TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

AITA DSCL (Shreeram) National Hardcourts Mini- & Sub-juniors, Dec 17-23, 2001, Delhi


U16 Boys  U14 Boys  U16 Girls  U14 Girls 
Final update on Dec 22: Tushar (u16), Vishnu (u14), Sanaa (u16) and Kartiki (u14) win the titles!

U16 Boys' Draws:

Boys U16 R1

 1 Tushar Liberhan (CHD)       d.    Nithyaesh Nataraj (TN)      60 60
   N. Kiran Kumar (KAR)        d.    Vijit Sehgal (DLI)          76(3) 62
   Chatwinder Singh (CHD)      d.    Jitender Mehlda (DLI)       62 62
16 Jayanth Janardhan (KAR)     d.    Tushar Garg (DLI)           46 62 60
 9 Divij Sharan (DLI)          d.    Saurabh Kohli (MAH)         30(concd.)
   Alan Moses (MAH)            d.    Abhinav Sharma (ASM)        63 63
   Mayur Patil (KAR)           d.    Rohan Gide (MAH)            61 60
 8 Sabyasachi Bose (WB)        d.    Farid Alam (WB)             60 06 61
 3 M. V. Abhay Prakash (KAR)   d.    S. Agnel Gladwin (MAH)      60 63
   Vivek Shokeen (DLI)         d.    M. Hari Prashant (TN)       57 64 64
   R. Parivel (TN)             d.    Krishank Shah (MAH)         64 57 64
15 Divesh Shukla (UP)          d.    Anand S. Shriram            60 60
12 Ajay Selvaraj (TN)          d.    Tushar Sharma (MAH)         62 64
   Neilabh Avasthi             d.    Ronak Mehta (GUJ)           62 61
   Parikshit Pandey (UP)       d.    Rohan Krishna               64 67(5) 63
 5 Vijay Sunder Prashanth (TN) d.    Nirvick Mohinta (WB)        60 61
 6 Jitin Bishnoi (HAR)         d.    Allen Gomes (MAH)           61 62
   J. Vishnu Vardhan (AP)      d.    G. Arjun (KAR)              63 16 63
   L. S. Anantha Bhaskar (TN)  d.    P. Harsha Deka (ASM)        61 60
11 Sujai Mahadevan (MAH)       d.    M. Santosh Kumar            64 61
14 Wrik Ganguly (DLI)          d.    Yannick Nelord (DLI)        63 75
   R. Vasudevan (TN)           d.    Gursher Singh Harika (CHD)  64 64
   Abhinav Bora (ASM)          d.    Kaushik Das (ASM)           61 62
 4 Aditya Madkekar (MAH)       d.    Sanjay Salian (MAH)         62 60
 7 Anshuman Dutta (ASM)        d.    Dhruv Sundar (KAR)          60 61
   Sumit Prakash Gupta (UP)    d.    Arjun Vaidya (MAH)          64 06 75
   S. Nischendran (SRL)        d.    Shravan Kumar Jayanth (TN)  46 64 61
10 Nihal Advani (MAH)          d.    Siddharth Gulati (DLI)      75 63
13 M. Vinod (TN)               d.    Sendhur Gautham (TN)        36 63 64
   S. Prateek (KAR)            d.    Momin Ali (ASM)             62 60
   Vikas Punna (AP)            d.    Hrishikesh Pataskar (MAH)   75 63
 2 Rupesh Roy (WB)             d.    Honey Rana (DLI)            60 63 

Boys U16 R2:

 1 Tushar Liberhan (CHD)       d.    N. Kiran Kumar (KAR)        64 61
   Chatwinder Singh (CHD)      d. 16 Jayanth Janardhan (KAR)     75 63
 9 Divij Sharan (DLI)          d.    Alan Moses (MAH)            61 64
   Mayur Patil (KAR)           d.  8 Sabyasachi Bose (WB)        61 63
 3 M. V. Abhay Prakash (KAR)   d.    Vivek Shokeen (DLI)         62 61
   R. Parivel (TN)             d. 15 Divesh Shukla (UP)          76 (4) 61
12 Ajay Selvaraj (TN)          d.    Neilabh Avasthi             63 63
 5 Vijay Sunder Prashanth (TN) d.    Parikshit Pandey (UP)       61 60
   J. Vishnu Vardhan (AP)      d.  6 Jitin Bishnoi (HAR)         64 57 64
11 Sujai Mahadevan (MAH)       d.    L. S. Anantha Bhaskar (TN)  62 76(4)
14 Wrik Ganguly (DLI)          d.    R. Vasudevan (TN)           61 64
 4 Aditya Madkekar (MAH)       d.    Abhinav Bora (ASM)          60 62
 7 Anshuman Dutta (ASM)        d.    Sumit Prakash Gupta (UP)    61 61
10 Nihal Advani (MAH)          d.    S. Nischendran (SRL)        63 60
   S. Prateek (KAR)            d. 13 M. Vinod (TN)               67(3) 64 62
 2 Rupesh Roy (WB)             d.    Vikas Punna (AP)            36 7-6(6) 64

Boys U16 PQF:

 1 Tushar Liberhan (CHD)       d.    Chatwinder Singh (CHD)      61 75
 9 Divij Sharan (DLI)          d.    Mayur Patil (KAR)           63 60
 3 M. V. Abhay Prakash (KAR)   d.    R. Parivel (TN)             60 62
12 Ajay Selvaraj (TN)          d.  5 Vijay Sunder Prashanth (TN) 26 60 61
   J. Vishnu Vardhan (AP)      d. 11 Sujai Mahadevan (MAH)       60 63
 4 Aditya Madkekar (MAH)       d. 14 Wrik Ganguly (DLI)          63 62
10 Nihal Advani (MAH)          d.  7 Anshuman Dutta (ASM)        62 61
 2 Rupesh Roy (WB)             d.    S. Prateek (KAR)            64 61

Boys U16 QF:

 1 Tushar Liberhan (CHD)       d.  9 Divij Sharan (DLI)          67(3) 63 76(5)
 3 M. V. Abhay Prakash (KAR)   d. 12 Ajay Selvaraj (TN)          63 62
   J. Vishnu Vardhan (AP)      d.  4 Aditya Madkekar (MAH)       61 63
10 Nihal Advani (MAH)          d.  2 Rupesh Roy (WB)             61 61

Boys U16 SF:

 1 Tushar Liberhan (CHD)       d.  3 M. V. Abhay Prakash (KAR)   61 60
10 Nihal Advani (MAH)          d.    J. Vishnu Vardhan (AP)      63 63

Boys U16 F:

 1 Tushar Liberhan (CHD)       d. 10 Nihal Advani (MAH)          61 64


----------------------------------------------------------------------

Boys U16 Doubles PQF:

1 A.Dutta/R.Roy              d.   L.S.A.Bhaskar/ G.Sendhur
  S.Salian/A.Moses           d.   A.SriRam/ R.Krishna
4 M.V.AbhayPrakash/ N.Advani d.   Y.Nelord/ T.Garg
  S.Bose/ N.Mohanta          d.   D.Shukla/ P.Pandey
  J.Janardhan/ G.Arjun       d.   V.S.Prasanth/ A.Selvaraj
3 A.Madkekar/ S. Mahadevan   d.   W.Ganguly/ S.Gulati
  Vikas.P/ Swetank Bhandari  d.   J.Mehlda/ H.Rana
2 T.Liberhan/ C.Singh        d.   J.Bishnoi/ D.Sharan

Boys U16 Doubles QF:

1 A.Dutta/R.Roy              d.   S.Salian/A.Moses           61 60
4 M.V.AbhayPrakash/ N.Advani d.   S.Bose/ N.Mohanta          60 61
  J.Janardhan/ G.Arjun       d. 3 A.Madkekar/ S. Mahadevan   63 63
2 T.Liberhan/ C.Singh        d.   Vikas.P/ Swetank Bhandari  62 64

Boys U16 Doubles SF:

1 A.Dutta/R.Roy              d. 4 M.V.AbhayPrakash/ N.Advani 64 16 63
2 T.Liberhan/ C.Singh        d.   J.Janardhan/ G.Arjun       67(3) 62 60

Boys U16 Doubles F:

2 T.Liberhan/ C.Singh        d. 1 A.Dutta/R.Roy              76(1) 61



U14 Boys' Draws: Boys U14 R1: 1 M. Jeevan Nedunchezien (TN) d. Rishabh Kothari (DLI) 61 61 Vipul Sherawat (CHD) d. Lakshit Sood (DLI) 61 60 N. S. Nischendran (SRL) d. Arjun Seth 61 61 15 Nitish Raaj (UP) d. Shravan Mittal (DLI) 64 63 Paras Thakur (CHD) d. 12 Marlon Coelho (MAH) 64 61 Farid Alam (WB) d. Rubal Sandilya (DLI) 62 64 Prasuriya Bora (ASM) d. Vijayanth Malik (CHD) 64 75 5 Hrishikesh Pataskar (MAH) d. Yuki Bhambri (DLI) 60 61 4 Sumit Prakash Gupta (UP) d. Bharat R. Srinivasan 60 60 Allen Gomes (MAH) d. Manikala Janmali (MAH) 62 61 Saif Iqbal (UP) d. Ronak Mehta (GUJ) 63 61 14 Dhruv Sunder (KAR) d. Suman Kumar Debnath (ASM) 60 61 9 Vijit Sehgal (DLI) d. Akshay Bajoria (WB) 62 61 Ankur Raina (GUJ) d. Samridh Barman (WB) 62 75 Simran S. Cheema (CHD) d. Siddharth Hande (TN) 60 62 8 R. Parivel (TN) d. Rohan Gide (MAH) 62 63 6 S. Prateek (KAR) d. Anmol Arora 61 61 Nithyaesh Nataraj (TN) d. J. Shravan Kumar (TN) 16 62 64 Krishank Shah (MAH) d. Arup Mullick (WB) 60 63 11 Tejasvi Rao (MAH) d. Abhinav Sarma 60 67(6) 63 13 S. Agnel Gladwin (MAH) d. Rahul Belwal 60 62 J. Vishnu Vardhan (AP) d. Kaushik Raju (KAR) 61 63 Honey Rana (DLI) d. Arnav Jain (MAH) 36 64 63 3 M. Vinod (TN) d. Arjun Varma 61 62 7 Vivek Shokeen (DLI) d. Keegan Quadros (MAH) 64 61 Gursher Singh Harika (CHD) d. Kaushik Das (ASM) 61 76(5) Tushar Sharma (MAH) d. Javed Akbar Hazari (PUN) 46 63 64 Franklyn Emmanual (SRL) d. Abhinav Bora (ASM) 62 61 10 M. Hariprasad (TN) d. Sishir S. Patil (KAR) 62 60 Manu Bajpai (KAR) d. K. H. Praveen (KAR) 36 61 63 Ankit Modi (GUJ) d. Vicky Goswami (DLI) 63 62 2 Sanam K. Singh (CHD) d. Harsh P. Deka (ASM) 60 60 Boys U14 R2: 1 M. Jeevan Nedunchezien (TN) d. Vipul Sherawat (CHD) 60 62 N. S. Nischendran (SRL) d. 15 Nitish Raaj (UP) 61 61 Paras Thakur (CHD) d. Farid Alam (WB) 60 62 5 Hrishikesh Pataskar (MAH) d. Prasuriya Bora (ASM) 61 61 4 Sumit Prakash Gupta (UP) d. Allen Gomes (MAH) 62 61 14 Dhruv Sunder (KAR) d. Saif Iqbal (UP) 61 51 (conc.) 9 Vijit Sehgal (DLI) d. Ankur Raina (GUJ) 62 61 8 R. Parivel (TN) d. Simran S. Cheema (CHD) 63 67(2) 62 6 S. Prateek (KAR) d. Nithyaesh Nataraj (TN) 62 61 Krishank Shah (MAH) d. 11 Tejasvi Rao (MAH) 76(2) 61 J. Vishnu Vardhan (AP) d. 13 S. Agnel Gladwin (MAH) 61 61 Honey Rana (DLI) d. 3 M. Vinod (TN) 63 62 7 Vivek Shokeen (DLI) d. Gursher Singh Harika (CHD) 63 62 Franklyn Emmanual (SRL) d. Tushar Sharma (MAH) 61 36 64 10 M. Hariprasad (TN) d. Manu Bajpai (KAR) 63 63 2 Sanam K. Singh (CHD) d. Ankit Modi (GUJ) 61 63 Boys U14 PQF: N.S.Nischendran (SRI) d. 1 M. Jeevan Nedunchezien (TN) 64 60 Paras Thakur (CHD) d. 5 Hrishikesh Pataskar (MAH) 62 63 4 Sumit Prakash Gupta (UP) d. 14 Dhruv Sunder (KAR) 62 62 8 R. Parivel (TN) d. 9 Vijit Sehgal (DLI) 62 63 Krishank Shah (MAH) d. 6 S. Prateek (KAR) 76(8) 64 J. Vishnu Vardhan (AP) d. Honey Rana (DLI) 60 63 Franklyn Emmanual (SRI) d. 7 Vivek Shokeen (DLI) 75 63 2 Sanam K. Singh (CHD) d. 10 M. Hariprasad (TN) 64 46 75 Boys U14 QF: N.S.Nischendran (SRI) d. Paras Thakur (CHD) 62 62 4 Sumit Prakash Gupta (UP) d. 8 R. Parivel (TN) 63 75 J. Vishnu Vardhan (AP) d. Krishank Shah (MAH) 30 76(6) Franklyn Emmanual (SRI) d. 2 Sanam K. Singh (CHD) 63 76(6) Boys U14 SF: 4 Sumit Prakash Gupta (UP) d. N.S.Nischendran (SRI) 64 61 J. Vishnu Vardhan (AP) d. Franklyn Emmanual (SRI) 75 62 Boys U14 F: J. Vishnu Vardhan (AP) d. 4 Sumit Prakash Gupta (UP) 60 26 62 -------------------------------------------------------------------------- Boys U14 Doubles PQF: 1 H.Pataskar/ S.K.Gupta d. F.Alam/ P.Thakur 60 60 A.Bora/ A.Sarma d. M.Coelho/ T.Sharma 61 75 4 R. Parivel/ M.Vinod d. N.Raj/ S.S.Cheema 64 63 S.A.Gladwin/ K.Shah d. Y.Bhambri/ R.Belwal 62 63 Q.Keegan/ S.S.Patil d. D.Sundar/ H.Hariprasad 62 63 F.Emmanual/ N.S.Nischendran d. 3 M.Jeevan.N./ Nitesh Natraj 62 62 S.Prateek/ J.V.Vardhan d. R.Gide/ A.Gomes 61 64 2 V.Shokeen/ S.K.Singh d. A.Jain/ T.Rao 63 64 Boys U14 Doubles QF: 1 H.Pataskar/ S.K.Gupta d. A.Bora/ A.Sarma 63 46 75 4 R. Parivel/ M.Vinod d. S.A.Gladwin/ K.Shah 60 64 F.Emmanual/ N.S.Nischendran d. Q.Keegan/ S.S.Patil 60 62 2 S.Prateek/ J.V.Vardhan d. 2 V.Shokeen/ S.K.Singh 67(5) 62 60 Boys U14 Doubles SF: 1 H.Pataskar/ S.K.Gupta d. 4 R. Parivel/ M.Vinod 75 63 F.Emmanual/ N.S.Nischendran d. 2 S.Prateek/ J.V.Vardhan 62 26 64 Boys U14 Doubles F: F.Emmanual/ N.S.Nischendran d. 1 H.Pataskar/ S.K.Gupta 64 64
U16 Girls' Draws: Girls U16 R1: 1 Parul Goswami (DLI) d. Sandhya Nagaraj (TN) 63 61 Sagarika Phadke (MAH) d. Asha Nandakumar (KAR) 62 26 62 Sanjana Kapoor (DLI) d. Sanjukta Barua (ASM) 60 63 8 Madura Ranganathan (TN) d. K. Pooja (AP) 63 75 Olexandra Verkhnyatska (UKR) d. 3 S. Punam Reddy (AP) 61 63 Shradha Lodha (MAH) d. Sharmishta Chaudhri (WB) 62 61 S. Preeti (TN) d. Devanshi Rajgharia (WB) 61 61 Isha Toor (CHD) d. 6 Shilpa Dalmia (DLI) 63 62 Sanchi Ganeriwal (MAH) d. 5 Neha Rana (MAH) 63 63 Aastha Uppal (DLI) d. Karina Ahuja (WB) 61 62 Kartiki Bhat (MAH) d. Varsha Datta (ASM) 63 46 63 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. Vandana Murali (TN) 62 64 7 Ankita Bhambri (DLI) d. Daksha Mulay (MAH) 61 60 Nidhi Shah (MAH) d. Neha Singh (CHD) 61 76(4) Swathi Kandaswamy d. Parija Maloo (MAH) 62 63 2 Sandri Gangotri (AP) d. Aeshita Dwivedi (DLI) 60 62 Girls U16 PQF: 1 Parul Goswami (DLI) d. Sagarika Phadke (MAH) 76(3) 64 8 Madura Ranganathan (TN) d. Sanjana Kapoor (DLI) 62 61 Olexandra Verkhnyatska (UKR) d. Shradha Lodha (MAH) 62 61 S. Preeti (TN) d. Isha Toor (CHD) Walkover Aastha Uppal (DLI) d. Sanchi Ganeriwal (MAH) 46 63 63 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. Kartiki Bhat (MAH) 62 63 7 Ankita Bhambri (DLI) d. Nidhi Shah (MAH) 61 62 2 Sandri Gangotri (AP) d. Swathi Kandaswamy 60 61 Girls U16 QF: 1 Parul Goswami (DLI) d. 8 Madura Ranganathan (TN) 63 62 Olexandra Verkhnyatska (UKR) d. S. Preeti (TN) 62 61 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. Aastha Uppal (DLI) 60 61 7 Ankita Bhambri (DLI) d. 2 Sandri Gangotri (AP) 61 61 Girls U16 SF: 1 Parul Goswami (DLI) d. Olexandra Verkhnyatska (UKR) 67(4) 76(3) 61 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. 7 Ankita Bhambri (DLI) 62 64 Girls U16 F: 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. 1 Parul Goswami (DLI) 61 64 ----------------------------------------------------------------------- Girls U16 Doubles QF: (Only 6 teams in the draw) 1 A.Bhambri/ S.Bhambri Bye N.Shah/ S.Phadke d. S.Barua/ S.Chowdhuri 62 61 S.Kandaswamy/ D.Tejaswani d. N.Singh/ Simmer 61 64 2 K.Pooja/ S.Lodha Bye Girls U16 Doubles SF: 1 A.Bhambri/ S.Bhambri d. N.Shah/ S.Phadke 60 60 2 K.Pooja/ S.Lodha d. S.Kandaswamy/ D.Tejaswani 67(3) 64 76(7) Girls U16 Doubles F: 1 A.Bhambri/ S.Bhambri d. 2 K.Pooja/ S.Lodha 62 63
U14 Girls' Draws: Girls U14 R1: 1 Sandri Gangotri (AP) d. Anahita Jagtiani (GUJ) 62 63 Daksha Mulay (MAH) d. Simmer (CHD) 62 63 Neha Rana (DLI) d. Shibani Shah (GUJ) 63 75 8 Vandana Murali (TN) d. Amrita Seth (DLI) 61 61 3 S Preeti (TN) d. Devenshi Rajgaria (WB) 60 61 Sandhya Nagaraj (TN) d. Hirangi Mukhi (GUJ) 62 62 L. Kanimozhi (TN) d. Shilpa Dalmia (DLI) 63 60 5 Madura Ranganathan (TN) d. Anukriti Prasad (DLI) 61 60 7 Pooja K (AP) d. Sanjana Kapur (DLI) 63 61 Akshita B. Raj (KAR) d. Shivika Burman (WB) 63 61 Parija Maloo (MAH) d. Asha Nandakumar (KAR) 16 75 63 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. Dhanashree Giri (DLI) 60 62 6 Dalita Tejaswini (AP) d. Karina Ahuja (WB) 62 63 Q G.K. Swetha d. Sagarika Phadke (MAH) 61 63 Varsha Datta (ASM) d. Shalini Sahoo (DLI) 63 60 2 Kartiki Bhat (MAH) d. Sanchi Ganeriwal (MAH) 61 62 Girls U14 PQF: 1 Sandri Gangotri (AP) d. Daksha Mulay (MAH) 63 61 8 Vandana Murali (TN) d. Neha Rana (DLI) 60 61 Sandhya Nagaraj (TN) d. 3 S. Preeti (TN) 63 63 5 Madura Ranganathan (TN) d. L. Kanimozhi (TN) 60 62 7 K. Pooja (AP) d. Akshita B. Raj (KAR) 63 62 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. Parija Maloo (MAH) 60 62 Q G.K. Swetha (KAR) d. 6 Dalita Tejaswini (AP) 62 62 2 Kartiki Bhat (MAH) d. Varsha Datta (ASM) 62 60 Girls U14 QF: 1 Sandri Gangotri (AP) d. 8 Vandana Murali (TN) 36 63 63 Sandhya Nagaraj (TN) d. 5 Madura Ranganathan (TN) 63 26 76(1) 4 Sanaa Bhambri (DLI) d. 7 K. Pooja (AP) 63 64 2 Kartiki Bhat (MAH) d. Q G.K. Swetha (KAR) 64 62 Girls U14 SF: 1 Sandri Gangotri (AP) d. Sandhya Nagaraj (TN) 26 60 63 2 Kartiki Bhat (MAH) d. 4 Sanaa Bhambri (DLI) 67(4) 64 63 Girls U14 F: 2 Kartiki Bhat (MAH) d. 1 Sandri Gangotri (AP) 63 61 -------------------------------------------------------------------- Girls U14 Doubles R1: (Other teams had byes) S.Kapur/ A.Seth d. D.Rajgarhia/ S.Burman 63 61 S.Sahoo/ S.Dalmia d. S.Ganeriwal/ P.Maloo 36 64 64 A.Nandakumar/ D.Mulay d. D.Giri/ A.B.Raj 62 61 Girls U14 Doubles QF: 1 S.Nagraj/ S.Gangotri d. S.Kapur/ A.Seth 62 62 4 N.Rana/ A.Prasad d. V.Datta/ K.Ahuja 75 76(5) 3 S.Preeti/ G.K.Swetha d. S.Sahoo/ S.Dalmia 61 62 2 M.Ranganathan/ V.Murali d. A.Nandakumar/ D.Mulay 64 62 Girls U14 Doubles SF: 1 S.Nagraj/ S.Gangotri d. 4 N.Rana/ A.Prasad 64 63 2 M.Ranganathan/ V.Murali d. 3 S.Preeti/ G.K.Swetha 76(6) 62 Girls U14 Doubles F: 2 M.Ranganathan/ V.Murali d. 1 S.Nagraj/ S.Gangotri 64 64
This page made by R. Jayakrishnan ..