TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

AITA National Grasscourts, Jan29-Feb03, Kolkata

Men's Draws  Women's Draws

(Final Update on Feb 3:  Manisha wins double crown .. 22 straight wins at South Club for her
in the 99 and 01 nationals she played there .. Mustafa wins men's title .. )

Men's Draws:

Round 1

1 Vinod Sridhar (TN)          d. Q Narendran Ranganathan (TN)  76(3) 46 62
  Gurmeher Singh (Del)        d. L Ramnath Roy (WB)            62 63
Q Sangram Chapekar (Mah)      d. Q Dhruv Kumar (WB)            61 75
6 Saurav Panja (WB)           d. Q Ravikrishna Palivela (AP)   63 75
4 Rishi Sridhar (TN)          d. Q Nandakumar Mukundan (TN)    64 62
  Kedar Shah (Mah)            d. L Ashutosh Singh (Del)        64 76(4)
  Kamlesh Shukla (UP)         d. Q Avinash Arun (TN)           61 67(6) 63
7 Mustafa Ghouse (Mah)        d. Q Abhisek Jagnani (WB)        64 60
  Shivshankar S.K (Kar)       d. 8 Vijayendra Laad (Mah)       76(4) 63
W Anand Radhakrishnan (WB)    d. L Ananth Sitaram (AP)         67(5) 63 61 
  Vasudev Reddy (AP)          d. Q Anjan Viplav (Del)          76(7) 76(5)
3 Vishal Uppal (Del)          d.   Mohammed Yassar Arafat (AP) 75 63
5 Manoj Mahadevan (TN)        d.   Punna Vishal (AP)           62 61
W Kamala Kannan (TN)          d.   Kedar Tembe (Mah)           63 63
W Shivang Mishra (Del)        d.   Ajay Chowdapalli D. (Kar)   64 64
  Rohan Bopanna (Mah)         d. 2 Vijay Kannan (TN)           76(4) 76(1)

Round 2

1 Vinod Sridhar (TN)          d.   Gurmeher Singh (Del)        61 63 
6 Saurav Panja (WB)           d. Q Sangram Chapekar (Mah)      64 62
  Kedar Shah (Mah)            d. 4 Rishi Sridhar (TN)          64 36 64 
7 Mustafa Ghouse (Mah)        d.   Kamlesh Shukla (UP)         75 76(3) 
W Anand Radhakrishnan (WB)    d.   Shivshankar S.K (Kar)       61 64
3 Vishal Uppal (Del)          d.   Vasudev Reddy (AP)          75 67(6) 76(3) 
5 Manoj Mahadevan (TN)        d. W Kamala Kannan (TN)          63 64 
  Rohan Bopanna (Mah)         d. W Shivang Mishra (Del)        63 60

Quarterfinal

1 Vinod Sridhar (TN)          d. 6 Saurav Panja (WB)           64 46 76(7)
7 Mustafa Ghouse (Mah)        d.   Kedar Shah (Mah)            63 36 63
3 Vishal Uppal (Del)          d. W Anand Radhakrishnan (WB)    76(4) 62
  Rohan Bopanna (Mah)         d. 5 Manoj Mahadevan (TN)        76(4) 76(3)

Semifinals

7 Mustafa Ghouse (Mah)        d. 1 Vinod Sridhar (TN)          76(2) 63
3 Vishal Uppal (Del)          d.   Rohan Bopanna (Mah)         64 76(3)

Final

7 Mustafa Ghouse (Mah)        d. 3 Vishal Uppal (Del)          63 36 64

--------------------------------

Men's Doubles Round 1:

1 M.Ghouse/ V.Uppal         d.   A.Singh/ G.Singh                 64 64
3 R.Bopanna/ V.Kannan       d.   Manoj Sewa/ Saurav Sukul (WB)    64 64
  Y.Arafat/ A.Choudapalli.D d.   K.Shukla/ Kaptan Karsolia (UP)   75 64
2 S.Panja/ K.Shah           d.   A.Sitaram/ Rohan Kranti (AP)     63 61

Men's Doubles Quarterfinals:

1 M.Ghouse/ V.Uppal         d.   K.Kannan/ N.Mukundan             76(7) 63
  N.Ranganathan/ R.Palivela d.   Shivshankar.S.K/ A.Radhakrishnan 63 64
3 R.Bopanna/ V.Kannan       d.   Y.Arafat/ A.Choudapalli.D        64 64
  V.Sridhar/ A.Arun         d. 2 S.Panja/ K.Shah                  64 46 63

Men's Doubles Semifinals:

1 M.Ghouse/ V.Uppal         d.   N.Ranganathan/ R.Palivela        76(4) 64
3 R.Bopanna/ V.Kannan       d.   V.Sridhar/ A.Arun                64 61

Men's Doubles Final:

1 M.Ghouse/ V.Uppal         vs 3 R.Bopanna/ V.Kannan              76(7) 67(5)

  Play stopped due to poor light.  Doubles title shared!

--------------------------------

Men's Qualifying

Some final Qualifying results

Dhruv Kumar (WB)          d.  Samrat Ghosh (WB)       60 60
Abhishek Jagnani (WB)     d.  Shivanandan Singh (Del) 64 60
Sangram Chapekhar         d.  Siddharth Verma         ??
Ravikrishna Palivela (TN) d.  Janmmet Singh           ??


Women's Draws: Round 1 1 Manisha Malhotra (Mah) d. Q Samrita Sekhar (TN) 76(3) 62 Nandini Perumal (AP) d. Q Tanya Ahuja (WB) 61 60 W Radhika Mandke (Mah) d. Sai Swapna Ramakrishnan (TN) 63 62 8 Karishma Patel (Guj) d. Q Nishita Yadav (UP) 61 60 4 Archana Venkatraman (Kar) d. Nikita Bharadwaj (Guj) 61 10 (conc.) Liza Pareira (Mah) d. Surabhi (UP) 60 60 Nandita Chandrashekhar (TN) d. W Ragini Vimal (WB) 36 63 5 Shruti Dhawan (Chd) d. Q Sharmistha Choudhury (WB) 61 60 6 Radhika Tulpule (Mah) d. Reddhina Parekh (WB) 62 63 Q Naina Karsolia (UP) d. Kalpita Raje (Mah) 60 60 Q Karina Ahuja (Ben) d. Q Pragya Yadav (UP) 76(3) 60 3 Rushmi Chakravarthi (TN) d. Sricharanya Thiagarajan (TN) 60 61 7 Geetha Manohar (AP) d. Tukkaindi Yamini (TN) 61 64 Preethi Rao (TN) d. Q Saima Khan (UP) 60 61 W Janaki Krishnamoorthy (Mah) d. W Priyanka Parekh (WB) 62 64 2 Sonal Phadke (Mah) d. Gautham Sheetal (Kar) 63 46 62 Round 2 1 Manisha Malhotra (Mah) d. Nandini Perumal (AP) 62 63 8 Karishma Patel (Guj) d. W Radhika Mandke (Mah) 46 61 60 Liza Pareira (Mah) d. 4 Archana Venkatraman (Kar) 61 62 5 Shruti Dhawan (Chd) d. Nandita Chandrashekhar (TN) 75 76(4) 6 Radhika Tulpule (Mah) d. Q Naina Karsolia (UP) 63 62 3 Rushmi Chakravarthi (TN) d. Q Karina Ahuja (Ben) 60 60 7 Geetha Manohar (AP) d. Preeti Rao (TN) 64 62 2 Sonal Phadke (Mah) d. W Janaki Krishnamoorthy (Mah) 75 62 Quarterfinal 1 Manisha Malhotra (Mah) d. 8 Karishma Patel (Guj) 63 62 5 Shruti Dhawan (Chd) d. Liza Pareira (Mah) 60 64 3 Rushmi Chakravarthi (TN) d. 6 Radhika Tulpule (Mah) 67(5) 63 62 2 Sonal Phadke (Mah) d. 7 Geetha Manohar (AP) 67(9) 64 60 Semifinals 1 Manisha Malhotra (Mah) d. 5 Shruti Dhawan (Chd) 76(5) 61 3 Rushmi Chakravarthi (TN) d. 2 Sonal Phadke (Mah) 61 61 Final 1 Manisha Malhotra (Mah) d. 3 Rushmi Chakravarthi (TN) 61 76(3) 76(2) ------------------------------- Women's Doubles Round 1: 1 M.Malhotra/ R.Chakravarthi d. T.Ahuja/ K.Ahuja 60 60 K.Raje/ T.Sricharanya d. Devanshi Rajgharia/ Shivika Burman (WB) 61 60 R.Mandke/ S.Phadke d. P.Yadav/ N.Yadav 60 61 S.Dhawan/ K.Patel d. S.S.Ramakrishnan/ R.Vimal 61 61 P.Rao/ S.Sekar d. N.Karsolia/ S.Khan 60 60 J.Krishnamurthi/ R.Tulpule d. S.Gautam/ L.Perreira 76(4) 75 N.Chandrasekar/ Yamini.T d. P.Parekh/ R.Parekh 64 64 2 A.Venkatraman/ G.Manohar d. Surabhi (UP)/ Meghna Dhall (WB) 60 60 Women's Doubles Quarterfinals: 1 M.Malhotra/ R.Chakravarthi d. K.Raje/ T.Sricharanya 62 62 R.Mandke/ S.Phadke d. S.Dhawan/ K.Patel 63 75 J.Krishnamurthi/ R.Tulpule d. P.Rao/ S.Sekar 67(4) 75 64 2 G.Manohar/ A.Venkatraman d. N.Chandrasekar/ Yamini.T 64 64 Women's Doubles Semifinals: 1 M.Malhotra/ R.Chakravarthi d. R.Mandke/ S.Phadke 61 62 J.Krishnamurthi/ R.Tulpule d. 2 G.Manohar/ A.Venkatraman 46 63 76(3) Women's Doubles Final: 1 M.Malhotra/ R.Chakravarthi d. J.Krishnamurthi/ R.Tulpule 62 62
This page made by R. Jayakrishnan ..