TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

AITA u14/u18 Junior National Masters, Dec30/2003-Jan04/2004, Delhi


u18 Boys  u14 Boys  u18 Girls  u14 Girls 
Final update, Jan 3rd: Rupesh, Sanaa, Agnel and Shwetha finish tops!

u18 Boys' Draws:

Round Robin Blue Group:

          ROY          SHOKEEN      SINGH        KOHLI
ROY       -----------  61 67(5) 63  61 62        W/O
SHOKEEN   16 76(5) 36  -----------  75 64        64 conceded
SINGH     16 26        57 46        -----------  60 63
KOHLI     W/O          46 conc.     06 36        -----------  

Blue Group Standings:  1. Rupesh Roy (WB)        2. Vivek Shokeen (DLI)
                       3. Sanam K. Singh (CHD)   4. Saurabh Kohli (MAH)

Round Robin Green Group:

          LIBERHAN     GULATI       PATIL        GUPTA
LIBERHAN  -----------  64 60        62 63        64 60
GULATI    46 06        -----------  75 62        61 conc.
PATIL     26 36        57 26        -----------  75 76(6)
GUPTA     46 06        16 conc.     57 67(6)     -----------  

Green Group Standings: 1. Tushar Liberhan (CHD)  2. Siddarth Gulati (DLI)
                       3. Siddarth Patil (MAH)   4. Sumit Gupta (UP)

Knockout:

SF: (5-8 Positions):    Siddarth Patil (MAH)  d. Saurabh Kohli (MAH)     Score not known
SF: (5-8 Positions):    Sanam K. Singh (CHD)  d. Sumit Gupta (UP)        Score not known
SF: (1-4 Positions):    Rupesh Roy (WB)       d. Siddarth Gulati (DLI)   Score not known
SF: (1-4 Positions):    Vivek Shokeen (DLI)   d. Tushar Liberhan (CHD)   Score not known

Final (7-8 positions):  Sumit Gupta (UP)      d. Saurabh Kohli (MAH)     Walkover (Med.)
Final (5-6 positions):  Siddarth Patil (MAH)  d. Sanam K. Singh (CHD)    62 76(4)
Final (3-4 positions):  Siddarth Gulati (DLI) d. Tushar Liberhan (CHD)   Walkover (Med.)

FINAL:                  Rupesh Roy (WB)       d. Vivek Shokeen (DLI)     62 20 (conc., Med.)


Final Positions:

1 Rupesh Roy (WB)
2 Vivek Shokeen (DLI)
3 Siddarth Gulati (DLI)
4 Tushar Liberhan (CHD)
5 Siddarth Patil (MAH
6 Sanam K. Singh (CHD)
7 Sumit Gupta (UP)
8 Saurabh Kohli (MAH)


u14 Boys' Draws: Round Robin Blue Group: GLADWIN DESAI VIGNESH PRAJNESH GLADWIN ----------- 63 61 26 64 64 62 61 DESAI 36 16 ----------- 46 16 67(4) 46 VIGNESH 62 46 46 64 61 ----------- 64 57 62 PRAJNESH 26 16 76(4) 64 46 75 26 ----------- Blue Group Standings: 1. Agnel Gladwin (MAH) 2. V. Vignesh (TN) 3. G.P.Prajnesh (TN) 4. Jairaj Desai (MAH) Round Robin Green Group: JACOB KOHLI KARSOLIA DAS JACOB ----------- 63 63 62 63 63 36 61 KOHLI 36 36 ----------- 26 36 46 36 KARSOLIA 26 36 62 63 ----------- 64 46 76(4) DAS 36 63 16 64 63 46 64 67(4) ----------- Green Group Standings: 1. Tariq Jacob (TN) 2. Krishna Karsolia (UP) 3. Kaushik Das (ASM) 4. Akshay Kohli (DLI) Knockout: SF: (5-8 Positions): G.P.Prajnesh (TN) d. Akshay Kohli (DLI) Score not known SF: (5-8 Positions): Jairaj Desai (MAH) d. Kaushik Das (ASM) Score not known SF: (1-4 Positions): Agnel Gladwin (MAH) d. Krishna Karsolia (UP) 26 64 64 SF: (1-4 Positions): V. Vignesh (TN) d. Tariq Jacob (TN) Score not known Final (7-8 positions): Akshay Kohli (DLI) d. Kaushik Das (ASM) 63 63 Final (5-6 positions): G.P.Prajnesh (TN) d. Jairaj Desai (MAH) 67(4) 64 Final (3-4 positions): Krishna Karsolia (UP) d. Tariq Jacob (TN) 62 60 FINAL: Agnel Gladwin (MAH) d. V. Vignesh (TN) 61 63 Final POsitions: 1 Agnel Gladwin (MAH) 2 V. Vignesh (TN) 3 Krishna Karsolia (UP) 4 Tariq Jacob (TN) 5 G.P.Prajnesh (TN) 6 Jairaj Desai (MAH) 7 Akshay Kohli (DLI) 8 Kaushik Das (ASM)
u18 Girls' Draws: Round Robin Blue Group: BHAMBRI CHAKRABORTHY DUTTA KAKHANDKI BHAMBRI ----------- 61 61 60 61 61 36 61 CHAKRABORTHY 16 16 ----------- 63 63 ???? DUTTA 06 16 36 36 ----------- 06 06 KAKHANDKI 16 63 16 ???? 60 60 ----------- Blue Group Standings: 1. Sanaa Bhambri (DLI) 2. Shwetha G. Kakhandki (KAR) 3. Deepa Chakraborthy (GUJ) 4. Varsha Dutta (ASM) Round Robin Green Group: CHEDDA BURMAN PRASAD PARITALA CHEDDA ----------- 76(1) 62 61 61 36 76(5) 60 BURMAN 67(1) 26 ----------- 75 63 57 16 PRASAD 16 16 57 36 ----------- 06 36 PARITALA 63 67(5) 06 75 61 60 63 ----------- Green Group Standings: 1. Krushmi Chheda (MAH) 2. Meghana Paritala (AP) 3. Shivika Burman (WB) 4. Anukriti Prasad (DLI) Knockout: SF: (5-8 Positions): Shivika Burman (WB) d. Varsha Dutta (ASM) Score not known SF: (5-8 Positions): Anukriti Prasad (DLI) d. Deepa Chakraborthy (GUJ) Score not known SF: (1-4 Positions): Sanaa Bhambri (DLI) d. Meghana Paritala (AP) Score not known SF: (1-4 Positions): Shwetha G. Kakhandki (KAR) d. Krushmi Chheda (MAH) Score not known Final (7-8 positions): Varsha Dutta (ASM) d. Deepa Chakraborthy (GUJ) Walkover Final (5-6 positions): Shivika Burman (WB) d. Anukriti Prasad (DLI) 64 64 Final (3-4 positions): Meghana Paritala (AP) d. Krushmi Chheda (MAH) 61 20 (conc.) FINAL: Sanaa Bhambri (DLI) d. Shwetha G. Kakhandki (KAR) 62 61 Final POsitions: 1 Sanaa Bhambri (DLI) 2 Shwetha G. Kakhandki (KAR) 3 Meghana Paritala (AP) 4 Krushmi Chheda (MAH) 5 Shivika Burman (WB) 6 Anukriti Prasad (DLI) 7 Varsha Dutta (ASM) 8 Deepa Chakraborthy (GUJ)
u14 Girls' Draws: Round Robin Blue Group: VENKATESH NIROSHITA KAKHANDKI REDDY VENKATESH ----------- 63 63 16 16 W/O NIROSHITA 36 36 ----------- 46 46 62 64 KAKHANDKI 61 61 64 64 ----------- 75 61 REDDY W/O 26 46 57 16 ----------- Blue Group Standings: 1. Shwetha G. Kakhandki (KAR) 2. Niroshita Madanala (AP) 3. Poojashree Venkatesh (KAR) 4. Sushrutha Reddy (AP) Round Robin Green Group: DUTTA MYTHRY KAPUR BURMAN DUTTA ----------- 76(4) 60 63 75 62 26 57 MYTHRY 67(4) 06 ----------- 76(10) 76(8) 57 46 KAPUR 36 57 67(10) 67(8) ----------- 63 75 BURMAN 26 62 75 75 64 36 57 ----------- Green Group Standings: 1. Shivika Burman (WB) 2. Varsha Dutta (ASM) 3. Prerana Mythri (AP) 4. Sanjana Kapur (DLI) Knockout: SF: (5-8 Positions): Sushrutha Reddy (AP) d. Prerana Mythri (AP) Score not known SF: (5-8 Positions): Sanjana Kapur (DLI) d. Poojashree Venkatesh (KAR) Score not known SF: (1-4 Positions): Shwetha G. Kakhandki (KAR) d. Varsha Dutta (ASM) Score not known SF: (1-4 Positions): Shivika Burman (WB) d. Niroshita Madanala (AP) Score not known Final (7-8 positions): Prerana Mythri (AP) d. Poojashree Venkatesh (KAR) Walkover (Med.) Final (5-6 positions): Sanjana Kapur (DLI) d. Sushrutha Reddy (AP) 64 63 Final (3-4 positions): Niroshita Madanala (AP) d. Varsha Dutta (ASM) Walkover (Med.) FINAL: Shwetha G. Kakhandki (KAR) d. Shivika Burman (WB) 64 63 Final Positions: 1 Shwetha G. Kakhandki (KAR) 2 Shivika Burman (WB) 3 Niroshita Madanala (AP) 4 Varsha Dutta (ASM) 5 Sanjana Kapur (DLI) 6 Sushrutha Reddy (AP) 7 Prerana Mythri (AP) 8 Poojashree Venkatesh (KAR)
This page made by R. Jayakrishnan ..