TENNIS INDIA - tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Page .. Mahesh Bhupathi Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..
.. News/Notes .. Fan Club .. Indian Calendar/Results/Rankings .. Indian-Tennis Chat .. 

AITA DSCL (Shreeram) National Hardcourts, Oct 4-10, Delhi


Men's Draws  Women's Draws  U18 Boys' Draws  U18 Girls' Draws  Veterans' Doubles 
Final update, Oct 4: Sanaaa with a Triple crown .. Aqeel (PAK) wins mens' title .. Vivek Shokeen wins u18

Doubles results coming soon ..

Men's Draws:

Men.s singles (first round): 

1 Aqeel Khan (PAK)            d. L Varun Walia (UTR)           63 63
Q Mohammed Yasser Arafat (AP) d.   Anjan Viplav (SER)          62 75
Q Saurav Sukul (WB)           d. Q Narendran Ranganathan (SER) 62 62
6 Ravishankar Pathanjali (TN) d. Q Rohan Gide (MAH)            63 62
  Tushar Liberhan (CHD)       d. 3 Kamala Kannan (TN)          64 36 60 
Q Gursharan Singh (PJB)       d.   Shryaash Sacheti (MP)       46 75 61 
W Siddharth Gulati (DLI)      d.   Rahil Syed (KAR)            61 76 (3)
  Karan Rastogi (MAH)         d. 7 Ashutosh Singh (DLI)        61 62 
5 Ranjeet V Murugesan (TN)    d.   Divij Sharan (DLI)          26 61 76(2) 
W Nitin Kirtane (MAH)         d.   Gurmehar Singh  (DLI)       63 75
  J Vishnu Vardhan (AP)       d. Q Vijayendra Laad (MAH)       46 76(5) 76(5)
  Kedar Tembe (MAH)           d. 4 Ajay Ramaswamy (MaAH)       75 61
Q Aditya Madkekar (MAH)       d. 8 Sanam K Singh (CHD)         76(5) 63
W Nomi Qamar (PAK)            d. Q Pratim Parekh (MAH)         57 64 62
W Saurabh Singh (CHD)         d. L Arjun Goutham (KAR)         76(9) 16 63 
2 Vinod Sridhar (TN)          d.   Vivek Shokeen (DLI)         75 63

Men.s singles (second round): 

1 Aqeel Khan (PAK)            d. Q Mohammed Yasser Arafat (AP) 62 60 
6 Ravishankar Pathanjali (TN) d. Q Saurav Sukul (WB)           64 60 
  Tushar Liberhan (CHD)       d. Q Gursharan Singh (PJB)       63 62 
  Karan Rastogi (MAH)         d. W Siddharth Gulati (DLI)      63 63 
W Nitin Kirtane (MAH)         d. 5 Ranjeet V Murugesan (TN)    63 75 
  J Vishnuvardhan (AP)        d.   Kedar Tembe (MAH)           75(5) 64 
Q Aditya Madkekar (MAH)       d. W Nomi Qamar (PAK)            64 75 
2 Vinod Sridhar (TN)          d. W Saurabh Singh (CHD)         61 62 

Men.s singles (quarterfinals): 

1 Aqeel Khan (PAK)            d. 6 Ravishankar Pathanjali (TN) 63 64
  Karan Rastogi (MAH)         d.   Tushar Liberhan (DLI)       76(4) 62
W Nitin Kirtane (MAH)         d.   J Vishnuvardhan (AP)        64 64
2 Vinod Sridhar (TN)          d. Q Aditya Madkekar (MAH)       62 60

Men.s singles (semifinals): 

1 Aqeel Khan (PAK)            d.   Karan Rastogi (MAH)         75 16 75 
2 Vinod Sridhar (TN)          d. W Nitin Kirtane (MAH)         63 46 61 

Men.s singles (semifinals):

1 Aqeel Khan (PAK)            d. 2 Vinod Sridhar (TN)          46 75 62 61


Women's Draws: Women.s singles (first round): 1 Isha Lakhani (MAH) d. Vishaka Sheoran (DLI) 63 61 Preeti Rao (TN) d. Rati Kumar (MAH) 60 64 W Radhika Tulpule (MAH) d. Q Niroshita Madanala (AP) 62 62 8 S Punam Reddy (AP) d. L Oormila Ram (AP) 76(3) 60 3 Sonal Phadke (MAH) d. W Krushmi Chheda (MAH) 76(4) 16 62 Q Shalini Sahoo (DLI) d. Q Pooja Kommireddi (AP) 62 63 Q Vandana Murali (TN) d. Neha Rana (DLI) 62 61 6 Parul Goswami (DLI) d. W Sandri Gangotri (AP) 64 61 5 Liza Pereira (MAH) d. Chirashanthi Rajur (KAR) 60 64 Karishma Patel (GUJ) d. Deepak Chakraborthy (WB) 61 64 Sandhya Nagraj (TN) d. Jilke Nelord (DLI) 60 61 4 Archana Venkatraman (KAR) d. Pallavi Sharma (DLI) 61 62 7 Sheetal Goutham (KAR) d. Ragini Vimal (WB) 63 61 Q Asha Nandakumar (KAR) d. Q Varsha Shivashankar (KAR) 36 61 52 (conc.) Q Karina Ahuja (DLI) d. Anupama Rajur (KAR) 67(3) 64 63 2 Sanaa Bhambri (DLI) d. Q Preeti Subramaniam (TN) 63 63 Women.s singles (second round): 1 Isha Lakhani (MAH) d. Preeti Rao (TN) 61 62 W Radhika Tulpule (MAH) d. 8 S Punam Reddy (AP) 46 76(4) 61 3 Sonal Phadke (MAH) d. Q Shalini Sahoo (DLI) 61 60 8 Parul Goswami (DLI) d. Q Vandana Murali (TN) 61 36 60 5 Liza Pereira (MAH) d. Karishma Patel (GUJ) 26 63 75 Sandhya Nagaraj (TN) d. 4 Archana Venkatraman (KAR) 64 62 7 Sheetal Goutham (KAR) d. Q Asha Nandakumar (KAR) 62 62 2 Sanaa Bhambri (DLI) d. Q Karina Ahuja (DLI) 60 60 Women.s singles (quarterfinals): 1 Isha Lakhani (MAH) d. W Radhika Tulpule (MAH) 76(5) 57 61 3 Sonal Phadke (MAH) d. 8 Parul Goswami (DLI) 63 26 63 Sandhya Nagaraj (TN) d. 5 Liza Pereira (MAH) 75 63 2 Sanaa Bhambri (DLI) d. 7 Sheetal Goutham (KAR) 62 61 Women.s singles (semifinals): 3 Sonal Phake (MAH) d. 1 Isha Lakhani (MAH) 75 75 2 Sanaa Bhambri (DLI) d. Sandhya Nagaraj (TN) 61 61 Women.s singles (Final): 2 Sanaa Bhambri (DLI) d. 3 Sonal Phake (MAH) 63 36 64
Boys' U18 Draws: Boys. under-18 singles First round: 1 Rupesh Roy (WB) d. LS Anantha Bhaskar (TN) 61 63 Arnav Jain (MAH) d. Vishnu Rajam (TN) 63 63 Rahul Beliwal (DLI) d. Farid Alam (WB) 16 62 62 14 M Hariprasath (TN) d. Ankit Patel (CHT) 60 62 9 Ajay Selvaraj (TN) d. Q Akbar Kamil (MAH) 63 62 PC Vignesh (AP) d. Rohit Choudhary (RAJ) 61 60 Krishank Shah (MAH) d. Rubal Shandilya (DLI) 64 64 6 Sumit Prakash (UP) d. WC Varun Nagrath (DLI) 60 60 3 Anshuman Dutta (ASM) d. Gaurav Singh (MP) 63 61 WC Honey Rana (DLI) d. R Parivel (TN) 64 76(3) LL A Daniel Raj (AP) d. WC B Shaharsh Reddy (AP) 62 63 15 Alon Moses (MAH) d. Sriram Mangal (TN) 61 64 11 Krishna Karsolia (UP) d. Ronak Mehta (GUJ) 46 61 60 Rahil Makharia (MAH) d. Sushant Nambiar (AP) 64 61 LL Manav Dhawan (PJB) d. LL Izreek Singh Randhawa (CHD) 57 64 76(3) 7 Prateek Shantaraju (KAR) d. Samarath Gautham (MAH) 62 62 8 Rohan Gide (MAH) d. Arup Malik (WB) 63 61 GP Pranjesh (TN) d. AS Suresh Krishna (AP) 76(2) 26 63 Fariz Mohammed (TN) d. Arpit Sharma (WB) 64 76(4) 12 Navaneetha Kannan (TN) d. Q Sunil Kumar (PJB) 62 62 16 Sidharth Gulati (DLI) d. Q P Bharath Srinivasan (TN) 61 60 Manjit Singh (CHD) d. Q Jacob Tariq (TN) 64 63 Q Allan Gomes (GUJ) d. Manish Rao (KAR) 64 63 4 Nityesh Natraj (TN) d. Arun Ramu (TN) 75 63 5 Tejaswi Rao (AP) d. Debeendra Das (ASM) 62 61 P Vivek Reddy (AP) d. LL Vijay Siwach (GOA) 61 63 WC Praveen RK (KAR) d. LL Aman Puri (DLI) 63 61 10 Peter Agnel Gladwin (MAH) d. Q Navinder Pal Singh (CHD) 63 61 13 Vijay Sundar Prashanth (TN) d. LL Udit Arora (DLI) 60 60 Q Paras Thakur (CHD) d. LL Jubair Mohammed (AP) Walkover Siddarth Alapati (AP) d. LL Praveen KH (AP) 61 61 2 Vivek Shokeen (DLI) d. Ashwin Vijayaraghavan (AP) 63 62 Boys. under-18 singles (second round): 1 Rupesh Roy (WB) d. Arnav Jain (MAH) 62 75 14 M Hariprasath (TN) d. Rahul Belwal (DLI) 64 63 9 Ajay Selvaraj (TN) d. PC Vignesh (AP) 67(5) 62 76(5) Krishank Shah (MAH) d. 6 Sumit Prakash Gupta (UP) 75 64 WC Honey Rana (DLI) d. 3 Anshuman Dutta (ASM) 64 36 75 15 Alon Moses (MAH) d. LL A Daniel Raj (AP) 62 62 Rahil Makharia (MAH) d. 11 Krishna Karsolia (UP) 63 64 7 Prateek Shantaraju (KAR) d. LL Manav Dhawan (PJB) 61 75 8 Rohan Gide (MAH) d. AS Suresh Krishna (MAH) 75 64 Fariz Mohammed (TN) d. 12 Navaneetha Kannan (TN) 61 64 16 Siddharth Gulati (DLI) d. Manjit Singh (CHD) 61 61 4 Nityesh Natraj (TN) d. Q Allan Gomes (GUJ) 64 16 61 5 Tejaswi Rao (AP) d. Vivek Reddy (AP) 62 64 10 Peter Agnel Gladwin (MAH) d. WC Praveen RK (KAR) 75 61 13 Vijay Sunder Prashanth (TN) d. Q Paras Thakar (CHD) 60 63 2 Vivek Shokeen (DLI) d. Siddharth Alapati (AP) 63 61 Boys. under-18 singles (third round): 1 Rupesh Roy (WB) d. 14 M Hariprasath (TN) 62 62 9 Ajay Selvaraj (TN) d. Krishank Shah (MAH) 36 63 63 16 Alon Moses (MAH) d. WC Honey Rana (DLI) 62 75 Rahil Makharia (MAH) d. 7 Prateek Shantaraju (KAR) 61 61 8 Rohan Gide (MAH) d. Fariz Mohammed (TN) 62 61 16 Siddharth Gulati (DLI) d. 4 Nityesh Nataraj (TN) 63 76(1) 10 Peter Agnel Gladwin (MAH) d. 5 Tejaswi Rao (AP) 46 63 64 2 Vivek Shokeen (DLI) d. 13 Vijay Sunder Prashanth (TN) 62 75 Boys. under-18 singles (quarterfinals): 1 Rupesh Roy (WB) d. 9 Ajay Selvaraj (TN) 63 63 Rahul Makharia (MAH) d. 15 Alon Moses (MAH) 63 63 16 Siddharth Gulati (DLI) d. 8 Rohan Gide (MAH) 63 76(3) 2 Vivek Shokeen (DLI) d. 10 Peter Agnel Gladwin (MAH) 63 60 Boys. under-18 singles (semifinals): 1 Rupesh Roy (WB) d. Rahul Makharia (MAH) 62 64 2 Vivek Shokeen (DLI) d. 16 Siddharth Gulati (DLI) 60 63 Boys. under-18 singles (Final): 2 Vivek Shokeen (DLI) d. 1 Rupesh Roy (WB) 62 36 62
Girls' U18 Draws: Girls. under-18 singles (first round): 1 Sanaa Bhambri (DLI) d. W Shewta Kumari Solanki (DLI) 60 62 Prerna Mythry (AP) d. Niroshita Madanala (AP) 75 61 Poojashree Venkatesh (KAR) d. W Amrita Seth (DLI) 61 61 7 Sandri Gangotri (AP) d. Q PV Rajeswari (AP) 60 61 3 Shweta G. Kakhandki (KAR) d. Q Aarti Duraiswamy (TN) 76(1) 06 64 L Sanjana Kapur (DLI) d. Q Anushka Kapoor (DLI) 62 63 Asha Nandakumar (KAR) d. Shalini Sahoo (DLI) 76(3) 63 5 Vandana Murali (TN) d. Q Oormila Ram (AP) 63 36 62 Parul Goswami (DLI) d. 8 Ashmita Eashwaramurthy (TN) 63 76(2) Vishaka Sheoran (DLI) d. L Kanisha Mehta (MAH) 76(7) 64 Parija Maloo (MAH) d. Q Karina Ahuja (DLI) 62 64 4 Pooja Kommireddy (AP) d. Q Varsha Shivashankar (KAR) 76(2) 61 6 Preethi Subramanian (TN) d. Q Sagarika Phadke (MAH) 75 76(0) Grace Hannah (TN) d. W Neha Rana (DLI) 61 63 Q Amoolya Raghunath (KAR) d. L Anushree Thammanna (KAR) 62 62 2 Shivika Burman (WB) d. L Shahin Ansari (TN) 63 64 Girls. under-18 singles (second round): 1 Sanaa Bhambri (DLI) d. Prerna Mythry (AP) 60 62 Poojashree Venkatesh (KAR) d. 7 Sandri Gangothry (AP) 62 26 76(5) 3 Shweta G. Kakhandki (KAR) d. L Sanjana Kapur (DLI) 60 75 5 Vandana Murali (TN) d. Shalini Sahoo (DLI) 63 64 Parul Goswami (DLI) d. Vishaka Sehoran (DLI) 62 61 4 Pooja Kommireddi (AP) d. Parija Maloo (MAH) 76(2) 62 6 Preeti Subramaniam (TN) d. Grace Hannah (TN) 62 60 2 Shivika Burman (WB) d. Q Amoolya Raghunath (KAR) 36 63 62 Girls. under-18 singles (quarterfinals): 1 Sanaa Bhambri (DLI) d. Poojashree Venkatesh (KAR) 61 75 3 Shweta G. Kakhandki (KAR) d. 5 Vandana Murali (TN) 63 36 63 Parul Goswami (DLI) d. 4 Pooja Kommireddy (AP) 62 20 (conc.) 6 Preeti Subramaniam (TN) d. 2 Shivika Burman (WB) 64 64 Girls. under-18 singles (semifinals): 1 Sanaa Bhambri (DLI) d. 3 Shweta G. Kakhandki (KAR) 63 26 60 2 Parul Goswami (DLI) d. 6 Preethi Subramaniam (TN) 36 63 63 Girls. under-18 singles (Final): 1 Sanaa Bhambri (DLI) d. 2 Parul Goswami (DLI) 75 61
Veterans' Doubles Draw:
This page made by R. Jayakrishnan ..