 5 Go Soeda (JPN) d. Jaco Mathew (IND) 75 62 Final Qualifying Round: 1 Ti Chen (TPE) d. Vishal Punna (IND) 16 62 64 6 Norikazu Sugiyama (JPN) d. Lauri Kiiski (FIN) 64 62 3 Toshihide Matsui (JPN) d. 7 Vinod Sridhar (IND) 76(6) 63 4 Vijay Kannan (IND) d. 5 Go Soeda (JPN) 63 64 ------------------------------------------------------------------------ Doubles Qualifying (only one round) 1 G.Garcia-Lopez/ N.Sugiyama d. 2 S.Groen/ L.Kiiski 67(7) 63 63
This page made by R. Jayakrishnan ..