.. Leander Paes Page ... Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page

.. Fan Club .. Daily News/Notes .. Indian-Tennis Chat .. Indian Tennis results ..


Results: DSCL Hardcourt Nationals, 2-10/Oct/98, New Delhi

 Men's Draw  Boys Under-18  Women's Draw  Girls Under-18
(Updated after the Saturday Oct 10th finals ..  Courtesy: press friends!)

Men's Draw
Singles Round 1

1-Vasudeva Reddy (AP)      bt Q-Vijayendra Laad (Mah)       6-2, 6-4
Q-Jagdish Tanwar (Raj)     bt   Anup Minda (Mah)            6-2, 2-0 (conc.)
  Shailesh Dhoble (Mah)    bt   V. N. Prem Prakash          6-7(3), 6-2, 6-2
8-Vijay Kannan (Del)       bt   Kedar Shah (Mah)            7-6(5), 6-1
4-Anand Radhakrishnan (TN) bt   Ashutosh Singh (Del)        6-1, 6-2
  Ravi Kiran Bhat (Kar)    bt Q-Amanjeet Singh Gill (Chand) 6-3, 6-4
Q-Mustafa Ghouse (Mah)     bt   Chandrashekar Mohanty (Del) 6-2, 6-0
5-Vishal Uppal (Del)       bt Q-Sansaruz Zaman (WB)         6-0, 6-2
6-Asif Ismail (Mah)        bt   S. K. Shivshankar (Kar)     6-1, 6-7(2), 6-0
  Saurav Panja (WB)        bt   Kamala Kannan (TN)          6-4, 6-3
Q-Rohan Saikia (Mah)       bt   C. V. Anand (TN)            6-2, 6-3
3-Harsh Mankad (Mah)       bt   Rajkumar Gopalan (TN)       2-6, 6-3, 2-0 (conc.)
7-Vinod Sridhar (TN)       bt Q-Umang Chadda (Guj)          6-2, 6-3
  Rishi Sridhar (TN)       bt   S. Narendra Nath (Mah)      7-5, 1-6, 6-2
Q-Rohan Bopanna (Mah)      bt   S. Praveen Kumar (Kar)      6-7(5), 6-4, 6-3
2-Nitin Kirtane (Mah)      bt   Rajesh Vohra (Punj)         6-3, 6-1

Singles Round 2

Q-Jagdish Tanwar (Raj)     bt 1-Vasudeva Reddy (AP)         3-6, 7-6(2), 6-2
8-Vijay Kannan (Del)       bt   Shailesh Dhoble (Mah)       6-2, 6-2
  Ravi Kiran Bhat (Kar)    bt 4-Anand Radhakrishnan (TN)    6-7(2), 7-5, 6-2
5-Vishal Uppal (Del)       bt Q-Mustafa Ghouse (Mah)        6-3, 6-2
6-Asif Ismail (Mah)        bt   Saurav Panja (WB)           6-4, 6-1
3-Harsh Mankad (Mah)       bt Q-Rohan Saikia (Mah)          6-0, 6-1
7-Vinod Sridhar (TN)       bt   Rishi Sridhar (TN)          6-3, 6-2
2-Nitin Kirtane (Mah)      bt Q-Rohan Bopanna (Mah)         6-1, 6-3

Singles QF

8-Vijay Kannan (Del)       bt Q-Jagdish Tanwar (Raj)        6-3, 6-4
5-Vishal Uppal (Del)       bt   Ravi Kiran Bhat (Kar)       6-1, 6-1
6-Asif Ismail (Mah)        bt 3-Harsh Mankad (Mah)          2-6, 7-5, 6-1
2-Nitin Kirtane (Mah)      bt 7-Vinod Sridhar (TN)          6-2, 6-1

Singles SF

8-Vijay Kannan (Del)       bt 5-Vishal Uppal (Del)          4-6, 7-5, 1-0 (conc.)
2-Nitin Kirtane (Mah)      bt 6-Asif Ismail (Mah)           6-2, 6-4

Singles Final  (5-setter - all other finals are 3-setters)

2-Nitin Kirtane (Mah)      bt 8-Vijay Kannan (Del)          6-3, 6-4, 6-3

Doubles Round 1

1-Nitin Kirtane/ Vishal Uppal    bt   Amanjit Singh Gill/ JanmeetSingh 6-2, 6-1
  Vijayendra Laad/ Rohan Bopanna bt   Praveen Kumar/ R. Nagraj         6-2 (conc.)
4-Asif Ismail/ Vijay Kannan      bt   Lalit Mohan Singh/ Rahul Giri    6-1, 6-1
  C. V. Anand/ V. N. Premprakash bt   S. Narendra Nath/ Rohan Saikia   walkover
  Vinod Sridhar/ S.K.Shivshankar bt   Jagdish Tanwar/ Rajesh Vohra     walkover
3-Gaurav Natekar/ Harsh Mankad   bt   Shailesh Dhoble/ Umang Chadda    6-4, 6-1
  S. Ganesh/ Peter Vijaykumar    bt   M. Vasu/ K. R. Kannan            6-3, 6-2
2-Rishi Sridhar/ Mustafa Ghouse  bt   C. D. Ajay/ S. Raghavanand       6-0, 6-3

Doubles Quarterfinal

1-Nitin Kirtane/ Vishal Uppal    bt   Vijayendra Laad/ Rohan Bopanna   walkover
4-Asif Ismail/ Vijay Kannan      bt   C. V. Anand/ V. N. Premprakash   6-4, 6-3
3-Gaurav Natekar/ Harsh Mankad   bt   Vinod Sridhar/ S.K.Shivshankar   6-2, 6-1
2-Rishi Sridhar/ Mustafa Ghouse  bt   S. Ganesh/ Peter Vijaykumar      6-2, 6-3

Doubles Semifinal

4-Asif Ismail/ Vijay Kannan      bt 1-Nitin Kirtane/ Vishal Uppal      not known
2-Rishi Sridhar/ Mustafa Ghouse  bt 3-Gaurav Natekar/ Harsh Mankad     4-6, 6-1, 7-6(2)

Doubles Final

2-Rishi Sridhar/ Mustafa Ghouse  bt 4-Asif Ismail/ Vijay Kannan        6-2, 1-6, 6-4

Boys Under-18
Singles Round 1

Q-Mithun Murali (TN)          bt 1-Sansaruz Zaman (WB)    6-1, 4-6, 6-1
Q-R. Narendran (TN)           bt   Aditya Aggarwal (UP)   6-1, 6-0
  Parantap Chaturvedi (Del)   bt   Saif Ali (WB)          3-6, 6-1, 7-5
6-Rohan Saikia (Assam)        bt Q-Arpan Lakhani (Mah)    7-5, 6-1
4-Akshay Vishal Rao (Chand)   bt   Syed Sarfraz (TN)      6-3, 6-4
  Abhijeet Majumdar (Mah)     bt   Rahul Sharma (Del)     6-3, 6-2
Q-Pratim Parekh (Mah)         bt Q-P. Ravikrishna (AP)    7-6(4), 6-3
5-S. Dipesh Rao (Mah)         bt   Sangram Chapekar (Mah) 6-4, 5-7, 6-3
  Kedar Shah (Mah)            bt 7-Kamala Kannan (TN)     6-3, 3-6, 6-1
  Chandrashekar Mohanty (Del) bt   S.Raghavanand (Kar)    6-0, 6-4
  Nirmit Shetty (Kar)         bt Q-Harshit Sharma (WB)    3-6, 6-2, 6-2
3-Ravi Kiran Bhat (Kar)       bt   Mustafa Ghouse (Mah)   7-6(6), 6-3
8-Rohan Bopanna (Mah)         bt Q-Anant Sitaram (AP)     6-1, 7-5
  Vijayendra Laad (Mah)       bt Q-Benjamin Xavier (Mah)  6-4, 6-4
  Aditya Khanna (Del)         bt   Aditya Shriram (Del)   7-6(4), 6-4
  Avinash Arun (TN)           bt 2-Kedar Tembe (Mah)      6-1, 6-4

Singles Round 2

Q-Mithun Murali (TN)          bt Q-R. Narendran (TN)      6-3, 6-7(3), 6-2
  Parantap Chaturvedi (Del)   bt 6-Rohan Saikia (Assam)   6-1, 6-4
4-Akshay Vishal Rao (Chand)   bt   Abhijit Majumdar (Mah) 6-3, 6-4
5-S. Dipesh Rao (Mah)         bt Q-Pratim Parekh (Mah)    3-6, 6-3, 6-4
  Kedar Shah (Mah)            bt   Chandrashekar Mohanty  6-3, 6-4
3-Ravi Kiran Bhat (Kar)       bt   Nirmit Shetty (Kar)    6-3, 6-4
  Vijayendra Laad (Mah)       bt 8-Rohan Bopanna (Mah)    6-1, 6-0
  Avinash Arun (TN)           bt   Aditya Khanna (Del)    6-0, 6-3

Singles QF

  Parantap Chaturvedi (Del)   bt Q-Mithun Murali (TN)     7-5, 3-6, 6-3
4-Akshay Vishal Rao (Chand)   bt 5-S. Dipesh Rao (Mah)    7-6(5), 3-6, 6-3
3-Ravi Kiran Bhat (Kar)       bt   Kedar Shah (Mah)       7-5, 7-5
  Vijayendra Laad (Mah)       bt   Avinash Arun (TN)      6-1, 6-2

Singles SF

4-Akshay Vishal Rao (Chand)   bt   Parantap Chaturvedi    6-2, 6-1
  Vijayendra Laad (Mah)       bt 3-Ravi Kiran Bhat (Kar)  6-2, 6-0

Singles Final

  Vijayendra Laad (Mah)       bt 4-Akshay Vishal Rao      6-3, 2-6, 6-3

Doubles Round 1

1-Kedar Tembe/ Sansaruz Zaman           bye
  Abhijeet Majumdar/ Safraz Adil   bt   Ashutosh Singh/ Shivnandan Singh 6-4, 6-4
  Ravi Kiran Bhat/ Avinash Arun    bt   Kedar Shah/ Sangram Chapekar     walkover
  R. Narendran/ Arpan Lakhani      bt   Nishang Mishra/ Shivang Mishra   6-3, 6-1
  Pratim parekh/ Harshit Shharma   bt   C. Mohanty/ Parantap Chaturvedi  6-2, 6-4
3-Saif Ali/ Dipesh Rao             bt   Karan Doctor/ Nirmit Shetty      6-4, 6-4
  P. Ravikrishna/ Anant Sitaram    bt   Aditya Khanna/ Rahul Sharma      6-4, 6-3
2-Akshay Vishal Rao/ Kamala Kannan bt   Mithun Murali/ Benjamin Xavier   6-4, 6-4

Doubles QF

  Abhijeet Majumdar/ Safraz Adil   bt 1-Kedar Tembe/ Sansaruz Zaman      walkover
  Ravi Kiran Bhat/ Avinash Arun    bt   R. Narendran/ Arpan Lakhani      walkover
  Pratim parekh/ Harshit Shharma   bt 3-Saif Ali/ Dipesh Rao             walkover
  P. Ravikrishna/ Anant Sitaram    bt 2-Akshay Vishal Rao/ Kamala Kannan walkover

Doubles SF

  Ravi Kiran Bhat/ Avinash Arun    bt   Abhijeet Majumdar/ Safraz Adil   6-4, 6-3
  P. Ravikrishna/ Anant Sitaram    bt   Pratim parekh/ Harshit Sharma    6-4, 1-6, 6-4

Doubles Final

  Ravi Kiran Bhat/ Avinash Arun    bt   P. Ravikrishna/ Anant Sitaram    6-2, 6-0

Women's Draw
Singles Round 1

 1-Uzma Khan (AP)              bt   S. K. Tara (Kar)            6-0, 6-2
 Q-Lisa Pereira (Mah)          bt Q-S. Anitha (TN)              6-3, 6-0
   Shalini Thakur (Del)        bt Q-Sumitra Rao (TN)            6-0, 6-1
 7-Ritu Sethi (Mah)            bt   Sai Rajalakshmi (TN)        6-3, 6-3
 3-Arati Ponnappa (Kar)        bt   M. Vishnu Pritham (TN)      6-0, 6-0
   Karishma Patel (Guj)        bt Q-Anisha Shelar (Mah)         7-5, 6-4
   Sadia Pathan (Kar)          bt   Stuti Smith (Mah)           6-1, 6-1
 6-Janaki Krishnamoorthy (Mah) bt   Priyanka Contractor (Mah)   6-4, 6-2
 5-Rushmi Chakravarthi (TN)    bt   Debosmita Mazumdar (WB)     6-3, 6-3
   Sonal Phadke (Mah)          bt Q-Geeta Manohar (AP)          6-0, 6-0
WC-Shruti Dhawan (Del)         bt   Juthika Choksi (Mah)        6-3, 6-2
 4-Archana Venkatraman (Kar)   bt   Sonia Shelar (Mah)          6-4, 7-6(2)
 8-Arthi Venkataraman (Kar)    bt   Puja Deshmukh (MP)          7-6(3), 6-1
   Sheethal Gautham (Kar)      bt   M. Padma Pritham (TN)       6-0, 6-0
 Q-Radhika Mandke (Mah)        bt Q-Nikita Bhardwaj (Guj)       6-3, 6-0
 2-Sai Jayalakshmi (TN)        bt Q-Y. Lakshmi Reddy (AP)       6-0, 6-1

Singles Round 2

 1-Uzma Khan (AP)              bt Q-Lisa Pereira (Mah           6-2, 6-3
   Shalini Thakur (Del)        bt 7-Ritu Sethi (Mah)            6-2, 6-4
 3-Arati Ponnappa (Kar)        bt   Karishma Patel (Guj)        6-3, 6-2
 6-Janaki Krishnamoorthy (Mah) bt   Sadia Pathan (Kar)          6-3, 6-0
 5-Rushmi Chakravarthi (TN)    bt   Sonal Phadke (Mah)          6-4, 6-2
WC-Shruti Dhawan (Del)         bt 4-Archana Venkatraman (Kar)   4-6, 6-3, 7-6(8)
   Sheethal Gautham (Kar)      bt 8-Arthi Venkataraman (Kar)    6-4, 7-5
 2-Sai Jayalakshmi (TN)        bt Q-Radhika Mandke (Mah)        6-3, 6-1

Singles QF

 1-Uzma Khan (AP)              bt   Shalini Thakur (Del)        6-2, 6-0
 3-Arati Ponnappa (Kar)        bt 6-Janaki Krishnamoorthy (Mah) 6-3, 6-3
WC-Shruti Dhawan (Del)         bt 5-Rushmi Chakravarthi (TN)    3-6, 6-3, 6-3
 2-Sai Jayalakshmi (TN)        bt   Sheethal Gautham (Kar)      6-2, 6-1

Singles SF

 1-Uzma Khan (AP)              bt  3-Arati Ponnappa (Kar)       6-2, 7-5
 2-Sai Jayalakshmi (TN)        bt WC-Shruti Dhawan (Del)        6-1, 6-0

Singles Final

 1-Uzma Khan (AP)              bt  2-Sai Jayalakshmi (TN)       3-6, 6-3, 6-4
Doubles Round 1

1-Sai Jayalakshmi/ Janaki Krishnamoorthy     bye
  Sonal Phadke/ Juthika Choksi            bt Shalini Thakur/ Radhika Mandke 7-6(4), 3-6, 6-1
4-Ritu Sethi/ Sadia Pathan                   bye
  Priyanka Contractor/Debosmita Majumdar  bt Sai Rajalakshmi/Lisa Perreira  walkover
  S. Anitha/ Stutti Smit                  bt Vishnu Pritham/ Padma Pritham  6-4, 7-6(5)
3-Archana Venkataraman/Arthi Venkataraman    bye
  Sheethal Gautham/ Shruti Dhawan         bt Sonia Shelar/ Anisha Shelar    6-3, 6-4
2-Rushmi Chakravarthi and Arati Ponnappa     bye

Doubles QF

1-Sai Jayalakshmi/ Janaki Krishnamoorthy  bt   Sonal Phadke/ Juthika Choksi 6-0, 6-2
4-Ritu Sethi/ Sadia Pathan                bt   P. Contractor/D. Majumdar    7-5, 6-7(6), 7-5
3-Archana Venkataraman/Arthi Venkataraman bt   S. Anitha/ Stutti Smit       6-3, 6-4
2-Rushmi Chakravarthi and Arati Ponnappa  bt   Sheethal G./ Shruti Dhawan   6-3, 6-2

Doubles SF

1-Sai Jayalakshmi/ Janaki Krishnamoorthy  bt 4-Ritu Sethi/ Sadia Pathan     6-4, 6-1
2-Rushmi Chakravarthi and Arati Ponnappa  bt 3-Archana V./Arthi V.          6-0, 6-1

Doubles Final

2-Rushmi Chakravarthi and Arati Ponnappa  bt 1-Sai Jayalakshmi/ Janaki K.   5-7, 6-4, 6-3

Girls Under-18
Singles Round 1

 1-Uzma Khan (AP)          bt  Q-Jitisha Selarka (Mah)      6-2, 6-3
   Sandhya Kanuri (TN)     bt    T.Sricharanya (TN)         6-2, 6-2
   Puja Deshmukh           bt  Q-Rani Smita Jain (Raj)      4-6, 6-4, 6-1
WC-Nona Wagh (Mah)         bt  8-M. Vishnu Pritham (TN)     7-5, 3-1 (conc.)
 4-Radhika Mandke (Mahh)   bt LL-Sai Rajalakshmi (TN)       6-1, 6-1
   T. Yamini (TN)          bt    Sangeeta Rajagopalan (Del) 6-3, 6-1
   Sonia Shelar (Mah)      bt WC-Vishika Chhetri (Del)      6-2, 6-2
 6-S. K. Tara (Kar)        bt    Anisha Shelar (Mah)        6-2, 4-6, 6-0
 Q-Y. Lakshmi Reddy (AP)   bt  5-Kameswari Vadali (aP)      6-3, 6-4
   Karishma Patel (Guj)    bt    Varsha Reddy (AP)          6-1, 7-5
   Lisa Perreira (Mah)     bt  Q-Nikita Bhardwaj (Guj)      6-2, 6-3
 3-Shruti Dhawan (Del)     bt  Q-Harsimran Kaur (Chand)     4-6, 6-0, 7-6(6)
 Q-Sonal Phadke (Mah)      bt  7-Geeta Manohar (AP)         6-1, 6-2
   Debosmita Mazumdar (WB) bt  Q-Sumitra Rao (TN)           5-3 (conc.)
WC-D. Nischela Reddy (AP)  bt WC-Sukirti Patnaik (Ori)      6-2, 6-2
 2-Sheethal Gautham (Kar)  bt  Q-Kasturi Bhatt (Mah)        6-0, 6-1

Singles Round 2

 1-Uzma Khan (AP)          bt    Sandhya Kanuri (TN)        6-1, 6-0
   Puja Deshmukh           bt WC-Nona Wagh (Mah)            6-3, 2-6, 6-4
 4-Radhika Mandke (Mahh)   bt    T. Yamini (TN)             6-2, 6-2
   Sonia Shelar (Mah)      bt  6-S. K. Tara (Kar)           6-3, 6-2
   Karishma Patel (Guj)    bt  Q-Y. Lakshmi Reddy (AP)      6-3, 6-2
 3-Shruti Dhawan (Del)     bt    Lisa Perreira (Mah)        6-0, 7-5
 Q-Sonal Phadke (Mah)      bt    Debosmita Mazumdar (WB)    6-2, 6-0
 2-Sheethal Gautham (Kar)  bt WC-D. Nischela Reddy (AP)     6-3, 6-2

Singles QF

 1-Uzma Khan (AP)          bt    Puja Deshmukh              6-1, 6-0
   Sonia Shelar (Mah)      bt  4-Radhika Mandke (Mah)       7-6(4), 6-2
 3-Shruti Dhawan (Del)     bt    Karishma Patel (Guj)       6-0, 6-2
 Q-Sonal Phadke (Mah)      bt  2-Sheethal Gautham (Kar)     2-6, 6-2, 6-3

Singles SF

 1-Uzma Khan (AP)          bt    Sonia Shelar (Mah)         6-0, 6-2
 3-Shruti Dhawan (Del)     bt  Q-Sonal Phadke (Mah)         6-3, 6-1

Singles Final

 1-Uzma Khan (AP)          vs  3-Shruti Dhawan (Del)        6-1, 6-0

Doubles Round 1 (only one match - all others had byes!)

  Nikita Bhardwaj/ Jitisha Shelarka bt   Nona Wagh and Harsimran Kaur      6-3, 6-2

Doubles QF

  Kasturi Bhatt/ Y. Lakshmi Reddy   bt 1-S. K. Tara/ Sumitra Rao           walkover
3-Kameswari Vadali/ Sandhya Kanuri  bt   Nikita Bhardwaj/ Jitisha Shelarka walkover
  Nikita Bhardwaj/ Jitisha Shelarka bt 4-T. Yamini/ Geeta Manohar          6-4, 7-5
2-Puja Deshmukh/ Karishma Patel     bt   T. Sricharanya/ S. Rajagopalan    6-1, 6-1

Doubles SF

3-Kameswari Vadali/ Sandhya Kanuri  bt   Kasturi Bhatt/ Y. Lakshmi Reddy   6-4, 6-3
2-Puja Deshmukh/ Karishma Patel     bt   Nikita Bhardwaj/ Jitisha Shelarka 6-2, 6-1

Doubles Final

2-Puja Deshmukh/ Karishma Patel     bt 3-Kameswari Vadali/ Sandhya Kanuri  6-4, 6-2







This page made by R. Jayakrishnan ..