.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

.. Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian-Tennis Chat .. Indian Tennis results .. 


AITA Sub- and Mini-Junior Claycourt Nationals, Aug 31 - Sep 5, 1999, Chennai
 Boys Under-16  Boys Under-14  Girls Under-16  Girls Under-14
(Update after Sep 4  finals - Courtesy: Indian Express)

Boys Under-16

Boys Under-16 Round 1

1 C S Mohanty (Del)      bt   P Chaturvedi (Del)      6-4 6-3
  Nikil K Murali (Del)   bt   Aman Jhawar (TN)        6-0 6-3
  Karan Rastogi (Mah)    bt   Arif Hyder (AP)         6-2 6-2
5 A R Anand Kumar (AP)   bt   B Bharathi Doss (TN)    6-3 6-3
4 Jaco T Mathew (TN)     bt   Sujay Mahadevan (Mah)   6-0 6-2
  Vikrant Sane (Mah)     bt   M V Abhay Prakash (Kar) 6-3 6-1
  Avinash Reddy (TN)     bt   Nipun Gupta (Del)       6-2 6-2
6 Rohan Gajjar (Mah)     bt   Vivek Jhaveri (Mah)     4-6 6-1 6-3
3 Vinod K Sewa (WB)      bt   R Arun Prakash (TN)     6-1 6-4
  Gavryl Fernandes (Mah) bt   A Prashant (Kar)        6-3 6-4
  P S Bhattacharya (Del) bt   Vivek Bhakuni (Del)     6-3 7-6
  Dhruv Kumar (WB)       bt 7 Chatwinder Singh (Chd)  6-4 5-7 6-0
  Arka Mandal (WB)       bt 8 C Tejeshwar (Kar)       1-6 7-6(2) 6-0
  V Vignesh (AP)         bt   Som Dev Varman (TN)     6-1 6-0
  K Arvind Prakash (TN)  bt   Saurav Sukul (WB)       6-2 6-3
2 Amanjot Singh (Chd)    bt   Dhananjay Kawade (Mah)  7-6(5) 6-7(5) 6-1

Boys u-16 PQF:

1 C S Mohanty (Del)      bt   Nikil S Murali (Del)    6-0 6-2
5 A R Anand Kumar (AP)   bt   Karan Rastogi (Mah)     6-3 7-5
  Vikrant  Sane (Mah)    bt 4 Jaco T Mathew (TN)      1-6 6-4 6-2
6 Rohan Gajjar (Mah)     bt   Avinash Reddy (TN)      6-2 6-2
3 Vinod K Sewa (WB)      bt   Gavyrl Fernandes (Mah)  6-1 6-1
  Dhrub Kumar (WB)       bt   P S Bhattacharya (Del)  1-6 6-4 6-1
  Arka Mandal (WB)       bt   V Vignesh (AP)          6-4 6-0
2 Amanjot Singh (Chd)    bt   K Arvind Prakash (TN)   6-3 3-6 6-1

Boys u-16 QF:

1 C S Mohanty (Del)      bt 5 A R Anand Kumar (AP)    6-1 6-0
6 Rohan Gajjar (Mah)     bt   Vikrant Sane (Mah)      6-2 6-1
3 Vinod K Sewa (WB)      bt   Dhrub Kumar (WB)        6-4 6-1
2 Amanjot Singh (Chd)    bt   Arka Mandal (WB)        6-1 6-1

Boys u-16 SF:

1 C S Mohanty (Del)      bt 6 Rohan Gajjar (Mah)      6-1 6-2
3 Vinod K Sewa (WB)      bt 2 Amanjot Singh (Chd)     6-1 7-5

Boys u-16 Final:

3 Vinod K Sewa (WB)      bt 1 CS Mohanty (Dli)        6-1 6-1

    Boys u-16 Doubles (only finals score known)

    2 C S Mohanty (Del)/ Rohan Gajjar (Mah)    bt
    1 Amanjot Singh (Chd)/ Vinod K Sewa (WB)          6-4 1-6 7-5


Boys Under-14 Boys Under-14 Round 1 Not sure if there was a 32-player first round .. Boys u-14 PQF: 1 VikrantSane (Mah) bt Som Dev Varman (TN) 6-3 6-3 Mayur S Patel (Kar) bt L Divij Sharan (Del) 7-5 4-6 6-2 Sujay Mahadevan (Mah) bt Krishna Tanne (Mah) 6-2 6-2 4 Chatwinder Singh (TN) bt V M Ranjeet (TN) 6-3 6-2 6 Saurabh Kohli (Kar) bt R Preetam Reddy (AP) 7-6(2) 7-5 3 V Vignesh (AP) bt Sujay V Reddy (Kar) 6-1 7-6(5) 7 Karan Rastogi (Mah) bt Surya Charan (AP) 6-3 6-1 2 Arun Prakash (TN) bt Tushar Liberhan (Chd) 6-4 6-2 Boys u-14 QF: 1 Vikrant Sane (Mah) bt Mayur S Patel (Kar) 6-0 6-1 Sujay Mahadevan (Mah) bt 4 Chatwinder Singh (Chd) 7-5 6-4 3 V Vignesh (AP) bt 6 Saurabh Kohli (Kar) 7-6(3) 6-3 2 Arun Prakash (TN) bt 7 Karan Rastogi (Mah) 6-0 6-0 Boys u-14 SF: 1 Vikrant Sane (Mah) bt Sujay Mahadevan (Mah) 6-3 6-1 2 R Arun Prakash (TN) bt 3 V Vignesh (AP) 7-5 6-2 Boys u-14 Final: 2 Arun Prakash (TN) bt 1 Vikrant Sane (Mah) 6-2 6-3
Girls Under-16 Girls Under-16 Round 1 1 Megha Vakharia (Mah) bt Iciri Rai (Kar) 6-1 6-0 Rati Kumar (Mah) bt M Sunitha (AP) 6-2 6-1 Preethi Rao (TN) bt Sharanya Pattabhi (TN) 6-2 6-3 5 Samrita Sekhar (TN) bt Nandini Perumal (AP) 6-3 6-1 Radha Devendrappa (Kar) bt Anuja Parekh (Mah) 6-4 7-5 6 Isha Lakhani (Mah) bt Gayatri Ramesh (Ker) 6-0 6-3 7 Sania Mirza (AP) bt Noopur Desai (Mah) 6-1 6-3 Lata Asudani (Mah) bt Kartiki Bhat (Mah) 6-1 6-2 Shereen Yusuf (Kar) bt Medini Sharma (Mah) 6-4 6-1 3 T Yamini (TN) bt Sanaa Bhambri (Del) 6-1 6-3 Alice Joy (TN) bt Shalini Reddy (TN) 6-0 2-0 (conc.) 4 Lisa Pereira (Mah) bt Sandra Sashidharn (Ker) 6-1 6-7(5) 6-2 Ragini Vimal (WB) bt SL Manasa (AP) 6-4 6-1 Priyanka Parekh (WB) bt Nivedita Venkatesh (TN) 6-3 7-5 Girls u-16 PQF: No results available.. Girls u-16 QF: 1 Megha Vakharia (Mah) bt Preethi Rao (TN) 6-4 6-0 6 Isha Lakhani (Mah) bt 4 Liza Periera (Mah) 6-4 3-6 7-6(3) 7 Sania Mirza (AP) bt Shereen Yusuf (Kar) 6-3 6-2 2 Nandita Chandrasekhar (TN) bt Ankita Bhambri (Del) 6-1 7-6(1) Girls u-16 SF: 1 Megha Vakaria (Mah) bt 6 Isha Lakhani (Mah) 6-4 6-2 2 Nandita Chandrasekhar (TN) bt 7 Sania Mirza (AP) 6-4 4-6 6-1 Girls u-16 Final: 1 Megha Vakharia (Mah) bt 2 Nandita C. (TN) 6-4 6-1 Girls u-16 Doubles (only finals score known) 1 Megha Vakharia/ Liza Periera (Mah) bt Preethi Rao/ Alice Joy (TN) 6-1 6-1
Girls Under-14 Girls Under-14 Round 1 1 Sania Mirza (AP) bt Renu Jayakumar (Kar) 6-2 6-2 Anuja Parikh (Mah) bt Satvika Saboo (Chd) 6-2 6-4 Shraddha Lodha (Mah) bt Sowmya Kowtha (Mah) 6-3 7-5 5 Ankita Bhambri (Del) bt Krushmi Chheda (Mah) 6-2 6-4 3 Lata Asudani (Mah) bt N Akshatha (Kar) 6-3 6-3 Priyanka Parekh (WB) bt S L Manasa (AP) 6-1 6-0 Tara Iyer (Del) bt Fatima Baig (TN) 7-6(9) 7-5 6 Sandra Sasidharan (Ker) bt Iciri Rai (Kar) 6-1 6-3 Ronak Shah (Mah) bt 7 Nivedita Venkatesh (TN) 6-2 6-3 Naina Karsulia (UP) bt V Murali (TN) 6-2 7-5 Maithri Jagannath (Kar) bt Oormila Ram (AP) 6-2 3-6 6-3 4 Sanaa Bhambri (Del) bt Divya Vijayakumar (Kar) 6-3 6-1 8 Saranya Pattabhi (TN) bt M Kamini (TN) 6-3 3-2 (conc.) S Gangothri (AP) bt Swetha Devarajan (Kar) 5-7 6-2 6-3 Neha Singh (Chd) bt S Marutha Devi (TN) 6-4 3-6 6-3 2 Isha Lakhani (Mah) bt Kartiki Bhat (Mah) 6-0 6-1 Girls u-14 PQF: 1 Sania Mirza (AP) bt Anuja Parekh (Mah) 6-0 6-4 5 Ankita Bhambri (Del) bt Sharddha Lodha (Mah) 6-4 7-5 3 Lata Assudani (Mah) bt Priyanka Parekh (WB) 7-6(5) 7-6(4) 6 Sandra Sashidharan (Ker) bt Tara iyer (Del) 6-1 6-4 4 Sanaa Bhambri (Del) bt Maithri Jagannath (Kar) 4-6 7-5 6-1 Ronak Shah (Mah) bt Naina Karsolia (UP) 6-1 6-0 8 Sharanya Pattabi (TN) bt S Gangothri (AP) ??????? 2 Isha Lakhani (Mah) bt Neha Singh (Chd) 6-3 6-3 Girls u-14 QF: 5 Ankita Bhambri (Dli) bt 1 Sania Mirza (AP) 6-2 6-4 3 Lata Assudani (Mah) bt 6 Sandra Sasidharan (Ker) 7-6(6) 6-0 4 Sanaa Bhambri (Del) bt Ronak Shah (Mah) 6-2 6-3 2 Isha Lakhani (Mah) bt 8 Sharanya Pattabi (TN) 6-2 7-5 Girls u-14 SF: 5 Ankita Bhambri (Del) bt 3 Lata Assudani (Mah) 6-4 6-3 2 Isha Lakhani (Mah) bt 4 Sanaa Bhambri (Del) 6-1 6-2 Girls u-14 Final: 2 Isha Lakhani (Mah) bt 5 Ankita Bhambri (Del) 6-1 6-2
This page made by R. Jayakrishnan ..