.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian Tournament Results .. Indian-Tennis Chat .. 


AITA Junior u-18 Claycourt Nationals, Chennai, Aug 2-7, 1999
Girls Singles  Girls Doubles  Boy's Singles  Boys Doubles
(Final Update after the Aug 7 Finals ..   Courtesy: Indian Newspapers)


Girls' Singles (first round)

1 Sheetal Gautam (Kar)       bt   Alice Joy (TN)         6-1, 6-0
  Nandita Chandrashekar (TN) bt   Nandini Perumal (AP)   6-0, 6-2
  Harsimran Kaur (Chd)       bt   Rati Kumar (Mah)       6-0, 6-0;
  Samrita Sekar (TN)         bt 8 Nischella Reddy (AP)   1-6, 6-2, 6-2
  Nivedita Venkatesh (TN)    bt 4 Nona Nagh (Mah)        6-0, 4-6, 6-4
  Isha Chopra (Har)          bt   Kameshwari Vadali (AP) 6-1, 6-0
  Shareen Yusuf (Kar)        bt   T. Sricharanya (TN)    6-1, 6-1
7 Sandya Kannuri (TN)        bt   Vishika Chhetri (Del)  6-3, 6-2
5 Geeta Manohar (AP)         bt   Saranya Pattabi (TN)   6-2, 6-0
  Radha Devendrappa (Kar)    bt   Vandana Murali (TN)    6-1, 6-3
  Khushcher Italia (US)      bt   Preeti Devendran (TN)  6-1, 7-5
3 Radhika Mandke (Mah)       bt   Aparna Singh (MP)      6-1, 6-3
6 T. Yamini (TN)             bt   Preeti Rao (TN)        6-3, 6-3
  Sai Rajalakshmi (TN)       bt   M. Kamini              6-3, 6-4
  Shalini Reddy (TN)         bt   Rekha Mohan (TN)       2-6, 6-0, 6-2
2 Radhika Tulpule (Mah)      bt   Vishnu Preetham (TN)   6-0, 6-1

Round 2

  Nandita Chandrasekhar (TN) bt 1 Sheetal Gautham (Kar)   6-4, 6-3
  Harsimran Kaur (Chd)       bt   Samrita Sekar (TN)      6-4, 1-6, 6-4
  Shereen Yusuf (Kar)        bt   Nivedita venkatesh (TN) 6-3, 7-6(7)
7 Sandhya Kanury (TN)        bt   Isha Chopra (Har)       6-3, 6-1
5 Geeta Manohar (AP)         bt   Radha Devendrappa (Kar) 6-1, 6-3
  Khushchehr Italia (USA)    bt 3 Radhika Mandke (Mah)    7-5, 7-5
6 T. Yamini                  bt   Shalini Reddy (TN)      7-5, 5-7, 6-4
2 Radhika Tulpule (Mah)      bt   Sai Rajalakshmi (TN)    6-0, 6-0

Quarterfinals

  Harsimran Kaur (Chd)       bt   Nandita Chandrasekhar   2-6, 6-3, 6-4
7 Sandhya Kanury (TN)        bt   Shereen Yusuf (Kar)     6-0, 7-5
  Khushchehr Italia (USA)    bt 5 Geeta Manohar (AP)      6-4, 6-2
2 Radhika Tulpule (Mah)      bt 6 T. Yamini               6-2, 6-3

Semifinals

7 Sandhya Kanury (TN)        bt   Harsimran Kaur (Chd)    6-4, 6-3
2 Radhika Tulpule (Mah)      bt   Khushchehr Italia (USA) 6-3, 6-0

Final

2 Radhika Tulpule (Mah)      vs 7 Sandhya Kanury (TN)     6-1, 6-2


Girls' Doubles  Doubles R1 (some results missing?) H.Kaur/ G.Manohar bt P.Rao/ R.Mohan 3-6, 6-2, 6-4 Kamini/ A.Joy bt S.Pattabi/ N.Venkatesh 6-1, 6-2 K.Italia/ I.Chopra bt V.Chhetri/ R.Kumar 6-2, 6-4 N.Reddy/ K.Vadali bt P.Devendran/ T. Sricharanya 6-4, 6-2 S.Kanury/ S.Sekar bt N.Wagh/ Y. Yamini 3-6, 6-1, 6-1 Quarterfinals R.Mandke/ R.Tulpule bt S.Yusuf/ R.Devendrappa walkover H.Kaur/ G.Manohar bt Kamini/ A.Joy 6-3, 6-3 S.Kanury/ S.Sekar bt K.Italia/ I.Chopra 6-4, 0-6, 6-0 S.Gautam/ S.Rajalakshmi bt N.Reddy/ K.Vadali 6-2, 7-6(2) Semifinals 1 R.Mandke/ R.Tulpule bt 4 H.Kaur/ G.Manohar 6-2, 6-1 S.Kanury/ S.Sekar bt 2 S.Gautam/ S.Rajalakshmi 6-3, 0-2 (conc.) Final 1 R.Mandke/ R.Tulpule bt S.Kanury/ S.Sekar 6-2, 6-1
Boys' Singles (first round) 1 Kedar Tembe (Mah) bt C.S. Mohanty (Del) 6-0, 3-6, 6-1 Q R. Arun Prakash (TN) bt Q Nipun Gupta (Del) 6-4, 6-0 Q A. Velmurugan (TN) bt Q Saurab Singh (Chd) 6-3, 6-4 Gurmehar Singh (Chd) bt 5 S.S. Sunil Kumar (Chd) 7-6(6), 6-2 W Benjamin Xavier (Mah) bt 4 P. Ravikrishna (AP) 6-3, 6-2 Vinod K. Sewa (WB) bt Nirmit Shetty (Kar) 3-6, 7-5, 6-1 Mithun Murali (TN) bt Punna Vishal (AP) 6-3, 1-6, 6-4 Q Vimal Kirthi (TN) bt 7 Saif Ali (WB) 6-4, 6-0 6 N.Mukundan (TN) bt Amanjot Singh (Chd) 7-5, 6-3 Ashutosh Singh (Del) bt V. Chinna Kannan (TN) 6-0, 6-2 Q Siddarth Sudhakar (Kar) bt P. Bhattacharya (Del) 6-0, 7-5 3 Aloke Bhide (Mah) bt Q A.R. Anand Kumar (AP) 6-0, 7-5 8 Ravikiran Bhat (Kar) bt Abhijit Mazumdar (Mah) 6-0, 6-0 Anant Sitaram (AP) bt Parantap Chaturvedi (Del) 7-5, 6-3 K. Aravind Prakash (TN) bt Q Abedin Sham (Mah) 4-6, 7-6(6), 6- V. Kamala Kannan (TN) bt 2 Kedar Shah (Mah) 3-6, 6-2, 6-3 Singles R2 1 Keder Tembe (Mah) bt Q R. Arun Prakash (TN) 6-2, 6-4 Q A. Velmurugan (TN) bt Gurmehar Singh (Chd) 6-3, 6-2 W Benjamin Xavier (Mah) bt Vinod K. Sewa (WB) 6-2, 7-5 Q Vimal Kirthi (TN) bt Punna Vishal (AP) 5-7, 7-6(8), 7-6(2) 6 N. Mukundan (TN) bt Ashutosh Singh (Chd) 1-6, 6-4, 7-5 3 Aloke Bhide (Mah) bt Q Siddharth Sudhakar (Kar) 6-7(1), 6-3, 6-1 8 Ravikiran Bhat (Kar) bt Anant Sitaram (AP) 6-3, 6-3 V. Kamala Kannan (TN) bt K. Arvind Prakash (TN) 6-3, 6-2 Singles QF 1 Keder Tembe (Mah) bt Q A. Velmurugan (TN) 7-6(4), 6-4 W Benjamin Xavier (Mah) bt Q Vimal Kirthi (TN) 6-3, 6-3 6 N. Mukundan (TN) bt 3 Aloke Bhide (Mah) 6-3, 6-2 V. Kamala Kannan (TN) bt 8 Ravikiran Bhat (Kar) 3-6, 6-3, 6-3 Semifinals W Benjamin Xavier (Mah) bt 1 Keder Tembe (Mah) 6-4, 6-3 V. Kamala Kannan (TN) bt 6 N. Mukundan (TN) 1-6, 6-3, 6-2 Final V. Kamala Kannan (TN) bt W Benjamin Xavier (Mah) 6-3, 4-6, 7-6(6) --------- Boys' Qualifiers: Siddarth Sudhakar (Kar) bt Som Dev Varman (TN) 6-3, 6-2 Saurabh Singh (Chd) bt Abhijit Mazumdar (Mah) 6-3, 6-1 R Arun Prakash (TN) bt Avinash Reddy (TN) 7-5, 6-3 A R Anant Kumar (AP) bt Siddharth Sharma (Chd) 5-7, 6-3, 6-2 Nipun Gupta (Del) bt Vijay Sundar Prashanth (TN) 6-3, 6-3 A Vel Murugan (TN) bt Viven Chetri (Dli) 6-4, 6-4 Abedin Sham (Mah) bt Arif Hyder (AP) 6-4, 6-4 Vimal Keerthi (TN) bt Rohan Kranti (AP) 6-1, 6-1
Boys' Doubles  Doubles R1 N.Mukundan/ M.Murali bt P.Chaturvedi/ K.Kannan 6-4, 5-7, 6-2 R.Bhat/ N.Shetty bt A.Sitaram/ P.Vishal 6-1, 6-4 Arvind Prakash/ C.Kannan bt Arun Prakash/ V.Kirthi 7-6(4), 3-6, 7-6(6) A.Sham/ A.Mazumdar bt S.Ali/ S.Sudhakar 7-5, 6-3 C.S.Mohanty/ B.Xavier bt N.Gupta/ Sivnandan Singh 6-2, 5-7, 7-6(3) Ashutosh Singh/ G.Singh bt S.Singh/ Amanjot Singh 6-2, 3-6, 6-4 K.Shah & S.Kumar bt P.Bhattacharya/ V.K.Sewa 6-0, 6-4 Doubles QF K.Tembe/ A.Bhide bt Arvind Prakash/ C.Kannan 6-3, 7-5 R.Bhat/ N.Shetty bt C.S.Mohanty/ B.Xavier 6-1, 7-6(5) N.Mukundan/ M.Murali bt A.Sham/ A.Mazumdar 6-4, 3-6, 6-1 Doubles SF 3 R.Bhat/ N.Shetty bt 1 K.Tembe/ A.Bhide 6-1, 6-3 2 K.Shah & S.Kumar bt 4 N.Mukundan/ M.Murali 6-3, 2-6, 6-1 Doubles Final 3 R.Bhat/ N.Shetty bt 2 K.Shah & S.Kumar 7-5, 7-5
Courtesy: Indian Newspapers .. This page made by R. Jayakrishnan ..