.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

.. Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian-Tennis Chat .. Indian Tennis results .. 


CATA-AITA Sub- and Mini-Junior Ranking., Sep 7-11, 1999, Chennai (hard?)
 Boys Under-16  Boys Under-14  Girls Under-16  Girls Under-14
(Update after Sep 11  finals - Courtesy: Indian Express)

Boys Under-16

Boys Under-16 Round 1

1 Amanjot Singh (Chd)         bt   Dhananjay Kawade (Mah)  6-3, 6-2
  R Arun Prakash (TN)         bt   R Raghavendra(TN)       6-2, 7-5
  Rohan Kranti (AP)           bt 4 Rohan Gajjar (Mah)      6-3, 3-6, 6-2
  Tejeshwar P Chigateri (Kar) bt   Sujay Mahadevan (Mah)   6-4, 2-6, 6-1
  Dhrub Kumar (WB)            bt   Nikhil V Murali (Del)   6-3, 6-4
  A R Anand Kumar (AP)        bt   Somdev Varman (TN)      6-3, 6-4
  Parantap Chaturvedi (Del)   bt   Sujay V Reddy (Kar)     6-1, 6-2
2 Jaco T Mathew (TN)          bt   Arif Hyder (AP)         6-1, 6-3

Boys' u-16 QF:

No results available ..

Boys' u-16 SF (partial results):

1 Amanjot Singh (Chd)         bt   Rohan Kranti (AP)       6-2, 6-4
2 Jaco T Mathew (TN)          bt 5 P C Tejeshwar P (Kar)   7-6(0), 6-2

Boys u-16 Final:

2 Jaco T Mathew (TN)          bt 1 Amanjot Singh (Chd)     6-4, 6-4


Boys Under-14 Boys Under-14 Round 1 1 R Arun Prakash (TN) bt Adithya Madkekar (Mah) 6-1, 6-3 M Jaiyakar (TN) bt Arun Karthik (TN) 6-0, 6-3 V M Ranjeet (TN) bt Divij Sharan 6-1, 6-3 Tushar Liberham (Chd) bt Jayanth 6-4, 6-2 4 Saurab Kohli (Mah) bt Ajay Selvaraj (TN) 7-5, 6-3 Mayur S Patil (Kar) bt K Amrish (AP) 7-5, 7-5 P Vikas (AP) bt Vijay Victor J (TN) 7-6(6) 6-3 Gurmeet Singh (Chd) bt Vijay Sundar P (TN) 4-6, 6-3, 6-2 Surya Charan (AP) bt S Kishore (TN) 6-3, 6-3 Rohit K Raju (AP) bt Manish Kulhary 7-5, 6-4 Somdev Varman (TN) bt Sanjay Salian 6-2, 7-6(2) R Preetham Reddy (AP) bt 3 Vikram A Menon (TN) 6-1, 6-3 5 Karan Rastogi (Mah) bt Anirudh Swamy (TN) 6-0, 6-0 S N Amrith bt Vijay Kedarnath (Kar) 4-6, 7-5, 7-5. Aman Jawahar (TN) bt Sujay V Reddy (Kar) 6-4, 6-3 2 Chatwinder Singh (Chd) bt R Vasudevan (TN) 6-2, 6-3 Boys u-14 R2 1 R Arun Prakash (TN) bt M Jaikar (TN) 5-1 (conc.) V M Ranjeet (TN) bt Tushar Liberhan (Chd) 4-6, 1-1 (conc.) Mayur S Patel (Kar) bt 4 Saurabh Kohli (Mah) 0-6, 6-1, 6-2 P Vikas (AP) bt Gurmeet Singh (Chd) 7-6(5), 6-3 Surya Charan (AP) bt Rohit K Raju (Del) 7-5, 7-5 Somdev Varman (TN) bt R Preetham Reddy (AP) 6-3, 6-0 5 Karan Rastogi (Mah) bt S N Amrit (Kar) 6-1, 7-6(6) Aman Jawahar (TN) bt 2 Chatwinder Singh (Chd) 7-5, 6-4. Boys u-14 QF (partial results): 1 R Arun Prakash (TN) bt V M Ranjeet (TN) 6-2, 6-2 5 Karan Rastogi (Mah) bt Aman Jawahar (TN) 6-4, 6-2 Boys u-14 SF: 1 R Arun Prakash (TN) bt P Vikas (AP) 6-1, 6-0 5 Karan Rastogi (Mah) bt Somdev K Devvarman (TN) 6-2, 6-1 Boys u-14 Final: 1 R Arun Prakash (TN) bt 5 Karan Rastogi (Mah) 6-2, 6-0
Girls Under-16 Girls Under-16 Round 1 It may have been a 16-draw tournament. No results before PQF. Girls under-16 R2: 1 C Nandita (TN) bt Lata Assudani (Mah) 3-6, 6-4, 7-5 5 Sania Mirza (AP) bt Gayatri Ramesh (Ker) 6-0, 6-1 Samrita Sekar (TN) bt Alice Joy (TN) 2-6, 6-1, 6-2 8 Preethi Rao (TN) bt Sharanya Pattabi (TN) 6-3, 6-7(5), 6-2 Ankita Bhambri (Del) bt Rati Kumar (Mah) 6-3, 6-1 4 Isha Lakhani (Mah) bt Manjusha K Rao (AP) 4-1 (conc.) 7 Sanaa Bhambri (Del) bt Nivedita Venkatesh (TN) 6-4, 6-0 Radha Devendrappa (Kar) bt 2 T Yamini (TN) 6-4, 6-1 Girls u-16 QF (partial results): 5 Sania Mirza (AP) bt 1 C Nandita (TN) 6-3, 6-4 4 Isha Lakhani (Mah) bt Ankita Bhambri (Del) 5-7, 6-1, 6-4 Girls u-16 SF: 5 Sania Mirza (AP) bt 8 Preethi Rao (TN) 6-3, 6-4 4 Isha Lakhani (Mah) bt 7 Sanaa Bhambri (Del) 6-0, 6-2. Girls u-16 Final: 5 Sania Mirza (AP) bt 4 Isha Lakhani (Mah) 7-5, 2-6, 6-4
Girls Under-14 Girls Under-14 Round 1 1 Sania Mirza (AP) bt Divya Vijay Kumar (Kar) 6-0, 6-0 Maithri Jagannath (Kar) bt Spandana Paluri (AP) 6-2, 6-4 Parul Goswami (Del) bt Reenu Jaikumar (Kar) 6-4, 6-2 Sharanya Pattabi (TN) bt K Fatima Baig (TN) 6-1, 6-7, 6-3 Ankita Bhambri(Del) bt Urmila Ram (AP) 6-1, 6-3 Gangothri Sandri (AP) bt Manjusha K Rao (AP) 4-1 (conc.) Karthiki Bhat (Mah) bt K A Swati (TN) 6-1, 6-0 M Kamini (TN) bt Swetha Devaraj (Kar) 6-2, 6-1 Niveditha Venkatesh (TN) bt S Preethi (TN) 6-2, 6-0 Vandana Murali (TN) bt Tharna Nansi (Mah) 6-2, 6-7, 6-1 S Marutha Devi (TN) bt Poonam Reddy (AP) 6-2, 6-1 Sanaa Bhambri (Del) bt S L Manasa (AP) 6-2, 6-1 Iciri Rai (Kar) bt Anjani Kant (Del) 6-2, 6-3 Akshatha N (Kar) bt K Pooja (AP) 6-0, 4-6, 6-0 Neha Singh (Chd) bt Preethi Shravan (AP) 6-3, 7-5 2 Isha Lakhani (Mah) bt Tara Iyer (Del) 6-0, 6-1 Girls u-14 R2: 1 Sania Mirza (AP) bt Maithri Jagannath (Kar) 6-4, 6-1 Sharanya Pattabi (TN) bt Parul Goswami (Mah) 6-1, 7-5 3 Ankita Bhambri (Del) bt S Gangotri (AP) 6-1, 6-1 Kartiki Bhat (Mah) bt 7 M Kamini (TN) 6-1, 6-2 Nivedita Venkatesh (TN) bt Vandana Murali (TN) 6-2, 6-2 4 Sanaa Bhambri (Del) bt Marutha Devi (TN) 6-0, 6-4 Iciri Rai (Kar) bt N Akshata (Kar) 6-2, 6-4 2 Isha Lakhani (Mah) bt Neha Singh (Chd) 6-3, 6-2 Girls u-14 QF (partial results): 1 Sania Mirza (AP) bt Sharanya Pattabi (TN) 6-4, 7-5 2 Isha Lakhani (Mah) bt Iciri Rai (Kar) 6-3, 6-3 Girls u-14 SF: 1 Sania Mirza (AP) bt 3 Ankita Bhambri (Del) 7-5, 4-6, 6-3 2 Isha Lakhani (Mah) bt 4 Sanaa Bhambri (Dli) 6-1, 6-4 Girls u-14 Final: 2 Isha Lakhani (Mah) bt 1 Sania Mirza (AP) 7-6(6), 4-6, 7-5
This page made by R. Jayakrishnan ..