TENNIS INDIA -  tennisindia.org - TENNIS INDIA

.. Leander Paes Home Page .. Mahesh Bhupathi Home Page .. Nirupama Vaidyanathan Page ..

.. News/ Notes.. Indian Calendar/Results/Rankings .. Fan Club .. Indian-Tennis Chat .. 

AITA "Adidas" u18/u14 Ranking., Aug 1-6, 2000, Bangalore
 Boys Under-18  Boys Under-14  Girls Under-18  Girls Under-14
(Updated on Aug 10 - Some R1 and R2 results missing - Courtesy: Deccan Chronicle, The Hindu)

Boys Under-18

F   1 P. Ravikrishna (AP)          bt W Rohan Gajjar (Mah)           75 75 
SF  1 P. Ravikrishna (AP)          bt   Tejeshwar P. Chigeteri (Kar) 36 63 63
    W Rohan Gajjar (Mah)           bt 8 Dhruv Kumar (WB)             67(5) 60 63
QF  1 P. Ravikrishna (AP)          bt   R. Arun Prakash (TN)         62 76(6)
      Tejeshwar P. Chigeteri (Kar) bt   Siddarth Sharma (Kar)        46 63 76(2)
    W Rohan Gajjar (Mah)           bt   Ananth Sitaram (AP)          62 64
    8 Dhruv Kumar (WB)             bt   Siddarth Sudhakar (Kar)      62 64
R2  1 P Ravikrishna (AP)           bt   Vikram Aditya Menon (TN)     63 60
      R Arun Prakash (TN)          bt   Nikilesh Natarajan (TN)      62 61
      Tejeshwar P. Chigateri (Kar) bt   Jaco T Mathew (TN)           76(4) 62
      Siddharth Sharma (Kar)       bt   Sushanth Bihani (Kar)        36 63 64
      Ananth Sitaram (AP)          bt   Saurabh Kohli (Mah)          64 62
    W Rohan Gajjar (Mah)           bt   K Arvind Prakash (TN)        64 63
    8 Dhruv Kumar (WB)             bt   Sujay V Reddy (Kar)          64 76(7)
      Siddharth Sudhakar (Kar)     bt   Vijay Sundar Prashanth (TN)  63 63
R1    Tejeshwar P. Chigateri (Kar) bt   Vivek Chandrasekhar (AP)     60 26 75
      Vikram Aditya Menon (TN)     bt   Amit Karunakaran (Mah)       46 63 64
      R Arun Prakash (TN)          bt   Jimesh Tambodia (Mah)        62 60
      Sushanth Bihani (Kar)        bt   Jaidev Punjabi (Kar)         63 64
    W Rohan Gajjar (Mah)           bt   Syed Rahil (Kar)             61 64
    8 Dhruv Kumar (WB)             bt   Abhishek Thamane (Mah)       76(6) 63
      Sujay V Reddy (Kar)          bt   Aditya Madkekar (Mah)        62 61
      Vijay Sundar Prashanth (TN)  bt   Aman Johar (AP)              57 63 64
      Siddarth Sudhakar (Kar)      bt 2 N. Mukundan (TN)             57 64 63

Boys u-18 doubles

F   Gavryl Fernandes (Mah)/Rohan Kranthi (AP) bt A.Sitaram/ Jaco T. Mathew (TN)      62 63
SF  G.Fernandes/ R.Kranthi                    bt Arvind Prakash/ Velumurugan (TN)    36 63 60
    Anant Sitaram/Jaco T. Mathew              bt Tejeshwar.P.C/ Dheeraj Shetty (Kar) 63 75
R1  N. Mukundan (TN)/P. Ravikrishna (AP)      bt C.C.Tamar/ Madan Manchit (AP)       62 64
    Tejeshwar P C/ Dheeraj Shetty (Kar)       bt Jinesh Timbadia/ Rohan Dalvi (Mah)  64 76(4)
    R.Arun Prakash/ Vikram Aditya Menon (TN)  bt Ankur Singla/ Akash Sharma (Del)    62 60
    Jaidev Punjabi/ Sushanth Bihani (Kar)     bt P Vikas (AP)/ Saurabh Kohil (Mah)   75 64
    Amit Karunakaran/ Jyotinder (Mah)         bt Varun Magikar/ Rupal Majumdar (Mah) 63 64
    Ananth Sitaram/ Jaco T. Mathew (TN)       bt S.Sudhakar/ Siddarth Sharma (Kar)   64 64
    Rohan Kranthi (AP)/Gavryl Fernandes (Mah) bt Alok Bhide/Abhishek Tammana (Mah)   75 67(6) 62


Boys Under-14 F 7 Ajay Selvaraj (TN) bt 3 Vijay Sundar Prashanth (TN) 64 06 62 SF 7 Ajay Selvaraj (TN) bt Gautham Samarth (Mah) 76(5) 76(3) 3 Vijay S. Prashanth (TN) bt M. Vinod (TN) 62 76(0) QF Gautam Samarth (Mah) bt 1 Somdeep Appineni (AP) 63 61 7 Ajay Selvaraj (TN) bt R Vasudevan (TN) 64 62 3 Vijay S. Prashanth (TN) bt Anshuman Dutta (Asm) 57 75 63 M Vinod (TN) bt B R Prithvi (Kar) 75 75 R1 1 Somdeep Appineni (AP) bt Gaurav Sundar (Kar) 60 46 76(1) Gautham Samarth bt Hrishikesh Deka 60 61 R. Vasudevan (TN) bt Dhruv Sundar (Kar) 75 60 Vijay Kedarnath (Kar) bt Avinash Kumar Sarma (Asm) 63 60 Hari Prashanth (TN) bt Sujith Sachidanand (Kar) 61 63 Anshuman Dutta (Asm) bt Abhinav Bora (Asm) 60 61 C. Ashwin bt Koushik S. Raju (Kar) 64 62 Keshav Narasimhan (Mah) bt Kausthub Inamdar (Kar) 61 61 B.R. Prithvi (Kar) bt Manu Bajpai 64 61 Q Arnav Jain (Mah) bt Tejeshwar Rao (Mah) 62 62 Sishir Patil (Kar) bt Kunal N. Nulkar (Kar) 60 61
Girls Under-18 F Lata Asudani (Mah) bt 1 Liza Pereira (Mah) 61 61 SF 1 Liza Pereira (Mah) bt T. Yamini (TN) 61 57 62 Lata Asudani (Mah) bt 7 Ankita Bhambri (Del) 63 36 64 QF 1 Liza Pereira (Mah) bt Nivedita Venkatesh (TN) 60 60 T. Yamini (TN) bt Preeti Rao (TN) 67(4) 61 60 Lata Asudani (Mah) bt Gayatri Ramesh (Ker) 61 62 7 Ankita Bhambri (Del) bt Nandini Perumal (AP) 64 63 R2 Preethi Rao (TN) bt Pooja Shetty (Kar) 61 62 Nandini Perumal (AP) bt Ratikumar (Mah) 63 63 Gayathri Ramesh (Ker) bt Alice Joy (TN) 75 76(3) 7 Ankita Bhambri (Del) bt Iciri Rai (Kar) 63 63 Lata Asudani (Mah) bt 2 Samritha Shekar (TN) 64 46 62 R1 1 Liza Periera (Mah) bt Q Vandana Murali (TN) 06 64 60 Lata Asudani (Mah) bt Radha Devendrappa (Kar) 36 63 64 Medini Sharma (Mah) bt Divya Vijayakumar (Kar) 64 62 Preeti Rao (TN) bt Shraddha Lodha (Mah) 60 62 Reenu Jayakumar (Kar) bt Shwetha Devaraj (Kar) 16 64 63 Meghana Paritala (AP) bt Suman Punjabi (Kar) 64 64 Nandini Perumal (AP) bt R. Chitrashanti (Kar) 62 63 Iciri Rai (Kar) bt Madhura Ranganathan (TN) 63 62 S.Preeti (TN) bt A. Nandakumar (Kar) 60 62 Rati Kumar (Mah) bt Poonam Reddy (AP) 75 76(3) 7 Ankita Bhambri (Del) bt S Preethi (TN) 60 61 Pooja Shetty (Kar) bt Pooja Chopra (Kar) 61 61 2 Samrita Sekhar (TN) bt M. Kamini (TN) 61 63 Q-F Shraddha Lodha (Mah) bt K. Pooja (AP) 9-4 Medini Sharma (Mah) bt Archana Prasad (Kar) 9-1 Madura Ranganathan bt Suman Punjabi (Kar) 9-8(7-2)
Girls Under-14 F 1 Sanaa Bhambri (Del) bt 2 Ankita Bhambri (Del) 62 62 SF 1 Sanaa Bhambri (Del) bt Kartiki Bhat (Mah) 36 60 61 2 Ankita Bhambri (Del) bt Tara Iyer (Del) 62 62 QF 1 Sanaa Bhambri (Del) bt Preethi Shravan (AP) 63 62 Karthiki Bhat (Mah) bt Asha Nandakumar (Kar) 62 60 Tara Iyer (Del) bt Vandana Murali (TN) 63 62 2 Ankita Bhambri (Del) bt Shradha Lodha (Mah) 62 61 R2 1 Sanaa Bhambri (Del) bt Afreen Jahan (AP) 63 61 Preethi Shravan (AP) bt Pooja Shetty (Kar) 75 61 Kartiki Bhat (Mah) bt S Poonam Reddy (AP) 62 63 Asha Nandakumar (Kar) bt Natasha Shetty (Mah) 61 62 Shradha Lodha (Mah) bt Madura Ranganathan (TN) 63 64 2 Ankita Bhambri (Del) bt S Preethi (TN) 61 60 R1 Afreen Jahan (AP) bt Dani Shara Baig (TN) 61 61 Kartiki Bhat (Mah) bt Prarthana Pattabhi (TN) 60 60 Shraddha Lodha (Mah) bt Asmita (TN) 63 62 Madhura Ranganathan (TN) bt K. Pooja (AP) 63 62 S. Preethi (TN) bt Roshini Luthra (Mah) 61 60 Vandana Murali (TN) bt D. Tejaswini (TN) 62 60 L. Kanimozhi bt Anushree Tamanha (Kar) 60 46 63 Tara Iyer (Del) bt Varsha Shivshankar (Kar) 62 64 Natasha Shetty bt 5 Sharanya Pattabhi (TN) walkover (ill)
This page made by R. Jayakrishnan ..